Przez Małe Pieniny z Jaworek do Szczawnicy

Długość trasy: 10,00 km
Czas przejścia: 3h 14m
Trudność: Wymagająca

Wycieczka z Jaworek do Szczawnicy przez pasmo Małych Pienin. Towarzyszyć będą nam rozległe widoki karpackich szczytów i polan, upstrzonych stadami owiec. Chwilę wytchnienia na trasie zapewni nam Schronisko pod Durbaszką, a bacówka da okazję skosztowania lokalnych specjałów.

Jaworki - Schronisko pod Durbaszką - Wysoki Wierch - Szafranówka - Palenica - Szczawnica

Autor:
Redakcja

Redakcja

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu pod Wąwozem Homole.
 2. Spod parkingu wracamy się kawałek w kierunku Szczawnicy, dochodząc pod tablicę zapraszającą nas do Schroniska pod Durbaszką i stąd rozpoczynamy wejście drogą dojazdową do schroniska, biegnie tędy również niebieska trasa rowerowa.
 3. Ze schroniska dochodzimy do niebieskiego szlaku , a następnie skręcamy w prawo w stronę Wysokiego Wierchu.
 4. Na Skrzyżowaniu pod wysokim Wierchem zbaczamy na żółty szlak aby dotrzeć na szczyt tego wzniesienia.
 5. Z Wysokiego Wierchu wracamy z powrotem na niebieski szlak i podążamy nim dalej w stronę Szafranówki.
 6. Po dotarciu na Szafranówkę, przechodzimy żółtym szlakiem na Palenicę, skąd zjeżdżamy wyciągiem lub schodzimy do Szczawnicy.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Cała trasa jest bardzo widokowa, a szczególnie piękna i rozległa panorama rozpościera się ze szczytu Wysokiego Wierchu. Możemy stąd podziwiać widoki na Pieniny, Magurę Spiską, Beskid Sądecki, Wyspowy, Gorce i Tatry.
 2. W pobliżu Wysokiego Wierchu znajduje się bacówka, gdzie możemy skosztować oscypków oraz żentycy (serwatki z owczego mleka). Na okolicznych polanach prowadzony jest wypas, mamy więc duże szanse na spotkanie podczas wycieczki ze stadem owiec przeganianych przez juhasów przy wsparciu pasterskich owczarków.
 3. Na Palenicy funkcjonuje zjeżdżalnia grawitacyjna, ścieżka przyrodnicza dla dzieci prezentująca zwierzęta zamieszkujące Pieniny, znajdziemy tu również punkty gastronomiczne oraz plac zabaw.

Warianty i modyfikacje

 1. Aby wydłużyć trasę, będąc na Szafranówce nie przechodzimy na Palenicę, tylko idziemy dalej niebieskim szlakiem do schroniska Orlica, a stamtąd wzdłuż Dunajca i Grajcarka wracamy do Szczawnicy.
 2. Aby jeszcze bardziej wydłużyć trasę, możemy nie iść do Schroniska pod Durbaszką po drodze dojazdowej, tylko wyruszyć przez Rezerwat Wąwóz Homole zielonym szlakiem na Wysoką (1050 m n.p.m.) i dopiero stamtąd niebieskim szlakiem w stronę Durbaszki. W tym wariancie będziemy mieć okazję zdobycia najwyższego szczytu Pienin, należącego do Korony Gór Polski.
 3. Aby skrócić trasę, możemy po zejściu z Wysokiego Wierchu trzymać się cały czas żółtego szlaku schodząc nim do Szlachtowej, skąd możemy złapać busa do Jaworek lub Szczawnicy. Możemy też niebieską ścieżką rowerową zejść do Szczawnicy przez Jarmutę.

Wskazówki praktyczne

 1. Schronisko pod Durbaszką ma status Ośrodka Szkolno - Wychowawczego, efektem tego jest na przykład brak piwa w ofercie.
 2. Parking pod Wąwozem Homole jest płatny.
 3. Ponieważ trasa wycieczki nie prowadzi do punktu startu, zalecamy skorzystanie z busów, kursujących często między Szczawnicą a Jaworkami.

Pieniny - Galeria Zdjęć Wiktora Barona

Tak
10.00 km
332.11 m
478.33 m
327.03 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 14m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Pieniny Szczawnica

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img