Kopystańka z Posady Rybotyckiej do Rybotycz
Długość trasy: 9,97 km
Czas przejścia: 3h 00m
Trudność: Umiarkowana
Kopystańka i Połoninki Rybotyckie to urokliwe miejsce z przepiękną panoramą Pogórza Przemyskiego. Kto raz tu przyjedzie, będzie zawsze wracał. Rozległe pola, łagodne wzniesienia, kapliczki, zabytkowe cerkwie i ciekawa historia regionu, to osobliwe atrakcje tego terenu.
Posada Rybotycka – Kopystańka 541m n.p.m. – Kopysno - Rybotycze
Plan wycieczki
- Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Posadzie Rybotyckiej, tuż obok zabytkowej cerkwi z XIV/XVI wieku.
- Podążamy za znakami koloru czerwonego , początkowo drogą asfaltową w kierunku Rybotycz.
- Następnie za szlakiem skręcamy w lewo i drogą z betonowych płyt wchodzimy w las. Jednak przez większą część wycieczki szlak wiedzie odkrytym terenem. Prawie aż do samego wzniesienia Kopystańki.
- Dochodzimy do szlaku żółtego , który wiedzie z Rybotycz. Nim właśnie wejdziemy na szczyt Kopystańki.
- Wracamy do szlaku czerwonego i za jego znakami idziemy do dawnej wsi Kopysno.
- Z Kopysna idziemy w kierunku wsi Brylińce i za około pół kilometra odbijamy w prawo na wyraźnie szutrową drogę. Dojdziemy nią do szlaku żółtego , który sprowadzi nas do Rybotycz.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Na początku naszej wycieczki zwróćmy uwagę na wyjątkową murowaną cerkiew typu obronnego, jedną z dwóch w Polsce! Druga znajduje się w Nowych Sadach, także na Pogórzu Przemyskim. Zabytkowa budowla z XIV/XVI wieku pw. Św. Onufrego z pewnością przyciągnie naszą uwagę. Warto poświęcić chwilę, aby zwiedzić cerkiew z zewnątrz.
- Wędrujemy lasem, aby następnie wyjść na otwartą przestrzeń rozległej polany. Spotkamy tu kolejną ciekawostkę, tym razem przyrodniczą. Polany, którymi wędrujemy są częściowo objęte rezerwatem przyrody. Występuje tu bardzo rzadki gatunek ostrożnia siedmiogrodzkiego zwanego, także ostrożniem głowaczem.
- Docieramy na szczyt Kopystańki, który jest rozległym wzniesieniem z najlepszym punktem widokowym Pogórza Przemyskiego. Od południa masyw opływa rzeka Wiar. Za nim olbrzymi zalesiony masyw Suchego Obycza. Bardziej z lewej dostrzeżemy zabudowania Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, a na wschodzie wzniesienie Szybenica. Na Kopystańce znajduję się metalowy krzyż, ustawiony w 2003 roku na miejscu poprzedniego drewnianego, który upamiętnia wizytę św. Jana Pawła II w diecezji przemyskiej w 1991 roku w Przemyślu i w 1997 roku w Dukli i Krośnie.
- Trzymając się czerwonego szlaku odwiedzimy jeszcze maleńką wieś Kopysno. Jedynie dwa domy są tu zamieszkałe. Warto zwrócić uwagę na zabytkową, ale młodszą niż ta w Posadzie Rybotyckiej, murowaną cerkiew pw. Najświętszej Marii Panny z 1821 roku. Obiekt jest nieużytkowany i wymaga remontu.
- Zostawiamy cerkiew i udajemy się w drogę powrotną. Najpierw za znakami szlaku czerwonego, następnie odbijamy w prawo w drogę gruntową, która po krótkiej chwili doprowadzi nas do szlaku żółtego, którym zejdziemy do Rybotycz. Jeszcze jedna mało znana ciekawostka – kapliczka postawiona w 1848 roku na pamiątkę zniesienia pańszczyzny.
- Wędrujemy dalej, teraz część naszej trasy wiedzie przez las. Następnie już w większości odkrytym terenem, wygodną gruntową drogą zejdziemy do Rybotycz. Trasa jest mało uczęszczana i tylko wytrawni turyści zapuszczają się w ten teren.
- Docieramy do Rybotycz, miejscowości z XIX-wieczną zabudową. Warto się tu zatrzymać na dłużej, by trochę pospacerować, zobaczyć np. resztki murów bastejowego zamku wzniesionego przez rodzinę Kormanickich w końcu XVI w. (pozostałości murów zamku znajdują się na terenie prywatnym i trzeba zapytać gospodarzy o pozwolenie na zwiedzanie).
Warianty i modyfikacje
- Jeżeli jeszcze starczy nam sił, możemy wrócić do punktu startu drogą asfaltową. Idziemy wówczas piękną doliną Wiaru około 4 km. Droga nie jest zbyt ruchliwa, ale nie ma chodnika. Zachowajmy ostrożność!
- Naszą trasę możemy zaplanować w odwrotnej kolejności. Startujemy wtedy z Rybotycz.
- Warto jeszcze odwiedzić Kalwarię Pacławską. Droga autem zajmie 15 minut.
Wskazówki praktyczne
- Na odcinku od cerkwi w Kopysnie do Rybotycz droga, szczególnie po ulewach, jest błotnista. Buty z protektorem i kije trekkingowe mogą się przydać.
- Pamiętajmy, że szczytowe partie Kopystańki są objęte rezerwatem. Niczego nie zrywajmy. Szanujmy przyrodę.
- W Rybotyczach znajduje się dobrze zaopatrzony sklep. Możemy tam uzupełnić zapasy.
- Auto zaparkujemy pod cerkwią w Posadzie Rybotyckiej (niewielki bezpłatny parking).
- Jeżeli zdecydujemy się na transport publiczny, to najwięcej kursów jest z Przemyśla (relacja Przemyśl - Posada Rybotycka przez Rybotycze). Koniecznie trzeba sprawdzić, czy kurs będzie realizowany.
- Z Rybotycz do Posady Rybotyckiej możemy wrócić wspomnianym w poprzednim punkcie połączeniem autobusowym.
- O możliwość i warunki zwiedzenia cerkwi możemy zapytać kontaktując się z Kurią Greckokatolicką w Przemyślu.
9.97 km
232.80 m
215.98 m
235.76 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 00m
(dla tempa marszu 4 km/h)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX