Rezerwat "Góra Chełm" i schron kolejowy Stępina-Cieszyna

Długość trasy: 8,54 km
Czas przejścia: 2h 38m
Trudność: Umiarkowana

Bardzo interesująca propozycja wycieczki po mniej znanych szlakach Pogórza Strzyżowskiego.

Na turystów czekają nie lada atrakcje: największy w Europie schron kolejowy z czasów II wojny światowej, zabytkowy park w Wiśniowej wraz z dawnym dworem obronnym i pałacem Mycielskich. Spragnieni przygód będą mogli zdobyć górę Bardo – najwyższy szczyt Pogórza Strzyżowskiego. Trasa jest atrakcyjna krajobrazowo, z licznymi ciekawostkami historycznymi i przyrodniczymi.

Wiśniowa – Zagórze – Chytrówka – Komorówka – Stępina

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę rozpoczynamy w centrum Wiśniowej, przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Trzymając się szlaku niebieskiego , idziemy przez chwilę drogą nr 988, następnie skręcamy w prawo. Szlak prowadzi łagodnie w górę, wyprowadzając nas na widokowy grzbiet między Pstrągówką a Cieszyną.
  2. Wędrujemy otwartym terenem drogą wśród pól. Szlak na tym odcinku jest ładny krajobrazowo – rozciągają się z niego widoki na Pasmo Jazowej, Pasmo Klonowej, Bramę Frysztacką oraz wzniesienia Pogórza Dynowskiego na wschodzie.
  3. Po minięciu kapliczki dalej za znakami szlaku niebieskiego schodzimy dość stromo z grzbietu i dochodzimy do drogi Stępina – Jaszczurowa. Wędrujemy ok. 900 metrów asfaltem i dochodzimy do rozwidlenia szlaków. W tym miejscu skręcamy w lewo, opuszczając szlak niebieski.
  4. Trzymając się czerwonych znaków szlaku edukacji ekologicznej schodzimy do centrum Stępiny. Szlak wiedzie łagodnie najpierw lasem, potem asfaltem wzdłuż zabudowań wsi i doprowadza nas do schronu kolejowego. Tu znajduje się parking i miejsce biwakowe.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Szlak niebieski , którym będziemy wędrować, to fragment długodystansowego szlaku turystycznego przebiegającego przez Pogórze Strzyżowskie i Pogórze Dynowskie. Szlak o długości ok. 60 km wiedzie z Dębicy do Odrzykonia, kończąc się u stóp ruin zamku „Kamieniec” (w rzeczywistości jest dłuższy, bowiem z Dębicy prowadzi jeszcze na północ do Pustkowa).
  2. Wiśniowa to malowniczo położona miejscowość na pograniczu Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego (granicę między nimi stanowi rzeka Wisłok). Warto zatrzymać się na chwilę w tej miejscowości i zobaczyć zespół parkowo-dworski – będący jednym z ciekawszych tego typu założeń na terenie województwa podkarpackiego. Na uwagę zasługuje: pałac Mycielskich gruntownie przebudowany w XIX wieku, dawny dwór obronny pełniący funkcję dworskiej oficyny oraz zabudowania gospodarcze, w tym dawne stajnie dworskie. Całość otacza piękny park, w którym rosną pomnikowe drzewa. Interesująca jest także kaplica grobowa Mycielskich – ostatnich właścicieli pałacu – zaprojektowana przez znanego krakowskiego architekta Zygmunta Hendla.
  3. Schron kolejowy w Stępinie-Cieszynie oraz położone w okolicy schrony bojowe i bierne – to niemieckie fortyfikacje z okresu II wojny światowej budowane w latach 1940-1941. To jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na Podkarpaciu. 27-28 sierpnia 1941 roku doszło tu do  spotkania Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim. Główną częścią fortyfikacji jest naziemny schron kolejowy o długości prawie 400 metrów. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania.
  4. Rezerwat przyrody „Góra Chełm” to bardzo atrakcyjne przyrodniczo miejsce. Ochroną rezerwatową objęto tu stosunkowo duży obszar żyznej buczyny karpackiej, a także tereny źródliskowe. Wzniesienie Chełmu wyróżnia się w krajobrazie tej części Pogórza Strzyżowskiego. Owiana legendami góra – według podań – była związana niegdyś z pogańskim kultem.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę można wydłużyć, odwiedzając pobliski rezerwat przyrody „Góra Chełm”. W tym celu nie schodzimy do Stępiny, a wędrujemy dalej szlakiem niebieskim . Dochodzimy do ładnej drewnianej kapliczki i ławeczek – to wschodni wierzchołek Chełmu. Z tego miejsca możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim, by zdobyć najwyższy szczyt Pogórza Strzyżowskiego – Bardo (534 m n.p.m.). Od kapliczki na szczyt dojdziemy w ok. 50 minut.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Wiśniowej dojedziemy licznymi busami z Krosna, Strzyżowa, Ropczyc czy Dębicy. Zatrzymują się tu także autobusy oraz pociągi jadące z Rzeszowa. Ze Stępiny do Wiśniowej można wrócić busem jadącym w kierunku Strzyżowa.
  2. Turyści zmotoryzowani mogą zostawić samochód w Wiśniowej na parkingu obok zespołu parkowo-dworskiego. W Stępinie, tuż obok schronu kolejowego, znajduje się spory parking oraz miejsce na ognisko.
  3. Trasa w wariancie podstawowym wiedzie przede wszystkim otwartym terenem. Nawierzchnia to utwardzone ścieżki oraz polne dróżki. W przypadku wydłużenia trasy o górę Chełm i szczyt Barda musimy się liczyć z bardziej wymagającymi odcinkami wiodącymi przez las. Zalecamy wygodne turystyczne obuwie.
8.54 km
129.12 m
200.08 m
178.08 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 38m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img