Góra Żar i Kiczera pętlą z Międzybrodzia Żywieckiego

Długość trasy: 8,66 km
Czas przejścia: 2h 52m
Trudność: Wymagająca

Krótka trasa z bardzo rozległymi widokami na Beskidy oraz liczne atrakcje Kaskady Soły.

Góra Żar słynie z paralotniarzy i szybowców, więc można podziwiać ich powietrzne wyczyny, a ponadto na szczycie Żaru jest górski zbiornik całkowicie podziemnej elektrowni wodnej. Uroku wycieczce dodają zaciszne szlaki Beskidu Małego z Kiczerą na czele, gdzie podziwiać można widok na Żar z góry.

Międzybrodzie Żywieckie - Góra Żar - Kiczera - Międzybrodzie Żywieckie

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę zaczynamy na przystanku autobusowym Międzybrodzie Żywieckie III na ul. Beskidzkiej. Wchodzimy tutaj na czarny szlak turystyczny .
  2. Początkowo ulicą Górską idziemy do dolnej stacji Kolei Linowo-Terenowej PKL “Góra Żar”, gdzie skręcamy w lewo w ścieżkę. Nasz szlak jest tutaj słabo oznakowany, dlatego trzymamy się wąskiej ścieżki po prawej stronie grodzonego torowiska kolejki.
  3. Na końcu ogrodzenia dochodzimy do asfaltowej drogi poniżej górnej stacji kolejki i dużego zbiornika wodnego. Asfaltem idziemy do góry na szczyt Żaru (761 m n.p.m.).
  4. Zmieniamy kolor szlaku na czerwony , idziemy więc południowymi wałami zbiornika wodnego w stronę góry Kiczera (827 m n.p.m.).
  5. Schodząc z Kiczery dalej trzymamy się czerwonego szlaku, aż do skrzyżowania szlaków “Pod Wielkim Cisownikiem” (drugie odbicie zielonego szlaku w prawo), gdzie zmieniamy kolor szlaku na zielony zgodnie z drogowskazem na Międzybrodzie Żywieckie.
  6. Doliną Istepnicy schodzimy do końca zielonego szlaku, czyli przystanku Międzybrodzie Żywieckie III, gdzie zaczynaliśmy wędrówkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Góra Żar jest szczytem wciśniętym w dawny przełom rzeki Soły w Beskidzie Małym. Dzisiaj na miejscu przełomu widzimy trzy sztuczne zbiorniki wodne (Jezioro Żywieckie, Jezioro Międzybrodzkie, Jezioro Czanieckie) zwane Kaskadą Rzeki Soły.
  2. Kolej Linowo-Terenowa na Górę Żar budzi często słuszne skojarzenia z Gubałówką. Wagoniki kolejki zostały przeniesione tutaj z Gubałówki w 2003 roku.
  3. Elektrownia Szczytowo-Pompowa Góra Żar jest jedyną w Polsce elektrownią tego typu mieszczącą się w całości pod ziemią, a dokładniej we wnętrzu góry. Na szczycie widzimy jedynie potężny górski zbiornik wodny. Wszystkie dane techniczne elektrowni oraz zbiornika są czytelnie podane na potężnej tablicy informacyjnej na szczycie.
  4. Góra Żar już od czasów międzywojennych jest mekką szybownictwa, a od kilkudziesięciu lat także paralotniarstwa. To dlatego widzimy wokół Żaru dużo obiektów związanych z lotnictwem. Paralotniarze często startują z północnych stoków Żaru. Ponadto na południowych stokach często możemy oglądać występy zawodowych kolarzy zjazdowych.
  5. Panorama ze szczytu Żaru (761 m n.p.m.) jest bardzo rozległa i dokładnie opisana na tablicy niedaleko wejścia do górnej stacji kolejki. W widokach z Żaru na południe dominuje Jezioro Żywieckie, a nad nim Beskid Żywiecki. Patrząc na południowy-zachód widzimy Beskid Śląski, z kolei na zachodzie (po drugiej stronie Jeziora Międzybrodzkiego) widzimy Pasmo Czupla i Magurki Wilkowickiej Beskidu Małego. Widok na północ zdominowany jest przez Jezioro Czanieckie, za którym kolejno układa się Pogórze Śląskie (inaczej Cieszyńskie) oraz Wyżyna Śląska.
  6. Widok z Kiczery (827 m n.p.m.) jest bardzo zbliżony do widoków z Żaru, dlatego podziwiamy z niego jedyny w swoim rodzaju widok na Żar z góry, dzięki czemu możemy zobaczyć górny zbiornik wodny w pięknym otoczeniu gór.
  7. Dolina Ispenicy w Międzybrodziu Żywieckim służyła kiedyś pasterzom do wędrówki z owcami na tzw. redyku. Dzisiaj po tych czasach możemy oglądać jedynie krajobrazy z nielicznych polan. Ciekawym punktem Doliny Isepnicy jest Źródełko Księdza Józefa z krystalicznie czystą wodą.
  8. Na Żarze znajdują się atrakcje czysto rozrywkowe dla rodzin z dziećmi (i nie tylko). Przy dolnej stacji kolejki jest Park Linowy Trollandia, a przy górnej stacji kolejki całoroczny tor saneczkowy.

Warianty i modyfikacje

  1. Możemy skorzystać z kolejki do wjazdu na szczyt Żaru, dzięki czemu unikniemy stromego podchodzenia wąskim czarnym szlakiem.
  2. Możemy również nie iść znakowanym czarnym szlakiem, ale szerokim stokiem narciarskim wzdłuż kolejki. Jest to zdecydowanie najbardziej widokowa opcja. Podejście jest tutaj tak samo strome jak w przypadku czarnego szlaku, a korzyść polega na szerokiej trawiastej drodze i możliwości robienia przerw z widokami na góry.
  3. Chcąc złagodzić sobie podejście, możemy nie wchodzić na czarny szlak przy dolnej stacji kolejki, ale cały czas trzymać się ul. Górskiej. Doprowadzi ona nas na sam szczyt Żaru. Jest ona zdecydowanie łagodniejsza. Dodatkowo na tej drodze znajduje się “To miejsce”, czyli punkt ze złudzeniem rzeczy samowolnie toczących się do góry.
  4. Chcąc ominąć Kiczerę, możemy trzymać się zielonego szlaku od samego szczytu Żaru aż do Doliny Isepnicy i Międzybrodzia Żywieckiego. Dzięki temu trasa będzie znacznie łagodniejsza, ale w większości lasem.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Międzybrodzia Żywieckiego najłatwiej dostaniemy się autobusami MZK Żywiec. Dokładnie liniami 16 i 17 kursującymi m.in. spod dworca autobusowego (i kolejowego) w Żywcu.
  2. Parkingi samochodowe znajdują się w kilku miejscach w pobliżu startu wycieczki: w ciągu ul. Górskiej przy dolnej stacji kolejki; na ul. Beskidzkiej za przystankiem autobusowym (pierwsze metry zielonego szlaku); przy Centrum Kultury na ul. Beskidzkiej 59 (600 m poniżej przystanku - startu trasy).
  3. Gastronomia na trasie to bary przy dolnej stacji kolejki oraz całkiem spora oferta przy górnej stacji kolejki. Na szczycie Żaru znajduje się duża restauracja-pizzeria Dominium, spory fastfood, kawiarnia z lodami na wynos, a także sezonowe budki z serkami z grilla.
  4. Okolice Góry Żar są szczególnie piękne w okresie jesiennym, ponieważ rośnie tutaj bardzo dużo buczyny. Ponadto późnym latem i wczesną jesienią malowniczo prezentują się potężne ilości mgieł zalegających w dolinach (zjawisko inwersji). W drugiej połowie sierpnia na stokach Żaru oraz Kiczery możemy także podziwiać piękne wrzosowiska.
Tak
Tak
8.66 km
435.32 m
470.08 m
470.08 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 53m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Żywiec Beskid Mały

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img