Rezerwat Biała Woda

Długość trasy: 6,97 km
Czas przejścia: 2h 00m
Trudność: Łatwa

Przyjemna wycieczka wśród wapiennych skał i szumu potoku. Podczas spaceru będziemy mogli podziwiać fascynujące pienińskie formacje skalne, wypatrzymy również pozostałości po grupach etnicznych zamieszkujących dawniej te tereny. Odpoczynek na trasie zapewnią liczne punkty gastronomiczne oraz bacówki.

Jaworki - Rezerwat Biała Woda - Jaworki

Autor:
Redakcja

Redakcja

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Jaworki, za znakami żółtego i czerwonego szlaku turystycznego kierujemy się w stronę Rezerwatu Biała Woda.
 2. Osiągając teren rezerwatu, trzymamy się cały czas szlaku żółtego .
 3. Docieramy do końca rezerwatu, w tym miejscu szlak żółty zaczyna piąć się w górę w kierunku przełęczy Rozdziela.
 4. Wracamy do punktu startu tą samą trasą.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Podczas wycieczki towarzyszyć nam będzie potok Biała Woda, przecinający naszą trasę w kilku miejscach oraz tworzący malownicze wodospady. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla dzieci, jest możliwość przechodzenia po betonowych płytach, przez które przepływa strumień.
 2. Na terenie rezerwatu napotkamy wiele ciekawych, pnących się wysoko formacji skalnych. Ciekawostką jest Skała Bazaltowa pochodzenia wulkanicznego (aby do niej dotrzeć należy zboczyć z trasy w czerwony szlak turystyczny).
 3. Warto zwrócić uwagę na dwa drewniane krzyże z postacią Chrystusa wyciętą z blachy oraz murowaną łemkowską kapliczkę z figurkami i haftowanymi modlitwami w języku łemkowskim.

Warianty i modyfikacje

 1. Wycieczkę możemy rozpocząć pod samym Rezerwatem Biała Woda, gdzie znajduje się płatny parking, w to miejsce dociera również w sezonie turystycznym ciuchcia samochodowa ze Szczawnicy (odjazd z Placu Dietla).
 2. Warto wydłużyć trasę aby spojrzeć na rezerwat z góry, podchodząc żółtym szlakiem na Przełęcz Rozdziela (po drodze kolejne dwie bacówki).
 3. Wycieczkę można połączyć z wizytą w Wąwozie Homole i na Polanie Bukowinki.

Wskazówki praktyczne

 1. Samochód możemy pozostawić bezpośrednio pod Rezerwatem Biała Woda (parking płatny na godziny), kilka płatnych parkingów znajdziemy również w miejscowości Jaworki.
 2. Wstęp do Rezerwatu Biała Woda jest bezpłatny.
 3. Do Jaworek możemy dostać się licznymi busami kursującymi ze Szczawnicy.
 4. Na trasie znajduje się kilka miejsc postojowych z ławkami, punktów gastronomicznych oraz bacówek, możemy również liczyć na spotkanie ze stadem owiec.
 5. Nawierzchnia na trasie to asfalt oraz szeroka droga szutrowa, dzięki czemu wycieczka nadaje się dla wózków dziecięcych. Trasa wycieczki jest prawie płaska, jedynie decydując się na wizytę na Przełęczy Rozdziela musimy liczyć się z bardziej stromym podejściem (które możemy nieco złagodzić wybierając ścieżkę rowerową - kierunek Obidza, ścieżka ta jednak omija dwie bacówki znajdujące się po drodze).
Tak
Tak
6.97 km
106.76 m
110.04 m
110.04 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 00m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Pieniny Szczawnica

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img