Pasmem Żukowa z Ustjanowej do Równi

Długość trasy: 9,43 km
Czas przejścia: 2h 52m
Trudność: Umiarkowana

Pasmo Żukowa to ok. 25-kilometrowy wał górski ciągnący się od Uherców przez Holicę, Jaworniki, aż po Magurę Łomniańską na Ukrainie. My będziemy odkrywali część zachodnią, bardziej dostępną i wygodniejszą do wędrowania. Pasmo Żukowa, to także wał oddzielający zlewisko Morza Czarnego od Bałtyckiego. W końcu miejsce, gdzie swoje początki miało bieszczadzkie lotnictwo szybowcowe.

Ustjanowa Dolna - Holica (761 m n.p.m) - Zawał (768m n.p.m.) - Bucznik (736m n.p.m.) Równia

Autor:
Jacek Dziwisz

Jacek Dziwisz

przewodnik górski beskidzki

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przy szlabanie nadleśnictwa i murowanym budynku z wieżą nadajnika, w pobliżu drogi prowadzącej z Ustjanowej do Łobozewa.
 2. Przechodzimy za szlaban i ruszamy drogą bez oznaczeń szlaku, w kierunku wschodnim.
 3. Droga szutrowo-asfaltowa używana do transportowania drewna  prowadzi najpierw przez Holicę, a następnie Zawał, gdzie wchodzimy na szlak niebieski .
 4. Kontynuujemy naszą wycieczkę w kierunku wzniesienia Bucznik, tam zmieniamy kierunek naszej wędrówki.
 5. Z Bucznika schodzimy do wsi Równia, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Rozpoczynamy wycieczkę na parkingu nieopodal drogi prowadzącej w kierunku Łobozewa i Soliny. Nasza wędrówka prowadzi trasą, gdzie trudno będzie spotkać innych turystów. Dzięki temu znajdziemy tu ciszę i spokój.  A jeżeli sami nie będziemy hałasować, to możliwe, że spotkamy występujące tu zwierzęta (łanie, sarny, jelenie, zające).
 2. Droga prowadzi nas łagodnie w górę, w kierunku Holicy 761 m. Warto podczas wędrówki obrócić się i spojrzeć za siebie. Zobaczymy rozległą panoramę gór Sanocko-Turczańskich i Pogórza Bukowskiego. Holica znajduje się także w koronie Ustrzyckich Gór, jesteśmy zatem zdobywcami!
 3. Na szczycie Holicy spotkamy betonowy znak triangulacyjny. Dalej natrafimy na nową wiatę zbudowaną przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, gdzie możemy się zatrzymać i odpocząć. W wiacie piec, w którym możemy rozpalić ogień i przygotować posiłek. Czasem znajdziemy pozostawione przez leśników i turystów drewno na rozpałkę. Jeżeli nie, musimy sami się o nie postarać.
 4. Na szczycie nikłe pozostałości po hangarze szybowcowym z czasów drugiej wojny światowej. W tym miejscu przed wojną istniało jedno z największych w Bieszczadach szybowisk i ośrodek szkolenia pilotów szybowcowych. Niektórzy z nich podczas wojny brali udział w Bitwie o Anglię.
 5. Niedaleko wiaty znajduje się „taras widokowy” skąd przy dobrej pogodzie roztacza się widok na Jezioro Solińskie i najwyższe partie Bieszczadów z połoninami.
 6. Podążamy dalej wśród otaczającego nas lasu bukowo-jodłowego. Jeszcze w latach sześćdziesiątych stoki Żukowa nie były porośnięte drzewami. Ten stan zalesienia to czasy współczesne.
 7. Docieramy do Bucznika 768m, wzniesienia przez które przebiega niebieski długodystansowy szlak górski o długości 450 km. Swój początek ma w Białej, dzielnicy Rzeszowa, w Bieszczadach przebiega m.in. przez Bukowe Berdo i Krzemieniec, a kończy się w Grybowie. Zmieniamy kierunek i szlakiem niebieskim schodzimy do wsi Równia, gdzie kończymy naszą wycieczkę przy zabytkowej drewnianej XVIII w. cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej. Jednej z najpiękniejszych w Bieszczadach.

Warianty i modyfikacje

 1. Naszą trasę możemy skrócić, schodząc ze szczytu Holicy zieloną ścieżką dydaktyczną do Ustjanowej Górnej
 2. Wyjście na trasę w odwrotnym kierunku jest też dobrym rozwiązaniem, ale wówczas będziemy startowali trochę ostrzej pod górę.
 3. Wycieczkę możemy rozpocząć w Ustjanowej Górnej i wejść na pasmo zielonym szlakiem dydaktycznym. Wtedy parkujemy auto przy trasie Biegu Lotników, lub realizując dojazd komunikacją publiczną startujemy bezpośrednio z Ustianowej Górnej. Szlak czerwony i zielony ścieżki dydaktycznej wyprowadzi nas na szczyt Holicy w okolicy wiaty.
 4. Z pasma Żukowa możemy także zejść szlakiem niebieskim do Teleśnicy Oszwarowej i tam zakończyć wycieczkę.

Wskazówki praktyczne

 1. Trasa nie jest wymagająca, z łatwością poradzą sobie z nią dzieci i mniej wprawni turyści.
 2. W razie niesprzyjającej pogody kijki trekkingowe i buty z protektorem mogą się przydać podczas zejścia z Bucznika do Równi.
 3. Parking w miejscu startu jest bezpłatny (niestrzeżony).
 4. Dojazd do miejsca startu realizujemy własnym autem (najlepiej zaplanować trasę na dwa auta, tak aby pozostawić drugie w miejscu zejścia)
 5. Jeżeli zdecydujemy się na komunikację publiczną, dojazd najlepiej realizować z Ustrzyk Dolnych i wysiąść w Ustianowej Górnej przy szkole. Do szlaku mamy wtedy ok. 100m.
9.43 km
250.68 m
229.90 m
254.38 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 53m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img