Pętla z Ustrzyk Dolnych przez Kamienną Lawortę i Wielkiego Króla

Długość trasy: 12,65 km
Czas przejścia: 3h 58m
Trudność: Umiarkowana

Zapraszamy na wycieczkę wokół Ustrzyk Dolnych, niewielkiej, ale ciekawej miejscowości, położonej tuż przy granicy z Ukrainą, wciśniętej między niewysokie góry, które broniły w dawnych czasach przed wrogimi najazdami. Ustrzyki Dolne, ze swoimi stacjami narciarskimi, zwane także zimową stolicą Podkarpacia są dobrą bazą wypadową w dalsze zakątki Bieszczadów. Przyjeżdżając tu znajdziemy też kilka dobrych restauracji i knajpek, gdzie możemy odpocząć i się posilić.

Ustrzyki Dolne - Kamienna Laworta 759 m - Wielki Król - Źródła Strwiąża - Mały Król - Łysa - Ustrzyki Dolne

Autor:
Jacek Dziwisz

Jacek Dziwisz

przewodnik górski beskidzki

Plan wycieczki

  1. Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Ustrzykach Dolnych nieopodal stacji PKS, przy parku Pod Dębami, gdzie na parkingu możemy zostawić auto.
  2. Z parkingu wyruszamy kierując się początkowo szlakiem turystycznym PTTK koloru niebieskiego i ścieżką dydaktyczną koloru czerwonego .
  3. Idąc za znakami niebieskimi i czerwonymi (ścieżka dydaktyczna) przekraczamy mostkiem rzekę Strwiąż.
  4. Za mostkiem odbijamy w lewo i kierujemy się w górę, ku Kamiennej Laworcie.
  5. Osiągamy szczyt Laworty i ruszamy w kierunku zachodnim.
  6. Szlak niebieski PTTK odbija na północ w kierunku wsi Dźwiniacz Dolny, a my wędrujemy dalej, już tylko za znakami koloru czerwonego w kierunku Wielkiego Króla i źródeł Strwiąża.
  7. Jeszcze tylko Mały Król, Łysa i zatoczmy pętlę wracając do Ustrzyk Dolnych.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Ustrzyki Dolne w Parku Pod Dębami, gdzie letnią porą odbywają się liczne koncerty plenerowe, w tym sierpniowy koncert legendarnego zespołu punk rockowego - KSU, który tu ma swoje korzenie.
  2. Szlak niebieski i ścieżka dydaktyczna prowadzą  nas w górę dosyć stromymi schodami w kierunku ulicy Nadgórnej i Hotelu Laworta, obok  którego przebiega szlak. Hotel Laworta stoi na miejscu dawnego dworu Ustrzyckich, a później Nanowskich, zniszczonego podczas II wojny światowej.
  3. Zostawiamy za sobą hotel i podążamy ścieżką leśną ku Kamiennej Laworcie. Szlak prowadzi nas lasem. Dochodzimy do kierunkowskazu. W lewo na szczyt. Pięćdziesiąt metrów w prawo od naszego szlaku w pogodne dni roztacza się wspaniała panorama na Góry Hoszowskie i Przedgórze Bieszczadzkie. Warto tam się na chwilę zatrzymać.
  4. Kierujemy się na zachód, idąc pięknym bukowym lasem, gdzie co jakiś czas mijamy potężne okazy tych szlachetnych drzew. Wczesną wiosną zaczyna dojrzewać czosnek niedźwiedzi i jego woń możemy poczuć spacerując tą trasą. Zresztą Laworta prawdopodobnie wzięła swoją nazwę od rumuńskiego słowa leurda, co w tym języku znaczy właśnie czosnek niedźwiedzi, który licznie tu występuje (pod ochroną).
  5. Dochodzimy do górnej stacji kolejki krzesełkowej, ale to jeszcze nie szczyt, jak niektórzy sadzą. Stąd roztacza się panorama na wschód w kierunku Ukrainy. Zimą miłośnicy białego szaleństwa przyjeżdżają tu z odległych terenów, by poszusować na jedynej w Bieszczadach trasie o długości 1250m z homologacją FIS na slalom i slalom gigant.
  6. Ruszamy dalej za znakami niebieskimi i czerwonymi (ścieżki dydaktycznej). Jeszcze około 20 min. i będziemy na szczycie Laworty 759m. Możemy poczuć się zdobywcami jednego ze szczytów do Korony Ustrzyckich Gór. Na szczycie metalowy krzyż oraz rzeźbiony totem z legendą o Laworcie.
  7. Teraz już lasem (tylko za znakami czerwonymi), który latem daje ulgę przy lejącym się z nieba żarze. Idziemy w kierunku Wielkiego Króla. Czeka nas jeszcze atrakcja w postaci miejsca po wycince drzewa, z którego (przy dobrej pogodzie) roztacza się widok na wysokie partie Bieszczadów - połoninę Caryńską, Wetlińską i Smerek.
  8. Z Wielkiego Króla schodzimy do źródeł Strwiąża, rzeki, która - uwaga, ciekawostka - jest dopływem Dniestru, a ten zanosi jej wody do Morza Czarnego.
  9. Pozostaje nam jeszcze odcinek w kierunku Małego Króla i Łysej. Wędrujemy przez las oraz część trasy z licznymi widokowymi polanami, które będą nam towarzyszyć prawie do końca pętli. Przy zejściu do Ustrzyk ławeczka, na której możemy odpocząć i podziwiać panoramę miasteczka.
  10. Schodzimy do Ustrzyk Dolnych i kierujemy się do centrum. Odpoczywany na ładnym i zadbanym rynku lub korzystamy z okazji do posilenia się w licznych restauracjach i kawiarniach. Wracając na parking możemy jeszcze obejrzeć dawną synagogę z XIX wieku (dziś biblioteka miejska) oraz murowaną cerkiew z 1874 roku pw. Zaśnięcia Bogurodzicy (przy budynku LO).

