Schronisko PTTK "Pod Biskupią Kopą" z Pokrzywnej do Jarnołtówka
Długość trasy: 10,22 km
Czas przejścia: 3h 16m
Trudność: Wymagająca
Najłagodniejsza trasa do schroniska pod najwyższym szczytem Gór Opawskich - jedynego pasma w województwie opolskim.
Góry Opawskie - traktowane czasem jako część Jesioników, położone głównie na terenie Republiki Czeskiej - tylko częściowo wchodzą na obszar Polski, będąc najbardziej na wschód wysuniętym pasmem Sudetów w naszym kraju. Prócz walorów krajobrazowych samego spaceru, wycieczka umożliwia zapoznanie się z dwiema ciekawymi wioskami: Pokrzywną i Jarnołtówkiem - klasycznymi bazami wypadowymi w to pasmo.
Pokrzywna - Rozdroże pod Szyndzielową Kopą (435 m n.p.m.) - Przełęcz pod Zamkową Górą (508 m n.p.m.) - Plac Habla (655 m n.p.m.) - Przełęcz Pod Kopą/Mokra (707 m n.p.m.), schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą” (850 m n.p.m.) - Jarnołtówek
Plan wycieczki
- Startujemy w Pokrzywnej od węzła szlaków przy Interaktywnym Parku Rozrywki i Edukacji „Rosenau - Zaginione miasto” - spośród początkowo idących razem trzech kolorów szlaków trzymamy się żółtego (towarzyszył nam będzie aż do schroniska).
- Za Rozdrożem pod Szyndzielową Kopą - gdzie żegna nas szlak czerwony - trasa zdecydowanie się wypłaszcza.
- Na Przełęczy pod Zamkową Górą ponownie spotykamy szlak czerwony, ale po krótkim odcinku wspólnym my kontynuujemy w prawo naszym żółtym - jesteśmy teraz w rezerwacie Cicha Dolina obejmującym górny bieg Bystrego Potoku.
- Miejsce odpoczynku na Placu Habla umożliwia zaczerpnięcie oddechu.
- Od Przełęczy Pod Kopą/Mokrej (jeszcze jedno spotkanie ze szlakiem czerwonym) do schroniska już tylko 25 minut.
- Po odpoczynku w schronisku szukamy drogowskazów szlaku czerwonego (Głównego Szlaku Sudeckiego: Świeradów-Zdrój/Prudnik) i udajemy się nim na północ - wpierw wzdłuż granicy państwa, potem szlak schodzi z granicy lekko w prawo.
- W niektórych miejscach dość stromo, po ok. godzinie trasa (ciągle znaki czerwone) doprowadza nas wpierw do asfaltowej drogi, a razem z nią w lewo do centrum Jarnołtówka - do skrzyżowania za mostkiem na Złotym Potoku.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Pokrzywna to urocze letnisko ze sztucznym zalewem na Złotym Potoku, kilkoma łowiskami, kempingami, ośrodkami wypoczynkowymi i hotelami. Alternatywnie dla górskich spacerów można też spędzić czas w Interaktywnym Parku Rozrywki i Edukacji „Rosenau - Zaginione miasto”, który ucieszy głównie dzieci.
- Ilość i zagęszczenie szlaków na tym niewielkim obszarze są wręcz imponujące - warto zaplanować tu dłuższy pobyt, żeby np. zapoznać się ze śladami dawnego górnictwa w Górach Opawskich (m.in. Piekiełko i Gwarkowa Perć przy szlaku niebieskim).
- Prowadzone w ostatnich latach intensywne prace leśne paradoksalnie przyczyniły się do zwiększenia walorów widokowych szlaków w Górach Opawskich - na długich odcinkach towarzyszą nam rozległe panoramy.
- Konrad Habel (1859-1936) - patron leśnego placu na stokach Srebrnej Kopy - był właścicielem majątku ziemskiego, opiekunem lasu i samorządowcem wielce zasłużonym dla miasta Prudnika.
- Gościnne schronisko PTTK „Pod Biskupią Kopą” (jedyne w polskiej części Gór Opawskich) nakarmi, napoi, a także udzieli noclegu. Powstało w latach 20. XX wieku - gdy ta część Śląska należała do Niemiec - i działa nieprzerwanie od prawie 100 lat. We wnętrzu zwróćcie uwagę na 2 ciekawostki: kolekcję krawatów
(sprawdźcie, skąd się tam wzięły) oraz drewniane krzesła, których oparcia zdobią rzeźbione wizerunki polskich... prezydentów. - Niewątpliwą atrakcją jest wieża widokowa z 1898 na szczycie Biskupiej Kopy (po stronie czeskiej), dokąd można dostać się także szlakami od naszych południowych sąsiadów (m. in. z miasteczka Zlaté Hory).
