Pustkowo i Dreżewo pętlą z Trzęsacza
Długość trasy: 9,00 km
Czas przejścia: 2h 35m
Trudność: Łatwa
Trasa zaprowadzi nas do miejsc, w których uzmysłowimy sobie siłę natury, wiary i kobiecej zazdrości. Pozwoli zobaczyć wnętrze nieistniejącej świątyni, znaleźć się wśród gwiazd i planet, posłuchać śpiewu zielenicy o zachodzie słońca i poczuć się nad Bałtykiem jak… w Tatrach.
Trzęsacz stacja kolejowa – Bałtycki Krzyż Nadziei Pustkowo – Dreżewo – Trzęsacz
Plan wycieczki
- Wędrówkę zaczynamy na stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Trzęsaczu. Wychodzimy z dworca, skręcamy w lewo w ul. Dworcową i następnie w prawo w ul. Pałacową, która doprowadzi nas do głównej drogi wojewódzkiej nr 102.
- Skręcamy w lewo a następnie w prawo na główny deptak Trzęsacza, którym dochodzimy do ruin kościoła na klifie i platformy widokowej. Schodzimy na plażę i skręcamy w lewo, idąc w stronę Pustkowa.
- Na wysokości Bałtyckiego Krzyża Nadziei schodzimy z plaży wejściem 29, mijamy plac przy krzyżu i skręcamy w prawo w ulicę Nadmorską, a później w prawo w ulicę Bałtycką, którą dochodzimy do drogi wojewódzkiej nr 102.
- Przechodzimy na drugą stronę głównej drogi i kontynuujemy wędrówkę drogą gruntową najpierw przez las, później wśród pół aż do pałacu von Boninów w Dreżewie.
- Za pałacem na rozdrożu skręcamy w lewo i idziemy drogą wzdłuż granicy parku dworskiego i dalej na północ, drogą wśród pól aż do ulicy Pałacowej w Trzęsaczu, która doprowadzi nas na stację kolei wąskotorowej, skąd zaczynaliśmy wędrówkę.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Fenomen znikającej osady w Trzęsaczu – według historyków w XIV w. Trzęsacz był już bardzo dobrze prosperującą wioską rolniczo-rybacką, funkcjonował wtedy pod nazwami Hoff i Thom Have. Polska nazwa „Trzęsacz” wywodzi się od trzęsącej się pod naporem morskich fal ziemi. W XV wieku mieszkańcy uznali, że stojący na wzgórzu w centrum wsi drewniany kościół jest za mały i przystąpiono do budowy okazałej kamiennej świątyni. Gotycki kościół stanął 1800 m od brzegu morza. Ale siła natury była zbyt wielka, morze nieustępliwie zabierało kolejne metry i budynki. W 1750 r. fale morskie sięgały już cmentarza w odległości 58 metrów od świątyni. Wyrzucały na brzeg kości ludzi i fragmenty wymytych z gruntu trumien. Mieszkańcy do dziś nazywają to miejsce tonią umarłych. Dzisiaj Trzęsacz jest popularną wakacyjną destynacją, małą przytulną wioską z szeroką plażą. To właśnie tutaj miała miejsce pierwsza na naszym wybrzeżu, odnotowana w historii, kąpiel dla zdrowia w Bałtyku. Była tak wielkim wydarzeniem, że opowieść o niej zapisano w księdze parafialnej.
- Nadmorska Kolej Wąskotorowa - to jedna z 3 czynnych publicznych kolei wąskotorowych w Polsce, wykorzystujących rozstaw szyn o szerokości 1000 mm. Jedyna, która posiada w swoim taborze sprawną, ciągle jeszcze działającą lokomotywę parową. Kursuje na trasie Gryfice – Pogorzelica. Po raz pierwszy wyruszyła w trasę 1 lipca 1896 r., niestety po II wojnie transport kolejami wąskotorowymi powoli tracił na znaczeniu, w latach 90-tych PKP postanowiło sprzedać tabor. Najkorzystniejsza propozycja zakupu nadeszła z Kenii, ale na szczęście samorząd gminy Rewal podjął się rewitalizacji linii i, również dzięki dotacjom unijnym, przywrócił do funkcjonowania jedną z atrakcji turystycznych regionu.
- Kościół pw. Miłosierdzia Bożego – jego budowę ukończono w 1880 r., kilka lat po zamknięciu świątyni niszczonej przez morze. Wzniesiono ją w modnym wtedy stylu architektonicznym – historycyzmie. Styl ten łączy w sobie elementy oraz detale minionych nurtów, przede wszystkim gotyku i romanizmu. Świątynia służyła ewangelikom do 1945 r. Wtedy powstał projekt rozbiórki, żeby pozyskać cegły na odbudowę Warszawy. Na szczęście kościół przetrwał. Od 2005 r. gości w swoich murach słynny festiwal organowy „Sacrum non profanum”. Elementem łączącym obydwie świątynie Trzęsacza jest barokowy ołtarz z pierwszej, zniszczonej świątyni, który znalazł schronienie w nowej.
- Zespół pałacowo-folwarczny z XVIII w. - wybudowany przez von Flemmingów w miejscu spalonej rezydencji. W 1667 roku urodził się tu najwybitniejszy przedstawiciel tego rodu - Jakub Henryk Flemming – kawaler najwyższych odznaczeń państwowych Polski (Order Orła Białego), Danii (Order Słonia) oraz Rosji (Order św. Andrzeja Powołańca). Był Wielkim Koniuszym Litewskim, feldmarszałkiem oraz premierem saskim, członkiem Tajnej Rady Wojennej w Austrii, ministrem i głównym doradcą Augusta II Mocnego.
- Południk 15. – co łączy Trzęsacz z Gorlitz, Libercem czy wulkanem Etna? Wszystkie te punkty leżą na linii 15 południka, wyznaczającego czas środkowoeuropejski.
- Multimedialne Muzeum na Klifie - otwarte w 2014 r. przez lokalnego krajoznawcę Władysława Jagiełłę jest miejscem, gdzie w bardzo ciekawy i przystępny sposób możemy poznać historię Trzęsacza, legendy z nim związane, stanąć dokładnie na linii 15 południka (dostaniemy świadectwo) i uczestniczyć w ostatnim nabożeństwie, jakie odbyło się w kościele św. Mikołaja 2 marca 1874 roku.
- Ruiny kościoła św. Mikołaja – gdy zbudowano świątynię na początku XV w. stała ona na wzgórzu w centrum wioski, 1800 m od brzegu morskiego. Kiedy w 1874 roku odbywało się ostatnie nabożeństwo, mury kościoła od brzegu morskiego dzielił zaledwie metr. Był okazałą, gotycką świątynią. Służył najpierw katolikom, by po reformacji w 1534 przejść w ręce ewangelików. Kiedy ostatecznie zamknięto kościół, jego wyposażenie - renesansowe i barokowe ławy, pięknie zdobione stalle, ambona, chrzcielnica i ołtarz - trafiło m.in. do Kamienia Pomorskiego, Drezna i Rewala. W 1901 r. w morzu znika północna ściana świątyni, w 1930 roku stała już tylko ściana południowa, z południowo-zachodnim narożnikiem i przyporą oraz resztki prezbiterium. 1 lutego 1994 roku zagładzie ulega także część ściany południowej. Dzisiaj ruiny kościoła św. Mikołaja to jedyna tego typu atrakcja w Europie.
- Wybrzeże klifowe i abrazja – typ wybrzeża zwanego również falezą tworzy się, kiedy fale podmywają brzeg u jego podstawy czyli poprzez działanie tzw. abrazji. W Trzęsaczu na przestrzeni stuleci próbowano przeciwdziałać niszczeniu wybrzeża poprzez sypanie wałów z kamienia u podstawy klifu, jednak dopiero metoda zaproponowana w 2001 r. przez firmę „Stabilizator” – tzw. technika gabionowa – okazała się skuteczna. Klif zabezpieczono 80-metrową opaską brzegową w postaci koszy siatkowych wypełnionych materiałem kamiennym, na których znalazły się materace z siatki wypełnione materiałem umożliwiającym zazielenienie tego obszaru. Wzmocniono również fundamenty pozostałej ściany kościoła.
- Platforma widokowa – idealne miejsce do obserwacji zachodów słońca. Oddana w 2009 r. konstrukcja z żelbetu i stali o wysokości 20 m i długości 36 pozwala na zobaczenie ruin kościoła z nieco innej perspektywy.
- Pustkowo – pierwszą wzmiankę o miejscowości można znaleźć w dokumentach kościelnych z 1159 r. Przez wieki mieszkali tu rybacy i rolnicy, a dziś słynie z szerokiej plaży i kameralnej atmosfery, ciszy i spokoju.
- Bałtycki Krzyż Nadziei – jest repliką krzyża ze szczytu Giewontu, ale wysoki na 19 metrów i ważący 4,5 tony jest wyższy i cięższy od oryginału. Krzyż stanął w 2009 r. staraniem Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, którzy chcieli upamiętnić słowa Jana Pawła II o wietrze, który „…wieje od Bałtyku po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie...”. Spod Bałtyckiego Krzyża Nadziei wyrusza motocyklowa pielgrzymka do Zakopanego, czyli “Od krzyża do krzyża”.
- Park Przyjaciół Pustkowa – pełen przystrzyżonych krzewów, kwiatowych rabatek i klimatycznych alejek wśród drzew. Ciekawostką jest miejsce, gdzie kostka brukowa ułożona jest na wzór układu słonecznego. Warto wybrać się tu również po zmroku, kiedy zapalone jest specjalne oświetlenie.
- Pałac von Boninów – opuszczony dziś XIX-wieczny pałac z wieżą, blankami i ryzalitami w 1890 r. stał się świadkiem tragicznej historii miłosnej. Do Dreżewa przybyła z wizytą młoda Hiszpanka, Girona Eleonora de Val Florida, córka partnera handlowego właściciela pałacu. Zakochała się z wzajemnością w spadkobiercy rodu. Pech chciał, że w tym samym czasie do Dreżewa przybyła również narzeczona młodego von Bonina – francuska hrabianka Angelica Vermandois. Pewnej nocy w pałacu wybuchł pożar, Girona zginęła w płomieniach. Od tej chwili w pałacu i otaczającym go parku straszy Biała Dama.
Warianty i modyfikacje
- Jeżeli nie chcemy iść plażą, możemy skorzystać ze ścieżki rowerowo-pieszej z Trzęsacza do Pustkowa biegnącej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 102.
- Jeżeli zatrzymujemy się w Rewalu, możemy do Trzęsacza dojechać kolejką wąskotorową lub dojść plażą albo ścieżką spacerową biegnącą górą klifu.
- Wędrówkę można zacząć również w Dreżewie, dokąd dojeżdżamy kolejką wąskotorową i zakończyć w Trzęsaczu.
Wskazówki praktyczne
- Do Trzęsacza możemy dojechać kolejką wąskotorową (aktualny rozkład jazdy na stronie kolej.rewal.pl) i busami lokalnych przewoźników. W sezonie letnim również autobusami firmy Flix Bus.
- Działanie kolejki wąskotorowej zintegrowane jest z siecią wypożyczalni rowerów – Rewal Bike System. Istnieje możliwość wypożyczenia roweru w jednej z trzech miejscowości Gminy Rewal: Niechorzu, Pobierowie lub Rewalu, przejechanie zaplanowanej trasy na dwóch kółkach i powrót kolejką.
- Samochód zostawić można na parkingu za Muzeum Multimedialnym.
- W Trzęsaczu i Pustkowie w sezonie działają liczne punkty gastronomiczne, poza sezonem w Trzęsaczu działają dwie restauracje, godziny otwarcia najlepiej sprawdzać na bieżąco na stronach internetowych.
- Odcinki trasy z Pustkowa do Dreżewa i z Dreżewa do Trzęsacza wiodą drogami gruntowymi.
- Pałac von Boninów zobaczyć można tylko z zewnątrz, teren jest własnością prywatną.
Tak
Tak
9.00 km
0.00 m
5/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 35m
(dla tempa marszu 4 km/h)
(dla tempa marszu 4 km/h)