Pętlą z Bartnego przez Pasmo Magury Wątkowskiej

Długość trasy: 9,76 km
Czas przejścia: 3h 06m
Trudność: Umiarkowana

Niezwykle ciekawa wycieczka w obrębie Magurskiego Parku Narodowego. Ujrzymy wychodnie skalne, naturalny las bukowy. Oprócz walorów przyrodniczych trasa bogata jest w walory historyczne. Zobaczymy kunszt sztuki kamieniarskiej oraz drewnianego budownictwa sakralnego.

Bartne - Magóra Jasielska (826 m n.p.m.) - Wątkowa (846 m n.p.m.) - Magura (829 m n.p.m.) - Przełęcz Majdan - Bartne

Autor:
Robert Bajorek

Robert Bajorek

Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy w centrum wsi Bartne przy ostatnim przystanku autobusowym. Najpierw udajemy się wzdłuż głównej drogi. Mijamy cerkiew pw. Św. Kosmy i Damiana by następnie zlokalizować po prawej stronie szlak pieszy koloru żółtego .
 2. Skręcamy w prawo i podążamy za znakami w kierunku szczytu o nazwie Magóra Jasielska.
 3. Na szczycie przy wiacie skręcamy w prawo na szlak koloru zielonego . Idziemy grzbietem przez szczyt Wątkowa i dochodzimy do kolejnego skrzyżowania szlaków przy szczycie Magura.
 4. Po raz kolejny skręcamy w prawo i podążamy Głównym Szlakiem Beskidzkim - znaki czerwone . Stąd schodzimy do doliny. W okolicy Przełęczy Majdan ponownie wchodzimy na szlak koloru żółtego . Następnie dochodzimy do miejsca rozpoczęcia naszej wędrówki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Bartne jest to długa łemkowska wieś u podnóża Pasma Magury Wątkowskiej oraz Magurskiego Parku Narodowego. Miejscowość słynie między innymi z kamieniarzy. Okolice obfitują w kamienne rzeźby przydrożne i cmentarne. We wsi znajdziemy liczne zabytki, które nawiązują do kultury tej grupy etnicznej. Nieopodal punktu startu wycieczki znajduje się cmentarz parafialny, do którego przynależy wojskowy cmentarz nr 64 z okresu I wojny światowej.
 2. Pierwszym napotkanym obiektem jest cerkiew greckokatolicka pw. Św. Kosmy i Damiana. Jest to najważniejszy zabytek wsi pochodzący z XIX wieku. Jest to typowa cerkiew zachodniołemkowska zbudowana z drewna w konstrukcji zrębowej.  Na wyposażenie składa się późnobarokowy ikonostas (ściana ołtarzowa) , ołtarz boczny z ikoną ukrzyżowania Chrystusa oraz inne ikony: Matka Boska z Dzieciątkiem i Chrystus Pankokrator. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Obecnie jest to obiekt muzealny filia Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Wokół świątyni odnowiono ogrodzenie pokryte dachem z gontu.
 3. Dochodząc do szczytu wkraczamy do Magurskiego Parku Narodowego. Jest to jeden z 23 parków narodowych Polski. MPN chroni przede wszystkim obszar przejściowy między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi. Poruszamy się również w pobliżu rezerwatu Kornuty. Został utworzony w celu ochrony wychodni skalnych piaskowca magurskiego rozlokowanych malowniczo w obrębie głównego grzbietu Magury Wątkowskiej. Niegdyś z tego miejsca kamieniarze z Bartnego pozyskiwali kamień do swojej pracy.
 4. Najwyższym punktem pasma i naszej wędrówki jest szczyt o nazwie Wątkowa. Dominują tutaj lasy buczyny karpackiej. Następnie odnajdziemy na szczycie Magura obelisk, pomnik Jana Pawła II. Obiekt nawiązuje do wydarzenia z dnia 14.08.1953 kiedy to kardynał Karol Wojtyła odprawił w tym miejscu mszę świętą. Znajduje się tutaj również skrzyżowanie z Głównym Szlakiem Beskidzkim.
 5. Ostatnim etapem jest powrót do Bartnego. Przejdziemy obok jeszcze jednej cerkwi. Jest to cerkiew prawosławna pw. Św. Kosmy i Damiana wybudowana w latach 20 wieku XIX. W świątyni znajduje się ikonostas mający ponad 200 lat. Budowla jest pokryta blachą. Na terenie przycerkiewnym świątyni znajduje się krzyż upamiętniający przejście mieszkańców wsi na prawosławie.

Warianty i modyfikacje

 1. Na Magurze Jasielskiej możemy skręcic w lewo i tym samym udać się do miejscowości uzdrowiskowej: Wapienne (znaki zielone ). Po drodze natrafimy na wieżę widokową na Ferdlu. W okolicach szczytu Barwinok możemy zmienić kierunek idąc szlakiem czarnym, by ponownie wejść na szlak zielony. Wówczas wędrówkę skończymy na szczycie Magury.
 2. Będąc na Przeł. Majdan zachęcamy do wydłużenia wędrówki GSB w kierunku Bacówki PTTK w Bartnem. Następnie drogą asfaltową dojdziemy do centrum wsi.
 3. Na Przełęczy Majdan bardzo ciekawą propozycją jest również  spacer do nieistniejącej wsi Świerzowa Ruska.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Barnego kursują 2 razy dziennie autobusy z Gorlic - tylko w dni nauki szkolnej.
 2. Pamiętajmy o zakupie biletu do Magurskiego Parku Narodowego. Możliwość zakupienia poprzez wysłanie SMS:numer 74624 o treści DPMBilet (4 zł bilet normalny)/ 72624 o treści DPMBilet (2 zł bilet ulgowy).
 3. Cerkiew greckokatolicka możliwa jest do zwiedzenia. Konieczność wcześniejszego umówienia się. Na przeciwko cmentarza znajduje się żółty dom, w którym mieszka ksiądz oprowadzający. Koszt biletu: 4 zł normalny, 2 zł ulgowy.
 4. W Bacówce PTTK w Bartnem można skorzystać z noclegu oraz gastronomii.
Tak
9.76 km
362.64 m
410.40 m
408.40 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 07m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Beskid Niski Gorlice

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img