Zalipie - malowana wieś
Długość trasy: 4,18 km
Czas przejścia: 1h 13m
Trudność: Łatwa
Wycieczka przez słynną na cały świat "malowaną wieś". Kolorowe kwiaty, malowane na zewnątrz i w środku wielu zalipiańskich domów stały się znakiem rozpoznawczym i największą atrakcją turystyczną okolicy.
Zagroda Felicji Curyłowej - Zagroda Edukacyjna Trójniaków - Dom Malarek - „Ukwiecona zagroda Danuty” - Kościół parafialny pw. św. Józefa - Zagroda Felicji Curyłowej
Plan wycieczki
- Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu obok Zagrody Felicji Curyłowej (filia Muzeum Okręgowego w Tarnowie).
- Z muzeum kierujemy się na północ, mijamy zagrodę "Kolorowy Miś", skręcamy w prawo obok zagrody Józefa Curyło.
- Za zagrodą wspomnień po Janinie Boduch ponownie skręcamy w prawo, docierając do Domu Malarek.
- Idziemy prosto w kierunku południowym, mijając „Ukwieconą zagrodę Danuty” oraz izbę regionalną „Trendy z przeszłości” Marzeny Lizak docieramy do kościoła parafialnego pw. św. Józefa.
- Po wyjściu z kościoła skręcamy w lewo, kierując się do punktu startu wycieczki.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Zagroda Felicji Curyłowej to autentyczny dom mieszkalny malarki zalipiańskiej, która w dużej mierze przyczyniła się do ocalenia i rozpropagowania sztuki zdobienia chałup na Powiślu Dąbrowskim. Tradycja malowania domów sięga XVIII w., kiedy jeszcze były to kurne chaty. Gospodynie nie mogły znieść okopconych domów i zaczęły malować kwiaty, najpierw szare, a później gdy odkryto sposoby sporządzania farb w różnych kolorach, kwiaty nabrały barw.
- Obok domu Felicji Curyłowej zwiedzać można dom Stefanii Łączyńskiej, innej artystki ludowej.
- Poza zagrodami, kwiatowe motywy występują na wielu innych obiektach wsi, które będziemy mijać w trakcie wycieczki - izbie regionalnej "Trendy z przeszłości" Marzeny Lizak, remizie strażackiej, kościele parafialnym. W sumie podziwiać możemy około 40 takich obiektów.
Warianty i modyfikacje
- Trasę możemy rozszerzyć o zwiedzanie ukwieconych obiektów, znajdujących się poza główną pętlą zwiedzania. Po minięciu zagrody "Kolorowy Miś", możemy skręcić w lewo i odwiedzić Zagrodę Edukacyjną Trójniaków. Po zwiedzeniu kościoła możemy skręcić w prawo, docierając w ten sposób do "Zagrody jak z bajki" Janiny Kruk. Kierując się dalej na południe od muzeum w stronę wsi Niwki, dotrzemy do zagrody Zofii Janeczek "Janeczkowo".
Wskazówki praktyczne
- Do Zalipia najlepiej dojechać własnym środkiem transportu. Samochód możemy zaparkować na obszernym parkingu pod Domem Malarek, pod muzeum lub kościołem. Każde z tych miejsc będzie równie dobrym punktem startu naszej wycieczki.
- Możliwe jest również dostanie się pod Zalipie busem z Tarnowa. W tym celu wsiadamy w busa relacji Tarnów - Gręboszów - Bieniaszowice na przystanku autobusowym Krakowska - Planty obok dworca. Wysiadamy na przystanku we wsi Niwki, 100 metrów od granicy Zalipia, około 1,5km od centrum wsi. Możemy również wysiąść w Żelichowie, gdzie znajduje się ciekawy drewniany kościół z XVII wieku, wówczas do centrum Zalipia będziemy mieli do pokonania 3km.
- Warto wydrukować sobie dostępną na stronie Domu Malarek ulotkę z mapką zwiedzania.
- Czas zwiedzania Zagrody Felicji Curyłowej oraz Domu Malarek to około pół godziny na każdy z tych obiektów. Zwiedzanie kościoła parafialnego zajmie nam około 10 minut.
- Godziny otwarcia oraz cennik zwiedzania Zagrody Felicji Curyłowej warto sprawdzić na stronie internetowej tarnowskiego muzeum.
- W Domu Malarek możemy zobaczyć różne techniki malowania chałup, jak również wziąć udział w warsztatach plastycznych trwających około 1,5 - 2 godzin. Więcej szczegółów najlepiej sprawdzić na stronie internetowej Domu.
- Co roku w Zalipiu w weekend po święcie Bożego Ciała organizowany jest konkurs "Malowana Chata" oraz festyn. To zdecydowanie najlepszy moment na odwiedziny Zalipia.
Tak
4.18 km
1.87 m
3/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 13m
(dla tempa marszu 4 km/h)
(dla tempa marszu 4 km/h)