Chata Magóry pętlą z Kosarzysk

Długość trasy: 7,24 km
Czas przejścia: 2h 28m
Trudność: Wymagająca

Zapraszamy na górski spacer, podczas którego odwiedzimy jedno z najbardziej klimatycznych schronisk w Beskidzie Sądeckim. Trasa pozwoli nam nacieszyć się pięknem beskidzkiej przyrody, trudy wędrówki umilą spotykane po drodze wesołe stwory, a Chata Magóry zapewni zasłużony odpoczynek i pyszny poczęstunek.

Kosarzyska - Rewałówka - Świniarki - Zaczerczyk - Magóry - Zamakowisko - Kowalówki - Makowisko - Kosarzyska

Autor:
IT Piwniczna-Zdrój

IT Piwniczna-Zdrój

Centrum Informacji Turystycznej

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy w Kosarzyskach, w pobliżu Karczmy pod Smrekami. Odnajdujemy znak "Chatka na Magórach" i zgodnie z jego wskazaniem podążamy niebieskim szlakiem gminnym w kierunku przysiółków Rewałówka i Świniarki.
 2. Trzymając się ciągle niebieskiego szlaku osiągamy przysiółek Zaczerczyk, a następnie Magóry.
 3. Docieramy do końca niebieskiego szlaku, z którego skręcamy w prawo w zielony szlak turystyczny Piwniczna-Zdrój - Obidza .
 4. Po kilkudziesięciu metrach natrafiamy na kolejny znak kierujący do Chatki, skręcamy w prawo i podążając leśną drogą osiągamy schronisko.
 5. Spod schroniska kierujemy się dalej w dół drogą dojazdową w kierunku przysiółka Zamakowisko.
 6. Po dotarciu do zabudowań skręcamy w prawo. Trzymamy się cały czas drogi, idąc w dół poprzez Kowalówki i Makowisko docieramy z powrotem do Kosarzysk, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Piwniczna-Zdrój to urokliwe uzdrowisko, położone w zakolu rzeki Poprad, rozdzielającej dwa główne pasma Beskidu Sądeckiego - Pasmo Jaworzyny oraz Pasmo Radziejowej. W skład gminy wchodzi kilkadziesiąt przysiółków, z których kilka będziemy mieć okazję odwiedzić przemierzając trasę.
 2. Podczas wycieczki niebieskim szlakiem towarzyszyć nam będą rozległe widoki zarówno na najbliższe wzniesienia, zaliczane aktualnie do Pogórza Popradzkiego, jak i znajdujące się dalej po drugiej stronie Popradu Pasmo Jaworzyny.
 3. Przy zejściu ze Świniarek przywitają nas grajkowie i niestraszne strachy - rzeźby wykonane przez przemiłą panią Marysię, która przyozdabia swoimi pracami wędrowny trakt.
 4. Chata Magóry to prywatne schronisko turystyczne, przy którym działa stadnina koni. Położone nieco z boku głównych szlaków oferuje wędrowcom chwilę wytchnienia, jak również pyszną domową kuchnię. Schronisko dysponuje bazą noclegową, organizuje obozy konne, kameralne koncerty i spotkania tematyczne.

Warianty i modyfikacje

 1. Wycieczkę możemy wydłużyć o wizytę na wieży widokowej na Eliaszówce (1023 m n.p.m), która jest najwyższym szczytem słowackiego pasma Gór Lubowelskich. W tym celu spod Chaty Magóry wracamy w stronę pasma granicznego i skręcamy w prawo w zielony szlak turystyczny . Szczyt osiągniemy po około godzinie marszu, z wieży rozpościerają się widoki na okoliczne pasma górskie, jednak pełna panorama jest już częściowo przesłonięta przez drzewa.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Kosarzysk możemy dostać się busem relacji Nowy Sącz - Piwniczna-Zdrój - Kosarzyska. Wysiadamy na przystanku Kosarzyska - Szkoła, przy którym zaczyna się niebieski szlak. Natomiast do Piwnicznej-Zdroju dotrzemy licznymi liniami autobusowymi (głównie z Nowego Sącza) oraz kolejowymi (relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Muszyna).
 2. Samochód możemy pozostawić na sporym parkingu naprzeciwko kościoła w Kosarzyskach, około 300 metrów powyżej początku szlaku niebieskiego.
 3. Nawierzchnia na trasie to głównie drogi terenowe, stopniowo unowocześniane przez betonowanie. Przyda nam się wygodne obuwie turystyczne, ale trasa nie powinna sprawić żadnych technicznych trudności.
 4. W prowiant na drogę możemy zaopatrzyć się w sklepie spożywczym w Kosarzyskach. Poza tym jedynym miejscem na trasie oferującym posiłek będzie Chata Magóry. Schronisko przyjmuje turystów ze szlaku, aby skorzystać z oferty gastronomicznej nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania.
Tak
Tak
7.24 km
371.48 m
389.24 m
388.24 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 28m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img