- Wśród atrakcji Jarnołtówka należy wymienić m.in. neogotycki kościół z 1907, zaporę przeciwpowodziową z 1907 na Złotym Potoku (tuż przy granicy państwa), zabytkowe kapliczki, krzyże i figurę św. Jana Nepomucena.
Warianty i modyfikacje
- Ponieważ szlak czerwony (część Głównego Szlaku Sudeckiego) startuje w Pokrzywnej z tego samego punktu i w kilku miejscach „przeplata się” z naszym żółtym, można całą trasę (bądź jej dowolny fragment/fragmenty) przejść bardziej widokowym wariantem czerwonym . Miejmy jednak na względzie, że choć szlak czerwony na odcinku z Pokrzywnej do Przełęczy Pod Kopą/Mokrej jest o pół km krótszy od żółtego, zawiera znacznie więcej przewyższeń - zdobywamy nim 3 szczyty: Szyndzielową Kopę, Zamkową Górę i Srebrną Kopę. Szlak czerwony prowadzi też na znacznie dłuższym odcinku granicą państwa - dochodzimy nim najpierw na szczyt Biskupiej Kopy (z wieżą widokową po czeskiej stronie), a do polskiego schroniska docieramy „drogą okrężną” od północnego zachodu.
- Chcąc wrócić do punktu wyjścia w Pokrzywnej (rezygnując z Jarnołtówka) możemy w jedną stronę wędrować szlakiem czerwonym , a w drugą - żółtym (czerwony wydaje się lepszy na drogę „tam” - zaczynając trasę będziemy mniej zmęczeni i łatwiej pokonamy przewyższenia, zaliczymy wieżę na szczycie, a potem odpoczniemy i zjemy posiłek w schronisku przed trasą powrotną).
- Istnieje też żółty wariant zejścia do Jarnołtówka, który także doprowadzi nas do skrzyżowania przy mostku nad Złotym Potokiem - znacznie łagodniejszy niż zaproponowany czerwony, lecz o wiele dłuższy.
Wskazówki praktyczne
- Chcąc dostać się w Góry Opawskie, najlepiej liczyć przede wszystkim na własny środek transportu - miasta w pobliżu, na które należy się kierować, to Prudnik bądź Głuchołazy (oba przy DK 40), potem do Pokrzywnej i Jarnołtówka drogi lokalne. Komunikacja publiczna jest szczątkowa. Koleją można dojechać do Prudnika (przewoźnik: Polregio lub TLK, linia z Kędzierzyna-Koźla do Nysy czy Brzegu, kilka połączeń dzienne), ale w Prudniku trzeba by wziąć taksówkę lub łapać stopa, aby dostać się do Pokrzywnej (ok. 10 km). Tory kolejowe przechodzące przez Pokrzywną to eksterytorialna linia czeska (z Jesenika do Krnova). Jest kilka połączeń autobusowych dziennie do Pokrzywnej z Nysy (od poniedziałku do piątku lub tylko w dni nauki szkolnej).
- Samochód w Pokrzywnej można zostawić na parkingu obok Interaktywnego Parku Rozrywki i Edukacji „Rosenau - Zaginione miasto” (tam wchodzimy na szlak). W podstawowym wariancie trasy z zejściem do Jarnołtówka niezbędna będzie opcja na 2 samochody - drugi parkujemy w centrum Jarnołtówka.
- Posiłek można zjeść u celu naszej wędrówki - w schronisku. Zarówno w Pokrzywnej, jak i w Jarnołtówku znajdziemy też punkty gastronomiczne (restauracje, pizzerie, pstrągarnie) - niektóre mogą być nieczynne poza sezonem.
- Decydując się na podejście na szczyt Biskupiej Kopy pamiętajmy, że wieża widokowa znajduje się już po czeskiej stronie (za bilet można zapłacić w złotówkach). Ze względu na pobyt w pasie granicznym, bezwzględnie pamiętajmy o dokumentach tożsamości.
Tak
10.22 km
441.52 m
453.24 m
427.24 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 16m
(dla tempa marszu 4 km/h)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX