Przełęcz Rozdziela i Obidza pętlą z Jaworek

Długość trasy: 17,78 km
Czas przejścia: 5h 32m
Trudność: Wymagająca

Niezwykle malownicza trasa na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego. Będziemy mogli ujrzeć ciekawy formy skalne, polany, wypas owiec i być może pracę bacy. Tym co zapamiętamy, będą bez wątpienia wspaniałe górskie panoramy.

Jaworki – Biała Woda – Przeł. Rozdziela (granica państwa) – Szczob – Hurcałki – Syhła – Kobylarka – Przeł. Gromadzka – Obidza – Przełęcz Gromadzka – Przełęcz Obidza – Pokrywisko – Ruski Wierch – Jasiennik – Flader – Jaworki

Autor:
Robert Bajorek

Robert Bajorek

Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Jaworki. Podążamy za znakami szlaku żółtego w kierunku Przełęczy Rozdziela. Początkowo trasa wiedzie drogą asfaltową, później szutrową.
  2. Dochodzimy do szerokiej przełęczy Rozdziela. Na polanie znajduje się tablica i drogowskaz, wedle którego skręcamy w lewo w kierunku Obidzy. Rozpoczynamy wędrówkę szlakiem koloru niebieskiego .
  3. Wędrujemy większości przez zalesiony teren do skrzyżowania szlaków w rejonie Obidzy. Tutaj zachęcamy skręcić w prawo by odpocząć i posilić się w „Bacówce na Obidzy”.
  4. Następnie cofamy się do wspomnianego skrzyżowania szlaków. Podążamy wzdłuż szlaku koloru czerwonego .
  5. W końcowym etapie wycieczki szlak czerwony łączy się z żółtym przy głównej drodze, gdzie rozpoczynaliśmy wędrówkę. Pozostaje nam już tylko powrót w rejon parkingu.

Atrakcje i walory krajoznawcze

  1. Znajdujemy się we wsi Jaworki, która do niedawna (2007 r.) była częścią Szczawnicy. Wieś leży w dolinie potoku Grajcarek, który rozgranicza Pieniny Małe od Beskidu Sądeckiego. Niegdyś tereny w dolinie Grajcarka nazywane były Rusią Szlachtowską. Ziemie te zamieszkiwali tzw. Rusini Szlachtowscy, będący najmniejszą grupą górali górskich. W ramach akcji Wisła zostali oni wysiedleni po II wojnie światowej. Podczas wędrówki możemy spotkać pozostałości po tej grupie etnicznej. Będą to np. zdziczałe drzewa owocowe, ledwo już widoczne fundamenty starych domów, zarysy dawnych miedz.
  2. Mijamy drewniany krzyż z postacią Chrystusa wyciętą z blachy. Z pozoru wydawać się może mało interesującym obiektem, nic bardziej mylnego. Jest on jednym z wielu licznych przykładów kultury wołoskiej i kolonizacji, która przebiegała w całych Karpatach. Takie krzyże spotkamy również w Rumunii, na Słowacji i Ukrainie. Rejon przez który przechodzimy to teren zamieszkiwany przez Łemków, którzy również zasiedlali tereny Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Innymi mniejszościami z tej grupy są jeszcze Bojkowie w Bieszczadach i Hucułowie na Ukrainie. Drugi podobny krzyż na tej trasie znajduje się w rezerwacie, naprzeciw niewielkiego wodospadu.
  3. Zaraz za parkingiem spotykamy murowaną łemkowską kapliczkę z XIX wieku, w środku której znajdują się drewniane figurki oraz makata z wyhaftowaną modlitwą "Ojcze nasz..." w języku łemkowskim.
  4. Przechodzimy przez rezerwat przyrodniczy Biała Woda. Obejmuje on malowniczy wąwóz wydrążony przez potok Biała Woda w wapiennych skałach tzw. pienińskiego pasa skałkowego. Najbardziej charakterystyczną skałą jest Smolegowa Skała o nietypowej zębatej grani. Przedmiotem ochrony jest cenny krajobraz przełomowej doliny potoku wraz z półnaturalnym drzewostanem bukowo-jodłowym. Dodatkowo ochroną objęte są murawy naskalne i reliktowe rośliny wysokogórskie. Inne wychodnie skalne o ciekawym kształcie to: Czerwona Skała, Czubata Skała i Kuciubylska Skała.
  5. Znajdujemy się na Przełęczy Rozdziela. Jest to przełęcz dzieląca Pieniny od Beskidu Sądeckiego. Jest to teren, niegdyś intensywnie użytkowany przez Łemków. Znajdziemy tutaj pozostałości po granicach pól uprawnych.  Na obszarach wylesionych tworzono pastwiska do wypasu owiec. Obecnie ponownie prowadzony jest tutaj wypas owiec. Przed przełęczą znajdziemy bacówkę, w której wytwarzane są sery, oscypki, żętyca.
  6. Przełęcz Obidza to miejsce, skrzyżowania kilku szlaków. Z tego miejsca możemy dojść min. na Radziejową (najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego) oraz na Eliaszówkę, gdzie znajduje się drewniana wieża widokowa. Ponadto można do tego miejsca dojechać samochodem z Rytra. W okolicy znajduje się m.in. Bacówka na Obidzy - miejsce, w którym możemy odpocząć przed dalszą wędrówką. Z tego miejsca rozpościera się widok na Pasmo Jaworzyny Krynickiej. 
  7. W okolicach skrzyżowania szlaku czerwonego i żółtego będziemy mijać Skałę Bazaltową. Jest to niewielka skała o wysokości niecałych 4 metrów i jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Skała powstała w wyniku wycieku lawy z wnętrza ziemi. Wiek skały określono na 120 milionów lat.

Warianty i modyfikacje

  1. Będąc na Przełęczy Rozdziela możemy skręcić w prawo w stronę Wysokiej (najwyższy szczy Pienin), a następnie szlakiem zielonym zejść przez Wąwóz Homole do Jaworek.

Wskazówki praktyczne

  1. W miejscowości Jaworki znajduje się kilka płatnych parkingów, w tym jeden pod samym wejściem do Rezerwatu Biała Woda.
  2. Do Jaworek możemy dostać się również busem ze Szczawnicy, a w sezonie turystycznym kursuje tam ciuchcia samochodowa.
  3. Zwiedzanie Rezerwatu Biała Woda jest bezpłatne.
  4. Na trasie pomiędzy Jaworkami a przełęczą Rozdziela znajduje się kilka punktów gastronomicznych oraz bacówek.
  5. Zachęcamy do odpoczynku w Bacówce na Obidzy i uzupełnienia zapasów. W sezonie turystycznym kilka mniejszych bacówek napotkamy również na terenie Rezerwatu Biała Woda.
Tak
Tak
17.78 km
416.80 m
503.20 m
503.20 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 32m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img