Ścieżka dydaktyczna "Orzechowska Wydma" pętlą z Ustki

Długość trasy: 10,00 km
Czas przejścia: 2h 53m
Trudność: Łatwa

Wydma Orzechowska, położona niecałe 5 kilometrów od centrum Ustki, doskonale nadaje się do relaksu ze względu na niewielki ruch turystyczny i liczne punkty służące odpoczynkowi. Podczas gdy większość turystów zmierza w kierunku plaży, Wydma Orzechowska jest niemal bezludna i pięknie wygląda o każdej porze roku.

Proponowana trasa wiedzie poprzez częściowo utrwaloną wydmę oraz tereny w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Przemierzając ją, możemy zapoznać się z różnorodną roślinnością, która wykształciła się na obszarze samej wydmy, a także jej otoczenia.

Ustka, parking ul. Wczasowa – Klif Orzechowski – Orzechowo Morskie, OWLP „Leśnik” – Wydma Orzechowska – Orzechowo Morskie, OWLP „Leśnik” – plaża – Ustka, parking ul. Wczasowa.

Autor:
Małgorzata Juchniewicz

Małgorzata Juchniewicz

Licencjonowana pilotka wycieczek, przewodniczka terenowa, pasjonatka górskich wędrówek

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy z parkingu przy ul. Wczasowej w Ustce przy Domu Sanatoryjno – Wczasowym „Perła”. Następnie, mijając po lewej stronie „Perłę”, drogą przy lesie idziemy w stronę plaży.
  2. Skręcamy w prawo i wchodzimy na czerwony szlak , poprowadzony wygodną ścieżką leśną oraz fragmentem klifu, którym docieramy do Orzechowa Morskiego.
  3. Dalej idziemy wzdłuż rzeki Orzechówki (mamy ją po lewej stronie) i przez most, opuszczając już czerwony szlak, docieramy na teren Ośrodka Wypoczynkowego Lasów Państwowych „Leśnik” w Orzechowie Morskim.
  4. Po opuszczeniu terenu Ośrodka „Leśnik” idziemy ok. 500 m i skręcamy w prawo, przechodzimy przez drewniany mostek i wchodzimy na leśną dróżkę,  którą wędrujemy ok. 150 m dochodząc do wiaty, znajdującej się już na obszarze wytyczonej ścieżki dydaktycznej „Wydma Orzechowska”.
  5. Od tej chwili poruszamy się już tylko znakowanym szlakiem ścieżki (zielone kółko z białą obwódką) lub zgodnie z drogowskazami.
  6. Po okrążeniu całej ścieżki wracamy do Wydmy Orzechowskiej i dalej znów przez teren Ośrodka Wypoczynkowego Lasów Państwowych „Leśnik” w Orzechowie Morskim dochodzimy do mostu i schodzimy do plaży orzechowskiej, którą wracamy do Ustki na parking (ok. 4 km), skąd zaczynaliśmy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Klif Orzechowski to strome urwisko brzegowe momentami tworzące pionowe ściany utworzone wskutek podmywania brzegu przez fale. Widoki osuwającego się klifu, dziko powalonych drzew, robią naprawdę niezwykłe wrażenie. W pobliżu płynie kręta rzeczka Orzechówka – uchodząca do morza po przecięciu wysokiego brzegu. Urozmaicona plaża i klif, na którym spotkać można oryginalne korzenie drzew oraz intrygująca przestrzeń morza widziana z góry, przyciągają turystów właśnie w te okolice.
  2. Orzechowo Morskie to niewielka osada położona około 6 kilometrów od Ustki słynąca z imponującego klifu, który cofa się co roku ponad 2 metry w głąb bukowego lasu. Plaża bywa tutaj wąska, czasem z kamieniami na piasku, a czasem chwilowo nie ma jej w ogóle, więc nie grożą nam tłumy okupujące zwykle Ustkę. W XIX w. miejscowość przeżywała swój okres świetności ze względu na to, że było to ulubione miejsce wycieczek konnych Otto von Bismarcka, późniejszego “żelaznego kanclerza” II Rzeszy Niemieckiej. Bismarck kilkakrotnie spędzał w Ustce wielotygodniowe wczasy i do swoich ulubionych orzechowskich buków wyprawiał się podobno codziennie.
  3. Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Leśnik” znajduje się 48 - metrowa wieża przeciwpożarowa należąca do Nadleśnictwa Ustka, która jest udostępniana turystom jako punkt widokowy. Obiekt został wybudowany w 2006 r. z żelbetonowych kręgów. Na wieżę prowadzi blisko 250 stopni, które wiją się mocno w górę i po ich osiągnięciu możemy upajać się genialnym widokiem na plażę i Bałtyk, a przy dobrej pogodzie można nawet zobaczyć świętą górę Słowińców – Rowokół oraz Słupsk.
  4. Szczyt Wydmy Orzechowskiej wyniesiony jest 23 metry ponad poziom przyległej od wschodu i południa równiny przymorskiej. Aby zabezpieczyć wydmę przed wydeptywaniem umieszczono drewniane kładki, schodki i mostek, natomiast na najwyższym wzniesieniu wydmy ulokowana jest platforma widokowa. Dookoła wydmy dominują buczynowe lasy.
  5. Leśna ścieżka dydaktyczna “Orzechowska Wydma” to pętla licząca niecałe 3 km, wytyczona w odległości ok. 600 m od brzegu morskiego. Jej przebieg w sąsiedztwie morskiego brzegu pozwala wyeksponować najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Trasa wiedzie poprzez paraboliczną, częściowo utrwaloną wydmę oraz przez tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Wierzchowina moreny jest silnie pofałdowana i zajęta głównie przez wydmę białą i szarą. Zachodni, łagodny stok wyniesienia zajmuje nadmorski bór bażynowy (nadmorski bór sosnowy), a od strony północnej, wschodniej i południowej wydma opada stromym zboczem w kierunku zbiorowisk bardziej żyznych. Platforma widokowa oraz tablice edukacyjne informujące o charakterystycznych zjawiskach i obiektach przyrodniczych urozmaicają przejście ścieżki dydaktycznej, a kładki i schodki ułatwiają pokonanie jej.

Warianty i modyfikacje

  1. Ścieżkę dydaktyczną „Wydma Orzechowska” można zrealizować z osady Orzechowo, gdzie znajduje się parking, na którym zostawiamy samochód i kierujemy się w stronę Ośrodka Wypoczynkowego „Leśnik” i dalej idziemy tak, jak w opisie trasy.
  2. Zdarza się, że plaża w Orzechowie jest zniszczona przez sztormy i w związku z tym nie można nią wrócić do Ustki. W takiej sytuacji należy wracać klifem, tak jak dotarliśmy do Orzechowa Morskiego.

Wskazówki praktyczne

  1. Parking wzdłuż ulicy Wczasowej w Ustce, w sezonie,  znajduje się w strefie płatnego parkowania (parkomat).
  2. Do Ustki dotrzeć można ze Słupska autobusem (PKS Słupsk, Nord Express, Ramzes). Przystanek, na którym trzeba wysiąść w Ustce znajduje się na Placu Dąbrowskiego (przy Biedronce) i dalej ok. 2 km idziemy pieszo do końca ul. Wczasowej (Dom Sanatoryjno – Wczasowy „Perła”).
  3. W Ustce kursują autobusy komunikacji miejskiej. Na ulicę Wczasową („Perła”) można dojechać autobusem linii nr 2.
  4. Momentami szlak czerwony prowadzi wąską ścieżką po brzegu klifu, co może wywołać uczucie strachu u osób z lękiem wysokości.
  5. Wydma Orzechowska to świetna atrakcja poza sezonem letnim.
  6. Na całej trasie ścieżki rozmieszczone są ławki do odpoczynku.
  7. Z uwagi na dużą ilość stopni, schodów i podestów na ścieżce dydaktycznej nie jest ona odpowiednia dla rodzin z wózkami dziecięcymi.
  8. Samo przejście ścieżki „Wydma Orzechowska” jest bardzo dobrze oznakowane.
  9. Na całej trasie brak większych, ogólnodostępnych obiektów gastronomicznych; w Orzechowie przechodzimy obok niewielkiego kiosku z napojami i przekąskami typu: frytki, hot-dogi, który funkcjonuje tylko w sezonie letnim.
  10. Wstęp na wieżę widokową na terenie Ośrodka „Leśnik” jest bezpłatny; w jednym czasie na tarasie widokowym może pomieścić się 10 osób.
Tak
10.00 km
21.02 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 53m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img