Szlak Sadzonego Jaja

Długość trasy: 7,36 km
Czas przejścia: 2h 10m
Trudność: Umiarkowana

Propozycja przyjemnego górskiego spaceru po wschodniej części Beskidu Sądeckiego.

Ładny leśny szlak poprowadzi nas z Muszyny do Złockiego. Zdobędziemy szczyt Koziejówki, poeksplorujemy Wzgórze „Baszta” i ruiny średniowiecznego zamku. Odpoczniemy w bazie namiotowej i pospacerujemy urokliwą doliną Złockiego Potoku. Na koniec odwiedzimy dawną łemkowską cerkiew św. Dymitra.

Czy w pobliżu tętniącego gwarem uzdrowiska można znaleźć kawałek cichych i odludnych Beskidów? Zapraszamy na wędrówkę!

Muszyna – Wzgórze „Baszta” – Koziejówka 636 m n.p.m. – Baza Namiotowa – Muszyna-Złockie

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wędrówkę rozpoczynamy u stóp wzgórza zamkowego. Wygodnym chodnikiem dochodzimy pod ruiny zamku, mijając po drodze kapliczkę Matki Bożej Królowej Polski.
 2. Krótkim, kamienistym odcinkiem wchodzimy na Wzgórze „Baszta”, skąd roztacza się piękna panorama na Muszynę i okoliczne wzniesienia.
 3. Po zejściu z ruin zamkowych kierujemy się na północ, by po ok. 300 metrach spotkać znaki Szlaku Sadzonego Jaja - jest to żółta plama na białym tle . Szlak ten rozpoczyna się niżej, na ul. Jasnej, przy źródle wody mineralnej „Anna”. Szlak prowadzi początkowo dość ostro pod górę, trawersując południowe zbocze Koziejówki. Na tym odcinku będą nam towarzyszyć drewniane kapliczki drogi krzyżowej.
 4. Teren stopniowo się wypłaszcza. Po ok. 30 minutach marszu przez las zdobywamy szczyt Koziejówki (636 m n.p.m.). Po minięciu niewielkiej polany wchodzimy ponownie do lasu – tu znaki kierują nas ostrym zakosem w lewo wprost do bazy namiotowej.
 5. Od bazy namiotowej wędrujemy ok. 20 minut, nadal trzymając się znaków żółtej kropki. Na tym odcinku będą nam towarzyszyć ładne widoki na pasmo Jaworzyny Krynickiej, a także leżące już na Słowacji wzniesienia wchodzące w skład Lubowniańskiej Wierchowiny.
 6. Po dojściu do zabudowań Złockiego i drogi asfaltowej żegnamy Szlak Sadzonego Jaja, który w tym miejscu się kończy. Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo, kierując się w stronę Jastrzębika. Po ok. 800 m skręcamy w lewo i dochodzimy do cerkwi św. Dymitra.
 7. Spod cerkwi za znakami szlaku zielonego schodzimy do głównej drogi prowadzącej z Muszyny do Szczawnika. Stąd do centrum uzdrowiska pozostało nam ok. 30 minut spaceru asfaltową drogą. Z tego miejsca do Muszyny możemy wrócić także busem.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Ruiny zamku na Wzgórzu „Baszta” w Muszynie to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w tej miejscowości. Ruiny usytuowane na południowym krańcu pasma Koziejówki, wznoszą się ok. 60 metrów ponad doliną Popradu. Już w XIII wieku istniał tu drewniano-ziemny gródek. Zamek został zbudowany na stromym wzgórzu w XIV wieku. Miał strzec granicy oraz przebiegającego tędy szlaku handlowego. Wzgórze to wspaniały punkt widokowy – rozciąga się stąd malownicza panorama na Muszynę i Góry Leluchowskie.
 2. Cerkiew św. Dymitra w Muszynie-Złockiem została wzniesiona w latach 1867-1872. Obecnie funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki. Wewnątrz zachował się kompletny, pięknie zdobiony ikonostas z II połowy XIX wieku. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Obok cerkwi znajduje się plac zabaw.
 3. Złockie jest położone u stóp południowych zboczy Jaworzyny Krynickiej w dolinie Złockiego Potoku. Do końca II wojny światowej było zamieszkiwane przez Łemków, którzy opuścili te tereny w 1945 roku. Po 1970 roku dynamicznie rozwinęła się tu dzielnica uzdrowiskowa. Obecnie Złockie uznawane jest administracyjnie za część Muszyny.
 4. Baza Namiotowa Muszyna-Złockie jest prowadzona przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi. Jest usytuowana na zacisznej polance, nad niewielkim potokiem. Nie przebiega tędy znakowany szlak turystyczny PTTK, a jedynie szlak bazowy, zatem miejsce to jest ciche i spokojne. Baza jest czynna w okresie wakacyjnym, w miesiącach lipcu i sierpniu. Można tu przenocować, przybić pieczątkę do książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej, skorzystać z kuchni polowej oraz odpocząć pod zadaszeniem. Baza w Złockiem nazywana jest żartobliwie „Błockiem”, gdyż po deszczu teren ten robi się bardzo błotnisty.
 5. Na prawym brzegu potoku Szczawnik znajduje się Park Zdrojowy "Baszta" z placami zabaw i przyrządami do ćwiczeń.

Warianty i modyfikacje

 1. Szlak Sadzonego Jaja można pokonać w odwrotnym kierunku, ale rekomendujemy rozpoczęcie wędrówki od wzgórza zamkowego.
 2. Możemy pominąć ostatni asfaltowy odcinek trasy o długości 2,5 km i ze Złockiego wrócić do centrum uzdrowiska busem, który kursuje tędy co ok. 30-40 minut (przewoźnik Rafatex).
 3. Zejście z bazy namiotowej do Złockiego prowadzi drogą, która bywa rozjeżdżana przez ciężki sprzęt i może być trudna do przejścia szczególnie po opadach. Alternatywą jest biegnący nieco obok szlak oznaczony niebieską kropką, prowadzący polną drogą z pięknym widokiem na cerkiew w Złockiem. Zejście tym szlakiem do Złockiego jest jedynie około 5 minut dłuższe niż żółtym, jest on jednak dość słabo oznakowany.
 4. Spod bazy namiotowej możemy wrócić bezpośrednio do centrum Muszyny tą samą drogą, pomijając zejście do Złockiego.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Muszyny możemy dotrzeć bezpośrednio pociągiem lub autobusem z takich miast jak Nowy Sącz, Krynica-Zdrój, Tarnów czy Kraków.
 2. Samochód można zaparkować u stóp wzgórza zamkowego, na ul. Zazamcze.
 3. Muszyna ma bardzo bogatą ofertę gastronomiczną. Wodę możemy uzupełnić także w bazie namiotowej, jednak pamiętajmy, że jest ona czynna tylko w okresie wakacyjnym.
 4. Mimo że trasa nie jest trudna, warto założyć wygodne, turystyczne buty, bowiem czeka nas wędrówka po leśnych ścieżkach, które po deszczu mogą być błotniste. Podejście drogą krzyżową jest dość strome, mogą się przydać kije trekkingowe.
Tak
7.36 km
167.41 m
186.75 m
196.45 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 10m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img