Liwocz z Brzysk

Długość trasy: 2,99 km
Czas przejścia: 0h 50m
Trudność: Umiarkowana

Przyjemny, leśny spacer na najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego. Liwocz – najwyższa góra w okolicy, dominująca w pogórzańskim krajobrazie – skrywa wiele tajemnic i historii z przeszłości. Również u stóp tej góry, w malowniczej dolinie Wisłoki, znajdziemy kilka miejsc wartych odwiedzenia. Z platformy widokowej na Liwoczu roztacza się wspaniała panorama.

Brzyska krzyż partyzancki – Liwocz (562 m n.p.m.) – Brzyska parking

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę zaczynamy na parkingu leśnym w Brzyskach, nieopodal krzyża partyzanckiego, tuż przy żółtym szlaku i początku drogi krzyżowej. Będziemy wędrować szlakiem koloru żółtego .
  2. Maszerujemy łagodnie pod górę leśną drogą, mijając kolejne stacje drogi krzyżowej. Mijamy tablicę z napisem Rezerwat przyrody „Liwocz”. Na wysokości dziesiątej stacji drogi krzyżowej dołącza szlak spacerowy znaczony niebieskim kwadratem wiodący na Liwocz z Dąbrówki.
  3. Dochodzimy na szczyt Liwocza (562 m n.p.m.). Tu niewielkie sanktuarium, ławeczki i zadaszone wiaty. Wychodzimy na platformę widokową, z której roztacza się piękna, dookolna panorama.
  4. Po odpoczynku na szczycie Liwocza wracamy na parking tą samą drogą.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Liwocz (562 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego i według podań ludowych – dawne miejsce kultu przedchrześcijańskiego. Najwyższa góra w okolicy, z charakterystyczną sylwetką dominującą w krajobrazie, już w przeszłości fascynowała badaczy, regionalistów i etnografów. Dziś na szczycie Liwocza stoi niewielkie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju oraz platforma widokowa zwieńczona 18-metrowym krzyżem. Z wieży na Liwoczu roztacza się rozległa, dookolna panorama. Widać stąd: Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce, a na bliższym planie: Pogórze Ciężkowickie, Rożnowskie, Strzyżowskie i Dynowskie. Przy dobrej pogodzie z platformy widokowej wypatrzymy też Bieszczady na czele z Chryszczatą oraz Tatry.
  2. Wzdłuż żółtego szlaku na Liwocz prowadzi oryginalna Droga Krzyżowa, której autorem jest Aram Shakhbazyan, Ormianin z pochodzenia. Każda stacja umieszczona została na dłoniach wyciągniętych ku górze.
  3. Szlak żółty, którym będziemy wędrować, to fragment długodystansowego Szlaku Trzech Pogórzy, który biegnie przez Pogórza: Ciężkowickie, Strzyżowskie i Dynowskie. Szlak ten liczy około 120 km długości i wiedzie z Siedlisk koło Tuchowa do Dynowa. Dawniej szlak ten był dłuższy i prowadził jeszcze przez Pogórze Przemyskie, kończąc się w Przemyślu, jednak ten odcinek nie istnieje już w terenie.

Warianty i modyfikacje

  1. Jeśli mamy więcej czasu i sił, możemy poeksplorować Rezerwat przyrody „Liwocz”. Jest to dobra opcja dla tych, którzy lubią ciekawostki przyrodnicze, bowiem wędrując przez ten leśny rezerwat, będziemy mogli zobaczyć w całej okazałości żyzną buczynę karpacką, a przy odrobinie szczęścia spotkamy rzadkiego puszczyka uralskiego. Przez rezerwat prowadzi ścieżka spacerowa znaczona niebieskim kwadratem. Aby tam dojść, na wysokości dziesiątej stacji drogi krzyżowej opuszczamy szlak żółty i skręcamy w lewo, w wąską leśną ścieżkę – w tym miejscu na drzewach pojawią się niebieskie znaki ścieżki edukacyjnej. Po zwiedzeniu rezerwatu wracamy na szlak tą samą drogą.
  2. Zachęcamy, aby podjechać do pobliskiego Ujazdu, gdzie znajduje się Krzyż Milenijny o imponujących rozmiarach. Aby tam dotrzeć, trzeba skręcić bardzo ostro w lewo na początku miejscowości Ujazd (jadąc od Wróblowej). W tym miejscu skręca także szlak żółty prowadzący na Liwocz z Kołaczyc. Do Krzyża Milenijnego prowadzi wąska, asfaltowa droga pod górę. Roztacza się stąd ładna panorama na dolinę Wisłoki, Beskid Niski oraz Wzgórza nad Warzycami. Patrząc w kierunku zachodnim, zobaczymy stąd szczyt Liwocza. Wokół krzyża znajdują się stacje drogi krzyżowej.

Wskazówki praktyczne

  1. Na wycieczkę najlepiej przyjechać własnym transportem. Duży parking znajduje się przy żółtym szlaku w Brzyskach, w pobliżu krzyża partyzanckiego, na początku drogi krzyżowej. Aby dojechać na ten parking, będąc w Brzyskach jadąc od strony Jasła i Ujazdu, skręcamy w lewo w miejscu, gdzie stoi drogowskaz „Liwocz 4,5 km”. Nie polecamy skręcać koło sklepu, sugerując się drogowskazami „Źródła siarkowe i parking”, bowiem droga ta jest stroma i wąska, a na jej końcu nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych.
  2. Do Brzysk kursują bardzo często autobusy z Jasła. Jeśli przyjedziemy na wycieczkę komunikacją publiczną, najlepiej wysiąść na wcześniejszym przystanku w miejscowości Ujazd. Nieopodal przystanku autobusowego skręcamy na żółty szlak, który doprowadzi nas do celu. Wybierając tę opcję, pamiętajmy, że czeka nas wędrówka o długości około 5 km w jedną stronę. Szlak wiedzie łagodnie wpierw asfaltem, potem lasem, jest ładny widokowo. Biegnie obok Krzyża Milenijnego w Ujeździe.
  3. Trasa jest łatwa terenowo i nie powinna nastręczać trudności. Jest dobrym wyborem dla turystów o słabszej kondycji oraz dla rodzin z dziećmi. Szlak w dni powszednie jest cichy i odludny. W niedzielę – kiedy na Liwoczu odbywają się nabożeństwa – zapełnia się gwarem turystów i pielgrzymów. Szlak (od parkingu na szczyt) wiedzie lasem, łagodnie pod górę. Wzdłuż stacji drogi krzyżowej stoją ławeczki. Zadaszone miejsce do odpoczynku znajduje się także na szczycie Liwocza.
  4. W Brzyskach, u stóp góry Liwocz, znajduje się sklep, w którym możemy zakupić prowiant na drogę.
Tak
2.99 km
109.56 m
109.56 m
109.56 m
8/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 50m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img