Warianty i modyfikacje

  1. Naszą wędrówkę możemy trochę skrócić, jeżeli zabraknie nam sił lub pogoda będzie niesprzyjająca. Ze „Źródeł Strwiąża” wygodna ścieżka sprowadzi nas do Strwiążka, dzielnicy Ustrzyk Dolnych. Stąd łatwo dotrzemy chodnikiem do centrum miasteczka.
  2. W okresie letnim działa wyciąg krzesełkowy na Kamienną Lawortę (zaleca się sprawdzić działanie wyciągu). Naszą wycieczkę możemy tak zorganizować, aby wejść na szczyt od Ustrzyk Dolnych i zjechać kolejką do Łodyny. Wariant ten wykonujemy przy dwóch środkach transportu.
  3. Dobrym rozwiązaniem jest wyjście na trasę od drugiej strony. Szczególnie gdy jest mokro i ślisko. Unikniemy wtedy stromego schodzenia na końcówce trasy.

Wskazówki praktyczne

  1. Myśląc o wycieczce jednodniowej, do Ustrzyk najlepiej dojechać własnym środkiem transportu. W okresie letnim działają lokalni przewoźnicy, ale niestety nie oferują dojazdu w dogodnych godzinach. Zawsze przed wyjazdem publicznym środkiem transportu należy sprawdzić, czy połączenie jest realizowane. Do Ustrzyk możemy dostać się również busami z dalszych miejscowości (Kraków, Rzeszów).
  2. Parking w punkcie startu naszej wycieczki jest bezpłatny.
  3. W przypadku niesprzyjającej pogody (deszcz) odcinek od Wielkiego Króla do źródeł Strwiąża jest mocno błotnisty.
  4. Zaleca się używanie obuwia z protektorem i kijków trekkingowych.
  5. Uwaga!  Zejście z Łysej do Ustrzyk jest dosyć strome.
Tak
12.65 km
321.16 m
367.56 m
367.56 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 58m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img