Pętlą na Trójmorski Wierch w Masywie Śnieżnika
Długość trasy: 10,81 km
Czas przejścia: 3h 30m
Trudność: Umiarkowana
Lubicie zdobywać trójstyki? Czy wiecie, że w Polsce istnieje styk zlewisk trzech mórz? To Trójmorski Wierch w Masywie Śnieżnika - zbiegają się tam zlewiska Bałtyku, Morza Czarnego i Morza Północnego! Najkrótsza trasa do tego arcyciekawego miejsca prowadzi z Jodłowa, a dokładniej - z Rozdroża pod Kamiennym Garbem powyżej wsi.
Rozdroże pod Kamiennym Garbem - źródło Nysy Kłodzkiej - dawne przejście graniczne Jodłów/Horní Morava (w rejonie znaku granicznego nr V/79/19) - Trójmorski Wierch - Puchacz - Przełęcz Puchacza - Czarny Rów - Rozdroże pod Kamiennym Garbem
Plan wycieczki
- Startujemy z parkingu na Rozdrożu pod Kamiennym Garbem - szlakiem czerwonym w kierunku południowym.
- Po 2,7 km dołącza żółty szlak prowadzący z Jodłowa, a za parę minut spotykamy drogowskaz „Do źródeł Nysy Kłodzkiej” - zapraszający nas, by nieco odbić ze szlaku w dół.
- Po odwiedzeniu źródeł Nysy Kłodzkiej i powrocie na szlak już tylko ok. 200 m za znakami czerwonymi i żółtymi do granicy z Czechami.
- Trasa obiera teraz kierunek północny i prowadzi wzdłuż granicy państwa, towarzyszą nam graniczne szlaki zielony (polski) oraz czerwony (czeski) - na Trójmorski Wierch z wieżą widokową jeszcze 1,5 km.
- Po zdobyciu Trójmorskiego Wierchu kontynuujemy granicznym zielono-czerwonym przez Puchacz aż do węzła szlaków na Przełęczy Puchacza, skąd można powędrować w trzech kierunkach - my obieramy polski szlak żółty w lewo.
- Spotkawszy szlak niebieski (Czarny Rów - po ok. 1 km marszu) skręcamy nim w lewo - za ok. 2,5 km doprowadzi nas do punktu wyjścia.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Na pierwszym etapie wędrówki do granicy państwa towarzyszą nam widoki głównie na góry otaczające południowo-zachodnią część Kotliny Kłodzkiej, a na odcinku granicznym oraz z samego Trójmorskiego Wierchu podziwiamy czeską część Masywu Śnieżnika (m.in. górę Slamnik z popularną „Ścieżką w Chmurach”).
- Oddana do użytku w 2010 roku drewniana wieża widokowo-przeciwpożarowa na Trójmorskim Wierchu ma 25 m wysokości. Aktualnie (stan na 2021) nieczynna z uwagi na zły stan techniczny.
- Trzy rzeki/rzeczki odpowiedzialne za wyjątkowość tego miejsca to: Nysa Kłodzka - która przez Odrę zmierza do Bałtyku, Morawa - która przez Dunaj trafia do Morza Czarnego oraz Lipka (Lipkovský Potok) - która przez Cichą Orlicę, Orlicę i Łabę kończy w Morzu Północnym.
- Człon „wierch” w nazwie „Trójmorski Wierch” (nawiązującej do trzech zlewisk) jest absolutnie wyjątkowy dla Sudetów (choć niezwykle popularny w Karpatach) - tu zawdzięczamy go Mieczysławowi Orłowiczowi, wybitnemu popularyzatorowi turystyki, patronowi Głównego Szlaku Sudeckiego. Czeska nazwa tej góry - „Klepáč” - nawiązuje do odgłosów „klapania” czy „kłapania” wydawanego pod wpływem np. wiatru przez głazy pod szczytem, tworzące rodzaj gołoborza.
Warianty i modyfikacje
- Trasa oczywiście nadaje się do przejścia w odwrotnym kierunku.
- Prócz źródła Nysy Kłodzkiej warto zaliczyć też pobliskie źródło Lipki (po czeskiej stronie, „pramen Lipkovského potoka”) - jedna z tablic na węźle szlaków przy dawnym przejściu granicznym wskazuje jego kierunek i odległość. Źródło właściwej Morawy znajduje się parę kilometrów na północny-wschód - z dość stromego grzbietu ciągnącego się od Śnieżnika w kierunku południowo-zachodnim aż do Trójmorskiego Wierchu spływają jej liczne prawe dopływy/potoki źródłowe.
- W miejscu, gdzie szlak turystyczny dochodzi do granicy państwa, da się ją legalnie przekroczyć i udać się do najbliższych miejscowości po czeskiej stronie (Horni, Dolni i Velká Morava z „Ścieżką w chmurach” na górze Slamnik oraz Horni Lipka). Turystyczne przejście graniczne Jodłów/Horní Morava funkcjonowało przed „erą Schengen”.
- Zamiast pętli do Rozdroża pod Kamiennym Garbem można zrobić tranzyt na najwyższy szczyt całego pasma - w tym celu od Przełęczy Puchacza kontynuujemy marsz szlakiem zielonym aż na sam Śnieżnik (przez Mały Śnieżnik i Halę pod Śnieżnikiem ze schroniskiem).
Wskazówki praktyczne
- Trasa przeznaczona jest dla osób dysponujących dojazdem własnym.
- Parking na Rozdrożu pod Kamiennym Garbem (na drodze z Jodłowa do Goworowa) jest bezpłatny.
- Rozdroże pod Kamiennym Garbem to idealna baza wypadowa w Masyw Śnieżnika - ze względu na położenie (ok. 860 m n.p.m.) i dojazd przyzwoitej jakości drogą. Znajduje się tam budynek dawnej leśniczówki, w którym działało prywatne schronisko „Ostoja” oferujące noclegi i wyżywienie (funkcjonowało ze zmiennym powodzeniem - należy zatem każdorazowo upewnić się, czy aktualnie przyjmuje turystów). Z polany przed obiektem rozległe panoramy Kotliny Kłodzkiej i Gór Bystrzyckich.
- Narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne górskie wieże widokowe (zwłaszcza drewniane) mają to do siebie, że co jakiś czas wymagają remontów. Na Trójmorskim Wierchu także można trafić na okres wyłączenia obiektu z użytku.
- Ze względu na pobyt w pasie granicznym bezwzględnie pamiętajmy o dokumentach tożsamości.
Tak
10.81 km
332.12 m
362.64 m
362.64 m
12/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 30m
(dla tempa marszu 4 km/h)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX