Pałac w Rogalinie i Dęby Rogalińskie
Długość trasy: 2,66 km
Czas przejścia: 0h 41m
Trudność: Łatwa
Krótka wycieczka do Rogalina, jednego z najpopularniejszych miejsc w Wielkopolsce. Zwiedzanie zabytkowego Pałacu Raczyńskich i założeń ogrodowo-parkowych, a następnie spacer na polanę z najstarszymi dębami w Wielkopolsce – Lechem, Czechem i Rusem.
Pałac Raczyńskich – Założenia ogrodowo-parkowe – Pałac Raczyńskich
Plan wycieczki
- Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przed pałacem w Rogalinie. Po przejściu przez bramę, po prawej stronie, znajdują się kasy biletowe (bilety dotyczą wnętrza pałacu i galerii, spacer po parku jest bezpłatny).
- Budynek kas mieści się w jednym z czworaków dworskich, czyli budynku z czterema mieszkaniami, przeznaczonego przeważnie dla służby. Tuż obok możemy zobaczyć makietę całego założenia parkowo-pałacowego.
- Idziemy dalej, widząc już główny obiekt – Pałac Raczyńskich. Podążamy w jego kierunku jedną z wybranych ścieżek. Wybierając ścieżkę z lewej strony zobaczymy budynek powozowni, natomiast z prawej – budynek stajni dworskiej.
- Tuż pod samym pałacem, po lewej jego stronie, znajduje się galeria malarstwa, natomiast po prawej stronie – dawna drewutnia.
- Przechodzimy między pałacem a stajnią, do rokokowego ogrodu przypałacowego. Czekają na nas ogrodowe labirynty i kopiec widokowy, zwany parnasem.
- Po obejrzeniu ogrodu, idziemy ścieżką po prawej jego stronie w kierunku polany dębów zabytkowych. Ogród zmienia swój charakter na bardziej krajobrazowy. Mijając po prawej stronie polanę rekreacyjną, po chwili docieramy do trzech najstarszych dębów – Lecha, Czecha i Rusa.
- Idziemy dalej tą drogą, następnie skręcamy w prawo w kierunku kolejnego zabytkowego drzewa - Dębu Edwarda.
- Kierujemy się ścieżką w lewo, szlakiem czerwonym . Mijamy budynek mieszczący galerię malarstwa i wracamy na parking.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Pałac w Rogalinie – późnobarokowy, wybudowany pod koniec XVIII wieku przez Kazimierza Raczyńskiego, starosty generalnego Wielkopolski. Pałac podlegał przebudowom, otrzymując również elementy klasycystyczne. Zabytkowy obiekt został uznany w 2018 roku za pomniki historii. Zabytkowe wnętrza można zwiedzać – bilety do nabycia w kasie przy parkingu.
- Galeria Malarstwa – powstała w 1910, umieszczono w niej obrazy malarzy europejskich, w tym również polskich z przełomu XIX/XX wieku. Przed II wojną światową uznawano ją za najlepszą galerię malarstwa współczesnego. Od początku istnienia, Galeria była udostępniana dla zwiedzających. Obecnie można w niej oglądać około 250 z 300 ocalałych prac ze zbiorów Edwarda Raczyńskiego.
- Założenie ogrodowo-parkowe – ogród na tyłach pałacu utrzymany jest w stylu rokokowym. Uwagę przyciągają stożkowo strzyżone tuje oraz kamienne wazony i rzeźby przedstawiające postacie z mitologii. Za tą częścią ogrodu znajduje się utrzymany w bardziej naturalnym stylu, park krajobrazowy wraz z polaną dębów zabytkowych i polaną rekreacyjną.
- Zabytkowe dęby Lech, Czech i Rus oraz Edward – najstarsze, najgrubsze i najpopularniejsze okazy dęba szypułkowego na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Są swego rodzaju ikoną tej części Wielkopolski.
Warianty i modyfikacje
- Odwiedzając Pałac i ogrody przypałacowe warto udać się na dalszy spacer na rozlewiska nadwarciańskie. W tym celu przy Dębie Edwarda należy skręcić w prawo i wyjść z ogrodów pałacowych, trzymając się czerwonego szlaku. Po chwili wędrówki zobaczymy rozległe polany i kolejne stare dęby wśród starorzeczy Warty. Cały ten obszar nazywany jest Łęgami Rogalińskimi. Żeby wrócić na parking musimy w dowolnym momencie skręcić między kolejnymi starorzeczami w lewo. W drodze powrotnej nie będzie nam towarzyszył żaden szlak, ale każdą ze ścieżek dotrzemy z powrotem w okolice pałacu.
- Spacer na Łęgi Rogalińskie możemy wydłużyć. Zamiast skręcać w lewo i wracać w stronę pałacu, możemy iść dalej czerwonym szlakiem, aż do Rogalinka. Zobaczyć tam można zabytkowy, drewniany kościół pw. Świętego Michała Archanioła i Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Powrót do Rogalina tą samą drogą.
- W samym Rogalinie, naprzeciwko parkingu przed pałacem, warto obejrzeć kościół pw. Świętego Marcelina. Kościół ten ma dosyć nietypową architekturę, wzorowany był na rzymskiej świątyni Maison Carrée. W dolnej części świątyni znajduje się mauzoleum rodu Raczyńskich.
Wskazówki praktyczne
- Samochód można zostawić na parkingu przed pałacem.
- Do Rogalina można dojechać również busami z Poznania i Mosiny (dojazd do Mosiny pociągiem lub autobusem z Poznania).
- W budynku dawnej powozowni funkcjonuje restauracja, gdzie można udać się na obiad po spacerze.
- Polana rekreacyjna za ogrodem rokokowym jest bardzo dobrym miejscem na piknik w słoneczny dzień.
- Pałac i galeria malarstwa należą do Muzeum Narodowego w Poznaniu, dlatego należy pamiętać o tym, że w poniedziałki nie jest możliwe ich zwiedzanie. Natomiast wstęp do pałacu we wtorki jest bezpłatny. Ogród otwarty jest w tylko wybranych godzinach, zależnych od pory roku. Wszystkie informacje dostępne są na stronie muzeum w Rogalinie.
Tak
Tak
2.66 km
19.56 m
3/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 41m
(dla tempa marszu 4 km/h)
(dla tempa marszu 4 km/h)