Zalipie - malowana wieś

Długość trasy: 4,18 km
Czas przejścia: 1h 13m
Trudność: Łatwa

Wycieczka przez słynną na cały świat "malowaną wieś". Kolorowe kwiaty, malowane na zewnątrz i w środku wielu zalipiańskich domów stały się znakiem rozpoznawczym i największą atrakcją turystyczną okolicy.

Zagroda Felicji Curyłowej - Zagroda Edukacyjna Trójniaków - Dom Malarek - „Ukwiecona zagroda Danuty” - Kościół parafialny pw. św. Józefa - Zagroda Felicji Curyłowej

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu obok Zagrody Felicji Curyłowej (filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie).
  2. Z muzeum kierujemy się na północ, mijamy zagrodę "Kolorowy Miś", skręcamy w prawo obok zagrody Józefa Curyło.
  3. Za zagrodą wspomnień po Janinie Boduch ponownie skręcamy w prawo, docierając do Domu Malarek.
  4. Idziemy prosto w kierunku południowym, mijając „Ukwieconą zagrodę Danuty” oraz izbę regionalną „Trendy z przeszłości” Marzeny Lizak docieramy do kościoła parafialnego pw. św. Józefa.
  5. Po wyjściu z kościoła skręcamy w lewo, kierując się do punktu startu wycieczki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Zagroda Felicji Curyłowej to autentyczny dom mieszkalny malarki zalipiańskiej, która w dużej mierze przyczyniła się do ocalenia i rozpropagowania sztuki zdobienia chałup na Powiślu Dąbrowskim. Tradycja malowania domów sięga XVIII w., kiedy jeszcze były to kurne chaty. Gospodynie nie mogły znieść okopconych domów i zaczęły malować kwiaty, najpierw szare, a później gdy odkryto sposoby sporządzania farb w różnych kolorach, kwiaty nabrały barw.
  2. Obok domu Felicji Curyłowej zwiedzać można dom Stefanii Łączyńskiej, innej artystki ludowej.
  3. Poza zagrodami, kwiatowe motywy występują na wielu innych obiektach wsi, które będziemy mijać w trakcie wycieczki - izbie regionalnej "Trendy z przeszłości" Marzeny Lizak, remizie strażackiej, kościele parafialnym. W sumie podziwiać możemy około 40 takich obiektów.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy rozszerzyć o zwiedzanie ukwieconych obiektów, znajdujących się poza główną pętlą zwiedzania. Po minięciu zagrody "Kolorowy Miś", możemy skręcić w lewo i odwiedzić Zagrodę Edukacyjną Trójniaków. Po zwiedzeniu kościoła możemy skręcić w prawo, docierając w ten sposób do "Zagrody jak z bajki" Janiny Kruk. Kierując się dalej na południe od muzeum w stronę wsi Niwki, dotrzemy do zagrody Zofii Janeczek "Janeczkowo".

Wskazówki praktyczne

  1. Do Zalipia najlepiej dojechać własnym środkiem transportu. Samochód możemy zaparkować na obszernym parkingu pod Domem Malarek, pod muzeum lub kościołem. Każde z tych miejsc będzie równie dobrym punktem startu naszej wycieczki.
  2. Możliwe jest również dostanie się pod Zalipie busem z Tarnowa. W tym celu wsiadamy w busa relacji Tarnów - Gręboszów - Bieniaszowice na przystanku autobusowym Krakowska - Planty obok dworca. Wysiadamy na przystanku we wsi Niwki, 100 metrów od granicy Zalipia, około 1,5km od centrum wsi. Możemy również wysiąść w Żelichowie, gdzie znajduje się ciekawy drewniany kościół z XVII wieku, wówczas do centrum Zalipia będziemy mieli do pokonania 3km.
  3. Warto wydrukować sobie dostępną na stronie Domu Malarek ulotkę z mapką zwiedzania.
  4. Czas zwiedzania Zagrody Felicji Curyłowej oraz Domu Malarek to około pół godziny na każdy z tych obiektów. Zwiedzanie kościoła parafialnego zajmie nam około 10 minut.
  5. Godziny otwarcia oraz cennik zwiedzania Zagrody Felicji Curyłowej warto sprawdzić na stronie internetowej tarnowskiego muzeum.
  6. W Domu Malarek możemy zobaczyć różne techniki malowania chałup, jak również wziąć udział w warsztatach plastycznych trwających około 1,5 - 2 godzin. Więcej szczegółów najlepiej sprawdzić na stronie internetowej Domu.
  7. Co roku w Zalipiu w weekend po święcie Bożego Ciała organizowany jest konkurs "Malowana Chata" oraz festyn. To zdecydowanie najlepszy moment na odwiedziny Zalipia.
Tak
4.18 km
1.87 m
3/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 13m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img