Z Piwnicznej-Zdroju do Rytra przez Niemcową

Długość trasy: 12,92 km
Czas przejścia: 4h 14m
Trudność: Wymagająca

Dłuższa i zróżnicowana trasa, która pozwoli nam na wędrowanie wśród rozproszonych zabudowań i malowniczych terenów zajętych przez lasy i pastwiska.

Do ciekawszych punktów wyprawy można z pewnością zaliczyć Dolinę Pamięci członków PTTK i GOPR oraz ruiny „Szkoły nad obłokami”, o której można przeczytać w książce Marii Kownackiej.

Piwniczna-Zdrój – Niemcowa – Rytro

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

 1. Trasę zaczynamy w centrum Piwnicznej – Zdroju, gdzie szybko odnajdujemy szlak żółty , który wiodąc ulicą Partyzantów wyprowadza nas coraz wyżej w góry.
 2. Drogą dochodzimy do przysiółka Bziniaki, następnie przez hale i lasy docieramy na szczyt Kamienny Groń, a wkrótce na Niemcową, gdzie skręcając w prawo zmieniamy szlak na czerwony (Główny Szlak Beskidzki) .
 3. Teraz podążamy zalesionym grzbietem, między innymi przez prawie nieistniejące osiedle Niemcowa, widokową polanę Poczekaj, szczyt Kordowiec aż do centrum Rytra.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Piwniczna – Zdrój to urokliwe miasteczko, z zachowanym układem zabudowy z czasów lokacji miasta z pierwszej połowy XIV wieku. Znaleźć tu można kościół z lat 80-tych XIX w., pijalnię wód mineralnych oraz Park Węgielnik – Skałki.
 2. Trasa obfituje w punkty widokowe. Z żółtego szlaku mamy widoki na Piwniczną - Zdrój i okalające ją góry z dominującym Kicarzem, z kolei na polanie Poczekaj podziwiać możemy widoki na Pasmo Jaworzyny. Przy końcu trasy znajduje się Brzozowy Gronik, charakterystyczne miejsce z dwiema brzozami, ławeczką oraz pięknym widokiem na Rytro.
 3. Niemcowa to nieistniejące już osiedle, którego mieszkańcy z uwagi na trudne warunki bytowania przenieśli się w doliny. Znane jest ze swej „Szkoły nad obłokami” opisanej w książce Marii Kownackiej. Z budynku szkoły pozostały już tylko ruiny.
 4. Nieopodal Kamiennego Gronia, około 100 metrów od szlaku utworzona została „Jackowa Pościel” – miejsce upamiętniające przewodników górskich.
 5. W Rytrze znajdują się ruiny zamku pochodzącego z XIII w., skąd rozpościera się wspaniała panorama na okolicę Rytra i pasmo Radziejowej.

Warianty i modyfikacje

 1. Będąc w Rytrze warto odwiedzić ruiny zamku. W tym celu przekraczamy Poprad, a następnie kierujemy się w lewo pod górę, aż do końca drogi, stamtąd szeroką ścieżką do parkingu i ruin.
 2. Z rejonu Kordowca mamy dwie możliwości skrócenia trasy. Możemy zejść niebieskim szlakiem gminnym do drogi nr 87, a następnie bezpośrednio do stacji kolejowej w Młodowie lub zielonym szlakiem gminnym przez Obłazy Ryterskie i szczyt Tęcza do Rytra.

Wskazówki praktyczne

 1. Piwniczna-Zdrój, Młodów i Rytro leżą na trasie linii kolejowej, którą kursują pociągi z Krakowa, Tarnowa, Krynicy-Zdroju oraz Muszyny.
 2. Do Piwnicznej-Zdroju, Młodowa i Rytra możemy również dojechać autobusami z Nowego Sącza oraz Krakowa. Aktualne rozkłady jazdy warto sprawdzić na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój.
 3. W Piwnicznej-Zdroju bezpłatny parking znajduje się przy ul. Kościuszki 8 obok Pijalni Artystycznej i Parku Zdrojowego. Jest to bardzo dobre miejsce do rozpoczęcia wycieczki z przejściem przez most łukowy nad Popradem i obok historycznej stacji kolejowej. Płatny parking (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00, w pozostałych dniach bezpłatny) jest w samym centrum Piwnicznej obok Urzędu Miasta. Samochód możemy pozostawić również obok dworca PKP.
 4. Samochód możemy również zaparkować pod dworcem PKP w Rytrze, następnie podjechać do Piwnicznej jednym ze wspomnianych wyżej środków transportu i przechodząc trasę wrócić prosto do samochodu.

Beskid Sądecki - Galeria Zdjęć Wiktora Barona

12.92 km
636.08 m
609.04 m
658.04 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 14m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img