Ze Świeradowa-Zdroju pętlą na Stóg Izerski i do Chatki Górzystów
Długość trasy: 21,53 km
Czas przejścia: 6h 49m
Trudność: Trudna
Na jednej trasie - dwa schroniska, Izerski Park Ciemnego Nieba, rezerwat „Torfowiska Doliny Izery”, lasy odradzające się po klęsce żywiołowej, „ścieżka w chmurach” i mnóstwo innych ciekawostek - czegóż chcieć więcej?
Świeradów-Zdrój (Dom Zdrojowy) - Stóg Izerski - Hala Izerska/Chatka Górzystów - Polana Izerska - Świeradów-Zdrój
Plan wycieczki
- Startujemy spod Domu Zdrojowego w Świeradowie-Zdroju - wchodzimy na Główny Szlak Sudecki (znakowany kolorem czerwonym) i kierujemy się w stronę ul. Piłsudskiego. Do schroniska PTTK na Stogu Izerskim dostaniemy się po ok. 2 godz.
- Ze schroniska przez szczyt Stogu Izerskiego wiodą trzy szlaki - w miejscu ich rozejścia my wybieramy żółty (początkowo prowadzi w kierunku południowym). Czeka nas ponad 8 km wędrówki w górnym biegu Izery aż do Chatki Górzystów na Hali Izerskiej.
- Chcąc wrócić do Świeradowa-Zdroju udajemy się szlakiem niebieskim na północ - w kierunku Polany Izerskiej.
- Po spotkaniu z czerwonym GSS i ok. kilometrowym odcinku wspólnym kontynuujemy szlakiem niebieskim . Do świeradowskiego Domu Zdrojowego jeszcze niecałe 4 km zejścia, przeważnie dość stromego.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Świeradów-Zdrój (dawniej Bad Flinsberg) to perełka wśród uzdrowisk sudeckich - nie tylko w aspekcie zdrojowym, lecz także architektoniczno-estetycznym i turystyczno-krajoznawczym. Oprócz wędrówki proponowaną trasą warto wygospodarować co najmniej kilka godzin na zapoznanie się z głównymi walorami miejscowości (m.in. parki zdrojowe i Dom Zdrojowy z najdłuższą na Dolnym Śląsku modrzewiową halą spacerową). Tu zaczyna się Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, prowadzący przez 440 km aż do Prudnika. W Świeradowie nie jest tak tłoczno i gwarno jak w usytuowanej na drugim końcu Gór Izerskich Szklarskiej Porębie. To także świetna baza, by odwiedzić liczne pobliskie atrakcje u naszych sąsiadów - tuż za miedzą Czechy, niedaleko do Niemiec. Ewenementem jest bezpłatna(!) komunikacja miejska (specjalne busiki) - w wybrane dni przekraczająca granicę do Novégo Města pod Smrkem.
- Schronisko na Stogu Izerskim - zachwycające śląsko-łużycką architekturą i spektakularną panoramą Świeradowa i okolic - pełni swą funkcję nieprzerwanie od lat 20. XX wieku. Spośród schroniskowych obiektów w tym paśmie gór jest to jedyny wybudowany od razu w celach turystycznych - pozostałe schroniska to adaptacje budynków o zupełnie innym oryginalnie przeznaczeniu.
- Opisywana tu trasa przechodzi przez utworzony w 2009 Izerski Park Ciemnego Nieba - obszar ochrony przed skażeniem światłem, idealny do obserwacji astronomicznych. Powstał jako pierwszy w Polsce (i pierwszy transgraniczny na świecie - obejmuje tereny po polskiej i czeskiej stronie).
- Szlak żółty prowadzi przez obszar źródliskowy Izery - dopływu Łaby - rzeki należącej do zlewiska Morza Północnego. Część tego terenu chroniona jest w rezerwacie przyrody „Torfowiska Doliny Izery”. Spacer wzdłuż malowniczego biegu Izery (z Hali Izerskiej szlakiem czerwonym w kierunku południowym) to godna rozważenia opcja rozszerzenia trasy - bądź motyw na dodatkowy dzień wycieczki (np. z noclegiem w Chatce Górzystów).
- Spotykane na trasie tu i ówdzie nagie kikuty świerków to niemi świadkowie potężnej klęski ekologicznej, która „zaorała” Góry Izerskie w ostatnich dekadach XX w. Jej przyczyny były złożone i sięgają wielu lat wstecz - temat na rozprawy naukowe, jest obszernie opisany w wielu źródłach.
- Na Hali Izerskiej od I połowy XVII w. do 1945 istniała wioska Izera (Gross-Iser), założona przez dysydentów religijnych z Czech, w XX wieku całkiem spora - warto zapoznać się z jej historią. Dzisiejsze schronisko Chatka Górzystów to jedyny ocalały budynek z tej miejscowości (niegdyś szkoła). Miejsca po niektórych innych obiektach są specjalnie oznaczone, jest też tabliczka upamiętniająca Paula Hirta (gospodarza ówczesnego schroniska, zastrzelonego przez krasnoarmiejców w maju 1945).
- Latem 2021 na zboczach Świeradowca otwarto wieżę widokową Sky Walk (w typie „ścieżki w chmurach”, projekt bliźniaczy do wieży w miejscowości Dolni Morava w Republice Czeskiej) - miniemy ją pod koniec wędrówki szlakiem niebieskim.
Warianty i modyfikacje
- Trasa nadaje się do pokonania w odwrotnym kierunku - trzeba jednak mieć na uwadze, że w takim wariancie odległość od punktu wyjścia do pierwszego schroniska to ponad 7 km (w podstawowym - tylko 4,2 km).
- Od 2008 na Stóg Izerski można dostać się wyciągiem gondolowym - to znakomita opcja, aby bez wysiłku „nabrać wysokości” (lub oszczędzić stawy kolanowe - zjeżdżając w dół przy odwrotnym wariancie). Dolna stacja kolejki (ul. Źródlana) znajduje się w innej części Świeradowa-Zdroju niż zaproponowany punkt wyjścia, trzeba też liczyć się z opłatą za parking. Górna stacja - tuż przy schronisku.
- Po zdobyciu Stogu Izerskiego i dotarciu do rozgałęzienia (wspomnianego w p. 2. Planu wycieczki) przed rozpoczęciem wędrówki szlakiem żółtym warto nadłożyć nieco ponad 1 km drogi i szlakiem zielonym dojść do granicy państwa. W odległości 350 m po czeskiej stronie na szczycie Smreka znajduje się 20-metrowa wieża widokowa oferująca rozległe panoramy (m.in. Gór Izerskich, Karkonoszy, Grzbietu Jesztedzkiego, Gór Łużyckich i ich pogórzy).
- Krótszą (o ok. 1 km) alternatywą dla szlaku żółtego jest kontynuacja wędrówki ze Stogu Izerskiego czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim do Polany Izerskiej i tam przepięcie się na szlak niebieski , który w prawo doprowadzi do Chatki Górzystów (częściowo wykorzystujemy go w drodze powrotnej - patrz p. 3 i 4 Planu wycieczki).
- Góry Izerskie obfitują w ścieżki rowerowe - tu godne polecenia są np. „Izerska Pętla” czy „Trasa Doliny Izery”.
Wskazówki praktyczne
- Świeradów-Zdrój jako prężne uzdrowisko dostępny jest komunikacją autobusową z wielu miast Polski. Linia kolejowa nie doczekała się reaktywacji - w dawnym budynku dworcowym działa Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy „Stacja Kultury”, z tamtejszego węzła szlaków bierze też początek GSS. Baza noclegowa i gastronomiczna miasta jest bardzo bogata.
- Odcinki szlaków pieszych na opisywanym obszarze ulegały w poprzednich latach zmianom - na wielu stosunkowo niedawno wydanych mapach papierowych można znaleźć różne przebiegi szlaków w rejonie Grzbietu Wysokiego Gór Izerskich. Przymierzając się do wycieczki warto skonsultować bieżąco uaktualniane mapy internetowe.
- Chatka Górzystów, jeszcze w pierwszej dekadzie XXI w. stosunkowo rzadko odwiedzana, potrafi w sezonie przeżywać oblężenie i kolejka po kultowe naleśniki bywa zaskakująco długa - weźmy to pod uwagę planując czas. Na wzmożony ruch w okolicy niewątpliwy wpływ ma kolej gondolowa ze Świeradowa-Zdroju - wydatnie skracająca czas i wysiłek potrzebny, by dotrzeć do Hali Izerskiej (łatwo dostępnej też dla pieszych i rowerzystów z drugiej strony - od Polany Jakuszyckiej).
- Ze względu na pobyt w pasie granicznym i możliwość przejścia na teren Republiki Czeskiej bezwzględnie pamiętajmy o dokumentach tożsamości.
Tak
Tak
21.53 km
578.44 m
720.36 m
720.36 m
19/30 (trudna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
6h 49m
(dla tempa marszu 4 km/h)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX