Wydma Czołpińska pętlą z Czołpina

Długość trasy: 7,72 km
Czas przejścia: 2h 09m
Trudność: Łatwa

Czy w pasie Wybrzeża Słowińskiego są jeszcze dzikie plaże bez parawanów zasłaniających piękno nadmorskiego krajobrazu, gdzie oddychając jodem można wsłuchiwać się w szum fal? Czy są jeszcze miejsca nad Bałtykiem niedotknięte zapachem rybnej smażalni i sprzedawcami lodów? Tak, są! Jednym z takich miejsc jest Wydma Czołpińska, nazywana polską Saharą, która wraz z pobliską szeroką plażą zachwyca spokojem i pięknem!

Czołpino parking – Wydma Czołpińska – plaża Czołpińska – Latarnia Morska w Czołpinie – Czołpino parking

Autor:
Małgorzata Juchniewicz

Małgorzata Juchniewicz

Licencjonowana pilotka wycieczek, przewodniczka terenowa, pasjonatka górskich wędrówek

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu leśnym w osadzie Czołpino, skąd czerwonym szlakiem udajemy się przez Wydmę Czołpińską aż do samej plaży.
  2. Po dojściu do plaży skręcamy w lewo i dalej w kierunku na Rowy, czarnym szlakiem łącznikowym idziemy wzdłuż Bałtyku.
  3. Z plaży wchodzimy na szlak niebieski , którym odwiedzając po drodze Latarnię Morską w Czołpinie kontynuujemy marsz wracając do parkingu leśnego, z którego zaczęliśmy trasę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Cała trasa prowadzi przez tereny Słowińskiego Parku Narodowego, który jest czwartym pod względem wielkości parkiem chronionym w Polsce. Został utworzony 1 stycznia 1967 roku, a w 1977 został włączony przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery. Charakterystycznymi elementami Parku są jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, plaże, a przede wszystkim ruchome wydmy. Symbolem Parku jest mewa srebrzysta.
  2. Wydma Czołpińska - jedna z ciekawszych i dostępnych wydm dla ruchu turystycznego, przez którą poprowadzony jest znakowany szlak. Wydma osiąga maksymalnie 56 metrów wysokości i usytuowana jest na Mierzei Łebskiej. Przemieszczanie się piaszczystych wałów tworzy spektakularny krajobraz wywołany procesami eolicznymi. Walory oraz ranga Wydmy sprawiają, że jest to miejsce odwiedzane przez niemal pół miliona turystów rocznie.
  3. Latarnia Morska w Czołpinie usytuowana jest na najwyżej położonej zalesionej wydmie w całym Parku („Wydma Leśna”). Obiekt ma ponad 25 m wysokości, a z galerii rozpościera się panorama na Wydmę Czołpińską, Morze Bałtyckie, jeziora Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i wzgórze Rowokół. Latarnia została uruchomiona w 1875 r. i do dnia dzisiejszego pełni swoje funkcje dając światło w zasięgu 21 mil morskich i zapewniając bezpieczeństwo jednostkom pływającym po morzu.
  4. Na uwagę zasługuje las, który mijamy już po zejściu z latarni, o którym często, błędnie zresztą sądzi się, że tworzące go drzewa, są chore. Nic bardziej mylnego, ponieważ las ten, to przykład boru suchego, charakterystycznego dla krain nizinnych, gdzie występują tzw. gleby bielicowe - suche i ubogie, bo wytworzone na piaskach. Bór ten tworzą drzewa iglaste, głównie sosna czarna wprowadzona sztucznie na te tereny na początku XX w. w celu utrwalenia wydm ruchomych, co powoduje, że las jest tajemniczy, dziki, a nawet przerażający.
  5. Przy zejściu z niebieskiego szlaku w kierunku parkingu, ok. 1 km od Latarni znajduje się Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie zlokalizowane w dawnej „Osadzie Latarników”, skąd niegdyś pracownicy podtrzymujący światło latarni wyruszali codziennie na swoją służbę. Ekspozycja muzealna prezentuje walory krajobrazu Wybrzeża Słowińskiego: wartości przyrodnicze ukształtowane przez siły przyrody oraz wartości kulturowe stanowiące przejaw działalności człowieka. W obiekcie zastosowano nowoczesne środki przekazu.   

Warianty i modyfikacje

  1. Możemy odwrócić kierunek marszu i zacząć od niebieskiego szlaku prowadzącego w kierunku Latarni, i dalej plażą do czerwonego szlaku przez Wydmę Czołpińską zejść na parking. Jednak należy pamiętać, że spacer po terenie wydmowym jest ciężkim zadaniem, więc lepiej, kiedy mamy zapas sił przejść Wydmę, tym bardziej, że na niebieskim szlaku do Latarni idzie się pod górę! Jeśli obierzemy taki kierunek, jaki proponujemy w opisie, to po najtrudniejszym odcinku trasy, czyli po zdobyciu Wydmy Czołpińskiej (teren piaszczysty, pozbawiony cienia, z licznymi, stromymi podejściami) reszta szlaku będzie już „z górki”.  

Wskazówki praktyczne

  1. Rozpoczęcie wycieczki warto zaplanować na godziny poranne, aby uniknąć upałów. Maszerując przez teren wydmowy nie uświadczymy żadnych zacienionych miejsc, a od godzin południowych piasek jest tak mocno nagrzany, że bez trudu może poparzyć stopy! Dlatego też nie bez powodu, bałtyckie wydmy nazywa się polską Saharą!
  2. Parking, na którym zostawiamy samochód jest parkingiem leśnym, dobrze oznakowanym i płatnym.
  3. Wejście na teren Słowińskiego Parku Narodowego jest płatne; kasa znajduje się przy parkingu.
  4. Latarnia jest obiektem biletowanym; poza sezonem letnim (październik – kwiecień) – udostępniana dla grup min. 10 – osobowych po uprzednim zgłoszeniu.
  5. Muzeum SPN jest obiektem płatnym.
  6. Na całej trasie brak punktów gastronomicznych.
Tak
7.72 km
48.66 m
6/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 09m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img