Bryjarka, Bereśnik i Sewerynówka pętlą ze Szczawnicy

Długość trasy: 7,28 km
Czas przejścia: 2h 25m
Trudność: Umiarkowana

Mało uczęszczana trasa z pięknymi widokami i klimatycznym schroniskiem. Wędrówka pozwoli nam oderwać się od gwaru tłumnego uzdrowiska, uraczy wspaniałymi widokami na Pieniny, a odpoczynek w połowie drogi zapewni nam Bacówka pod Bereśnikiem.

Szczawnica Park Górny - Schronisko pod Bereśnikiem - Wodospad Zaskalnik - Szczawnica Park Górny

Autor:
Redakcja

Redakcja

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy na Placu Dietla w Szczawnicy, pod pijalnią wody.
 2. Idziemy żółtym szlakiem ulicą Języki, na której następnie zaczynają się stacje Drogi Krzyżowej. Po około 500m szlak odbija w lewo. Idziemy już lasem, co jakiś czas przy stacjach są ławeczki, na których możemy odpocząć.
 3. Po około 600 m spaceru dość gęstym lasem wychodzimy na bardziej otwarty teren. Możemy tutaj lekko odbić i na chwilę zejść ze szlaku, by zdobyć szczyt Bryjarka. Idąc cały czas żółtym szlakiem mamy po lewej piękne widoki na Dunajec i całe pasmo Pienin.
 4. Po wyjściu z lasu docieramy do Schroniska Pod Bereśnikiem. Po drodze mijamy kilka domów i gospodarstw.
 5. Od schroniska wychodzą połączone 2 szlaki: żółty i czarny. Po ok 600 m, za szczytem Bereśnika rozdzielają się, a my odbijamy w prawo i trzymamy się czarnego szlaku .
 6. Po przesiadce na czarny szlak schodzimy już praktycznie tylko w dół. W większości idziemy głównie lasem, z małą przecinką w okolicy Bereśnika, i po ok 1,6 km dochodzimy do Sewerynówki. Szlak z czarnego zmieniamy na niebieski i odbijamy w prawo.
 7. Teraz już do końca idziemy niebieskim szlakiem, najpierw ulicą Kunie, później Świętego Krzyża, a na końcu 1 Maja, by dojść do Parku Górnego i początku naszej trasy. Przy tej części wycieczki przez większość czasu towarzyszy nam szum Sopotnickiego Potoku, który wije się niedaleko po lewej stronie.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Startując oraz kończąc trasę możemy zwiedzić zabytkowy Górny Park Zdrojowy Uzdrowiska Szczawnica.
 2. Część trasy pokrywa się z Drogą Krzyżową, kończącą się na szczycie Bryjarka, gdzie znajduje się metalowy krzyż oraz punkt widokowy na Szczawnicę i Pieniny, poszczególne stacje drogi krzyżowej pomogą szczególnie dzieciom znaleźć odpowiedź na pytanie "Daleko jeszcze?"
 3. Wychodząc z linii lasu po ok 300 m. znajduje się opuszczone gospodarstwo, spod którego roztacza się niesamowity widok na przełom Dunajca i wszystkie główne szczyty Pienin.
 4. Wracając niebieskim szlakiem, zaraz za Sewerynówką, znajduje się Wodospad Zaskalnik. Świetne miejsce na dłuższy postój, szczególnie w letnie, upalne dni. Pod wodospadem możemy się schłodzić, pomoczyć stopy, odważni mogą nawet popływać, a obok duża łąka, idealna na piknik i leniuchowanie.

Warianty i modyfikacje

 1. Jeśli bardzo goni nas czas, możemy dojść tylko do Schroniska Pod Bereśnikiem, by potem wrócić z powrotem żółtym szlakiem . Żeby nie powtarzać dokładnie tej samej trasy, po około 200 metrach od schroniska możemy odbić ze szlaku w lewo w gruntową drogę, przechodzącą później w uliczkę Języki, tą samą, na której zaczynaliśmy wycieczkę
 2. Trasę możemy nieco skrócić pomijając zejście do Sewerynówki. Po około 400 metrach od rozwidlenia szlaków (żółtego i czarnego) odbijamy mocno w prawo w ulicę Bereśnik (kierujemy się na gospodarstwa). Jest to ciekawa opcja jeżeli wolimy iść raczej łąką niż lasem. Dodatkowo pomijamy wtedy w końcowym etapie trasy spacer ulicami Szczawnicy - droga ta zaprowadzi nas bezpośrednio do Parku Górnego. Niestety nie będziemy mieli okazji zobaczyć Wodospadu Zaskalnik, za to towarzyszyć nam będą piękne widoki na Pieniny.
 3. Spod wodospadu Zaskalnik w sezonie turystycznym kursuje kilka razy dziennie ciuchcia samochodowa, którą możemy wrócić na Plac Dietla w Szczawnicy skracając w ten sposób wędrówkę.

Wskazówki praktyczne

 1. Możemy zatrzymać się niemalże na samym początku trasy na Placu Dietla, o ile będzie tam wolne miejsce parkingowe. Wzdłuż ulicy Zdrojowej (która prowadzi do Placu Dietla i początku trasy) możemy zostawić samochód. Nie ma tam co prawda wytyczonych miejsc parkingowych, ale jest to ogólnie przyjęta zasada ;). Przy samej ulicy Zdrojowej są 2 płatne parkingi: jeden na początku ulicy, ok 500 m od Placu Dietla, drugi trochę bliżej ok 200 m.
 2. Do Szczawnicy możemy dostać się licznymi liniami autobusowymi, kursującymi z Katowic oraz Krakowa, a także dalszych miejscowości z przesiadką na busa w Krościenku nad Dunajcem (w sezonie turystycznym kierowcy busów w Krościenku natychmiast wyłapują turystów kierujących się w ten sposób do Szczawnicy, więc można być spokojnym o dojazd).
 3. W schronisku możemy zjeść obiad czy to na zewnątrz (piękne widoki na Szczawnicę), czy w środku. Jest też możliwość samodzielnego rozpalenia grilla.
 4. Szczyt Bereśnik jest zalesiony, bez rozległych widoków.
Tak
Tak
7.28 km
317.00 m
337.28 m
337.28 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 26m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img