Skały Puchacza i Białe Skały pętlą z Lisiej Przełęczy

Długość trasy: 6,90 km
Czas przejścia: 1h 59m
Trudność: Łatwa

W Górach Stołowych na ogół „zalicza się” tylko Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. To - nomen omen - błąd: nieprzebrane tłumy przewalające się przez te dwa miejsca w sezonie mogą szczerze zniechęcić... A przecież w tych jedynych w Polsce górach o budowie płytowej jest znacznie więcej mega-miejsc! Polecam pętlę przez Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały. Wejście gratis, widoki przednie, niewiele ludzi...

Lisia Przełęcz - Narożnik - Skały Puchacza - Białe Skały - Lisia Przełęcz

Autor:
Ewa Gatnar

Ewa Gatnar

pasjonat - krajoznawca, przewodnik beskidzki

Plan wycieczki

  1. Pierwsza część trasy to fragment niebieskiego szlaku łączącego Karłów z Dusznikami-Zdrojem. Z parkingu na Lisiej Przełęczy udajemy się nim na południe aż do Skał Puchacza, zaliczając po drodze Narożnik oraz Kopę Śmierci. Ten odcinek zajmie nam ok. 1 h.
  2. Tuż za Skałami Puchacza spotykamy szlak zielony , którym skręcamy w lewo. Częściowo po drewnianych pomostach (chroniących roślinność przed zadeptaniem przez turystów, a nas przed grząskim podłożem) w ok. 10 minut docieramy do szlaku żółtego .
  3. Zmierzające w kierunku północnym połączone szlaki zielony i żółty doprowadzą nas do Białych Skał (krótki fragment tego odcinka pokonujemy też po drewnianych schodkach).
  4. Po odejściu zielonego szlaku w prawo (bezpośrednio do Karłowa), my trzymamy się żółtego , który nad północną częścią Białych Skał doprowadzi do parkingu na Lisiej Przełęczy - naszego punktu wyjścia.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Park Narodowy Gór Stołowych chroni bogactwo form skalnych pochodzenia osadowego - jego rzeźba jest unikalna w skali Polski. Z jednej strony pojedyncze skały i skałki o kształtach przypominających istoty lub przedmioty otaczające nas w codziennym życiu, a z drugiej - olbrzymie skalne bloki i bastiony, labirynty, głębokie szczeliny i urwiska - wszystko to jest efektem budowy płytowej tych gór oraz erozji piaskowców w trakcie trwającej kilkaset milionów lat ich historii geologicznej.
  2. Największym walorem pierwszego odcinka trasy - prócz adrenaliny pochodzącej z przebiegu szlaku nad pionowymi urwiskami - są przepiękne panoramy. Zobaczymy w całej okazałości m.in. Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały (na północ), a także Góry Orlickie i Góry Bystrzyckie i ich przedgórza w okolicach Dusznik-Zdroju (na zachód i południe).
  3. Nazwy niektórych spośród Białych Skał: Zielony Król, Zielona Dama, Dupek Dzwończy, As Atu, Kibic, Bubek, Zły, Skalna Furta, Tygrysek, Prosiaczek, Laleczka czy Pajacyk - mogą tylko zaostrzyć apetyt na to, co zobaczymy w terenie.
  4. Jeden z pierwszych punktów trasy - Narożnik - to sceneria tragicznego wydarzenia z 17 sierpnia 1997, które nie sposób pominąć milczeniem: dwoje studentów Akademii Rolniczej we Wrocławiu w drodze do Karłowa na obóz naukowy zostało tu zastrzelonych z broni palnej w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach (sprawców nie wykryto). Na miejscu zainstalowano specjalne formy upamiętnienia Anny i Roberta.

Warianty i modyfikacje

  1. Przechodząc trasę w odwrotnym kierunku zaczniemy od podziwiania fantazyjnych form Białych Skał, a w drugiej części towarzyszyć nam będą spektakularne widoki w kierunku południowo-zachodnim, a później północnym znad urwisk i krawędzi.
  2. Dla zakwaterowanych w Karłowie do rozważenia jest opcja wyruszenia już stamtąd pieszo - to raptem 45 minut dłużej (w każdą stronę) i trochę nabierania wysokości w drodze na Lisią Przełęcz. Mamy do wyboru kilka szlaków z węzła w Karłowie: od razu niebieski czy kombinacja żółtego z zielonym - ta ostatnia zapewni nam dotarcie w pobliże widokowego szczytu Ptaka (z resztkami XVIII-wiecznego pruskiego Fortu Karola).
  3. Dla chcących powędrować trochę dalej - przy możliwości zorganizowania się na 2 samochody - godne rozważenia jest połączenie spaceru wśród Białych Skał z zaliczeniem Skalnych Grzybów (razem ok. 3 godziny marszu). W tym celu z Lisiej Przełęczy zaczynamy trasę w odwrotnym kierunku niż opisuje podstawowy wariant wycieczki. Trzymamy się nieprzerwanie szlaku żółtego, który po wyjściu z Białych Skał poprowadzi nas skrajem rezerwatu „Wielkie Torfowisko Batorowskie” do labiryntu Skalnych Grzybów. Metą będzie parking przy węźle szlaków w Batorówku, gdzie należy zostawić drugi pojazd.

Wskazówki praktyczne

  1. Podstawowy wariant trasy jest propozycją dla zmotoryzowanych (bądź autostopowiczów). Lisia Przełęcz (790 m n.p.m.), na której parkujemy, to najwyższy punkt słynnej Szosy Stu Zakrętów (DW 387) - malowniczej drogi z Radkowa do Kudowy-Zdroju.
  2. W przeciwieństwie do Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego, gdzie za wejście pobierane są opłaty, proponowane tu fragmenty Parku Narodowego Gór Stołowych dostępne są gratis.
  3. Na opisywanych trasach nie ma schronisk - jedynie miejsca odpoczynku (niektóre z wiatami), gdzie można zjeść własny prowiant.
  4. W trakcie spaceru nad urwiskami (zwłaszcza na pierwszym odcinku od Narożnika do Skał Puchacza) nie chronią nas żadne barierki - zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo, zwłaszcza najmłodszych turystów!
  5. Najpopularniejsze bazy turystyczne tej części Ziemi Kłodzkiej to Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój - z racji ich uzdrowiskowo-wczasowej renomy są łatwo osiągalne komunikacją publiczną z różnych części Polski. Zakwaterowania można szukać też w Radkowie, Wambierzycach i Szczytnej, zaś miejscowością najbliżej opisywanej tu trasy są Łężyce (z godną polecenia ofertą noclegowo-gastronomiczną) - tu jednak trzeba już liczyć na transport własny.
Tak
6.90 km
87.96 m
116.36 m
116.36 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 59m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img