Pętlą na Trójmorski Wierch w Masywie Śnieżnika

Długość trasy: 10,81 km
Czas przejścia: 3h 30m
Trudność: Umiarkowana

Lubicie zdobywać trójstyki? Czy wiecie, że w Polsce istnieje styk zlewisk trzech mórz? To Trójmorski Wierch w Masywie Śnieżnika - zbiegają się tam zlewiska Bałtyku, Morza Czarnego i Morza Północnego! Najkrótsza trasa do tego arcyciekawego miejsca prowadzi z Jodłowa, a dokładniej - z Rozdroża pod Kamiennym Garbem powyżej wsi.

Rozdroże pod Kamiennym Garbem - źródło Nysy Kłodzkiej - dawne przejście graniczne Jodłów/Horní Morava (w rejonie znaku granicznego nr V/79/19) - Trójmorski Wierch - Puchacz - Przełęcz Puchacza - Czarny Rów - Rozdroże pod Kamiennym Garbem

Autor:
Ewa Gatnar

Ewa Gatnar

pasjonat - krajoznawca, przewodnik beskidzki

Plan wycieczki

  1. Startujemy z parkingu na Rozdrożu pod Kamiennym Garbem - szlakiem czerwonym w kierunku południowym.
  2. Po 2,7 km dołącza żółty szlak prowadzący z Jodłowa, a za parę minut spotykamy drogowskaz „Do źródeł Nysy Kłodzkiej” - zapraszający nas, by nieco odbić ze szlaku w dół.
  3. Po odwiedzeniu źródeł Nysy Kłodzkiej i powrocie na szlak już tylko ok. 200 m za znakami czerwonymi i żółtymi do granicy z Czechami.
  4. Trasa obiera teraz kierunek północny i prowadzi wzdłuż granicy państwa, towarzyszą nam graniczne szlaki zielony (polski) oraz czerwony (czeski) - na Trójmorski Wierch z wieżą widokową jeszcze 1,5 km.
  5. Po zdobyciu Trójmorskiego Wierchu kontynuujemy granicznym zielono-czerwonym przez Puchacz aż do węzła szlaków na Przełęczy Puchacza, skąd można powędrować w trzech kierunkach - my obieramy polski szlak żółty w lewo.
  6. Spotkawszy szlak niebieski (Czarny Rów - po ok. 1 km marszu) skręcamy nim w lewo - za ok. 2,5 km doprowadzi nas do punktu wyjścia.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Na pierwszym etapie wędrówki do granicy państwa towarzyszą nam widoki głównie na góry otaczające południowo-zachodnią część Kotliny Kłodzkiej, a na odcinku granicznym oraz z samego Trójmorskiego Wierchu podziwiamy czeską część Masywu Śnieżnika (m.in. górę Slamnik z popularną „Ścieżką w Chmurach”).
  2. Oddana do użytku w 2010 roku drewniana wieża widokowo-przeciwpożarowa na Trójmorskim Wierchu ma 25 m wysokości. Aktualnie (stan na 2021) nieczynna z uwagi na zły stan techniczny.
  3. Trzy rzeki/rzeczki odpowiedzialne za wyjątkowość tego miejsca to: Nysa Kłodzka - która przez Odrę zmierza do Bałtyku, Morawa - która przez Dunaj trafia do Morza Czarnego oraz Lipka (Lipkovský Potok) - która przez Cichą Orlicę, Orlicę i Łabę kończy w Morzu Północnym.
  4. Człon „wierch” w nazwie „Trójmorski Wierch” (nawiązującej do trzech zlewisk) jest absolutnie wyjątkowy dla Sudetów (choć niezwykle popularny w Karpatach) - tu zawdzięczamy go Mieczysławowi Orłowiczowi, wybitnemu popularyzatorowi turystyki, patronowi Głównego Szlaku Sudeckiego. Czeska nazwa tej góry - „Klepáč” - nawiązuje do odgłosów „klapania” czy „kłapania” wydawanego pod wpływem np. wiatru przez głazy pod szczytem, tworzące rodzaj gołoborza.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasa oczywiście nadaje się do przejścia w odwrotnym kierunku.
  2. Prócz źródła Nysy Kłodzkiej warto zaliczyć też pobliskie źródło Lipki (po czeskiej stronie, „pramen Lipkovského potoka”) - jedna z tablic na węźle szlaków przy dawnym przejściu granicznym wskazuje jego kierunek i odległość. Źródło właściwej Morawy znajduje się parę kilometrów na północny-wschód - z dość stromego grzbietu ciągnącego się od Śnieżnika w kierunku południowo-zachodnim aż do Trójmorskiego Wierchu spływają jej liczne prawe dopływy/potoki źródłowe.
  3. W miejscu, gdzie szlak turystyczny dochodzi do granicy państwa, da się ją legalnie przekroczyć i udać się do najbliższych miejscowości po czeskiej stronie (Horni, Dolni i Velká Morava z „Ścieżką w chmurach” na górze Slamnik oraz Horni Lipka). Turystyczne przejście graniczne Jodłów/Horní Morava funkcjonowało przed „erą Schengen”.
  4. Zamiast pętli do Rozdroża pod Kamiennym Garbem można zrobić tranzyt na najwyższy szczyt całego pasma - w tym celu od Przełęczy Puchacza kontynuujemy marsz szlakiem zielonym aż na sam Śnieżnik (przez Mały Śnieżnik i Halę pod Śnieżnikiem ze schroniskiem).

Wskazówki praktyczne

  1. Trasa przeznaczona jest dla osób dysponujących dojazdem własnym.
  2. Parking na Rozdrożu pod Kamiennym Garbem (na drodze z Jodłowa do Goworowa) jest bezpłatny.
  3. Rozdroże pod Kamiennym Garbem to idealna baza wypadowa w Masyw Śnieżnika - ze względu na położenie (ok. 860 m n.p.m.) i dojazd przyzwoitej jakości drogą. Znajduje się tam budynek dawnej leśniczówki, w którym działało prywatne schronisko „Ostoja” oferujące noclegi i wyżywienie (funkcjonowało ze zmiennym powodzeniem - należy zatem każdorazowo upewnić się, czy aktualnie przyjmuje turystów). Z polany przed obiektem rozległe panoramy Kotliny Kłodzkiej i Gór Bystrzyckich.
  4. Narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne górskie wieże widokowe (zwłaszcza drewniane) mają to do siebie, że co jakiś czas wymagają remontów. Na Trójmorskim Wierchu także można trafić na okres wyłączenia obiektu z użytku.
  5. Ze względu na pobyt w pasie granicznym bezwzględnie pamiętajmy o dokumentach tożsamości.
Tak
10.81 km
332.12 m
362.64 m
362.64 m
12/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 30m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img