Orli Kamień pętlą z Sanoka
Długość trasy: 8,72 km
Czas przejścia: 2h 43m
Trudność: Umiarkowana
Malownicza trasa w Parku Krajobrazowym Gór Słonnych. Napotkamy na niej piękne wychodnie skalne, w okolicach których będziemy mieć okazję obejrzeć dolinę Sanu i panoramę Sanoka. Po drodze spotkamy pozostałości po II wojnie światowej, a wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na tablicach ścieżki edukacyjno - przyrodniczej Orli Kamień, nazwanej tak od wychodni skalnej, która jest celem naszej wędrówki.
Sanok Biała Góra - Studnia Królewska - Orli Kamień (518 m n.p.m.) - Sanok Podgaje - Sanok Biała Góra
Plan wycieczki
- Wycieczkę rozpoczynamy w Sanoku, dokładniej w dzielnicy miasta zwanej Białą Górą, w okolicy Skansenu.
- Udajemy się w kierunku Mostu Białogórskiego. Idziemy drogą asfaltową wzdłuż Sanu. Następnie skręcamy w prawo. Podążamy szlakiem koloru czerwonego . Na kolejnym skrzyżowaniu również skręcamy w prawo.
- Następnie wchodzimy do lasu. W pobliżu Studni Królewskiej znajdują się tablica z napisem Park Krajobrazowy Gór Słonnych. Kierujemy się w stronę Orlego Kamienia.
- Schodząc z Orlego Kamienia dochodzimy do skrzyżowania szlaków. Zmieniamy kierunek drogi. Skręcamy w lewo i poruszamy się szlakiem koloru żółtego . W okolicy granicy lasu skręcamy w prawo. Ostatni etap to droga ścieżką leśną. Prowadzi tędy szlak Umocnień Nadsańskich. Ostatecznie zataczamy pętlę i kończymy drogę przy Skansenie.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Znajdujemy się w Sanoku, mieście zwanym Bramą Bieszczadów. Mimo, iż stąd do Bieszczad jest jeszcze daleka droga, możemy już tutaj zaobserwować klimaty zbliżone do bieszczadzkiego regionu. Miasto, bierze swoją nazwę od głównej rzeki Podkarpacia, która przepływa przez miasto czyli Sanu. Wycieczkę rozpoczynamy przy Skansenie- Muzeum Budownictwa Ludowego. Obiekt jest największym (pod względem liczby zgromadzonych obiektów) skansenem w Polsce. W obiekcie o powierzchni 38 hektarów zgromadzono eksponaty ukazujące czterech grup etnograficznych. Są nimi Łemkowie, Bojkowie, Dolinianie i Głuchoniemcy.
- Podążając wzdłuż Sanu po prawej stronie widzimy ścianę skalną. Jest to skała piaskowca należącego do warstwy krośnieńskiej. Takie skały (piaskowce) razem z łupkami i zlepieńcami tworzą tzw. flisz karpacki. Szczegółowy opis procesu, w wyniku którego powstały takie skały możemy przeczytać na tablicy obok.
- Przy "Królewskiej Studni" rozpoczynamy wędrówkę trasą ścieżki edukacyjno- przyrodniczej "Orli Kamień". Scieżka pokrywa się ze szlakiem czerwonym i żółtym, którym będziemy podążać i co ważne w tym miejscu również się kończy. Znajdujemy się przy studni, z której wybija źródło stanowiące ujęcie wody dla mieszkańców dzielnicy Biała Woda. Ze studnią związana jest legenda dotycząca włoskiej królowej z rodu Sforzów. Według podania, koń, na którym jechała królowa potknął się i zarył kopytami głęboko w ziemię. W tym właśnie miejscu trysnęła woda o niespotykanym smaku i cudownych właściwościach leczniczych. Później studnię zabezpieczono kamienną cembrowiną, i odtąd zaczęto ją nazywać królewską studnią.
- Przechodzimy przez lasy Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. W parku dominuje las buczyny karpackiej. Park jest najcenniejszym przyrodniczo obszarem wchodzącym w skład Gór Sanocko-Turczańskich. Park swoją nazwę zawdzięcza solankom tego regionu. Oprócz wód mineralnych występują tutaj bogate złoża ropy i gazu ziemnego.
- Orli Kamień to kilkumetrowa wychodnia skalna zbudowana ze skał fliszowych, głównie piaskowców krośnieńskich i kredowych na jednym ze wzgórz Gór Słonnych. Skała tworząca tzw. ostaniec o wysokości ok. 9 metrów została ukształtowana pod wpływem erozji w formie grzybów. Nazwy Orli Kamień i Orle Skałki biorą się z faktu, iż niegdyś skały te były miejscem bytowania orłów. Nieopodal znajduje się również niewielka panorama na miasto i okoliczne wzgórza.
- Schodząc ze szlaku koloru żółtego wejdziemy na ścieżkę nazwaną "Śladami Nadsańskich Umocnień Lini Mołotowa". Powstanie tego szlaku posiada uwarunkowania historyczne. Rzeka San w 1939 roku stanowiła granicę między III Rzeszą i ZSRR. Wzdłuż tej granicy w latach 1940-41 wybudowano pas umocnień, który nazwano "Linią Mołotowa". Zostały wybudowane schrony bojowe żelbetowe na stokach dominującego nad okolicą pasma Gór Słonnych.
Warianty i modyfikacje
- W okolicach Orlego Kamienia przebiega szlak ikon znakowany kolorem niebieskim . Możemy udać się nim w stronę miejscowości Międzybrodzie. Później czeka nas do przebycia dystans drogą asfaltową. Wędrówkę zakończymy przy Moście Białogórskim.
- Możemy również znacznie wydłużyć wędrówkę podążając cały czas szlakiem czerwonym przez Słonny Wierch, aż do Przełęczy Przysłup, gdzie powinien na nas czekać samochód.
Wskazówki praktyczne
- Samochód najlepiej pozostawić na darmowym parkingu przy Skansenie.
- Do dzielnicy Biała Góra możemy dostać się komunikacją miejską z centrum Sanoka (linia nr 3 oraz 3A), natomiast do samego Sanoka dojedziemy autobusami z wielu, nawet odległych miejscowości (Wrocław, Warszawa, Kraków, Rzeszów) oraz pociągiem (bezpośrednie połączenie to relacja Kraków Główny - Zagórz).
- Gorąco zachęcamy do odwiedzenia skansenu. Szczegóły oraz ceny biletów najlepiej sprawdzić na stronie internetowej skansenu. W pobliżu znajduje się sklep z pamiątkami oraz gastronomia.
- Będąc w Sanoku warto również odwiedzić Zamek w Sanoku, gdzie funkcjonuje muzeum. Znajdziemy w nim słynną galerię Zdzisława Beksińskiego.
Tak
8.72 km
217.20 m
260.25 m
259.30 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 44m
(dla tempa marszu 4 km/h)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX