Wielka Przehyba i Radziejowa pętlą z Roztoki Ryterskiej

Długość trasy: 22,00 km
Czas przejścia: 7h 18m
Trudność: Trudna

Całodniowa wycieczka przez Pasmo Radziejowej, którego nazwa bierze się od najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego, będącego celem wędrówki. Na szczycie będziemy mieli okazję  podziwiać panoramę Beskidów, Tatr i dolinę Popradu z wieży widokowej. Po drodze odpoczniemy w urokliwym schronisku na Przehybie.

Roztoka Ryterska - Wdżary Wyżne (856 m n.p.m.) - Wietrzne Dziury (Diabli Garnek) (1038 m n.p.m.) - Wielka Przehyba (1191 m n.p.m.) - Schronisko PTTK na Przehybie (1175 m n.p.m.) - Złomisty Wierch - Bukowinki - Przeł. Długa - Mała Radziejowa (1207 m n.p.m.) - Radziejowa (1266 m n.p.m.) -  Przeł. Żłobki (Zawory) - Kornytowa - Przeł. Mićkowska - Jaworzyna - Roztoka Ryterska

Autor:
Robert Bajorek

Robert Bajorek

Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w Wielkiej Roztoce Ryterskiej przy punkcie edukacyjno - informacyjnym Nadleśnictwa Piwniczna. Podążamy zgodnie z pieszym szlakiem koloru niebieskiego .
  2. Idziemy głęboką doliną rzeki Roztoka Wielka pokonując spore przewyższenia (ponad 700 metrów) by dotrzeć na Wielką Przehybę. Stamtąd docieramy szlakiem czerwonym na Przehybę, gdzie mieści się Schronisko PTTK Przehyba.
  3. Od Schroniska podążamy Głównym Szlakiem Beskidzkim (znaki czerwone) . Na początku musimy cofnąć się w stronę Przehyby i dalej w kierunku Radziejowej.
  4. Po zejściu ze szczytu będąc na Przełęczy Żłobki (Zawory) opuszczamy szlak. Skręcamy w lewo w szutrową drogę. Towarzyszyć nam będą znaki żółte szlaku gminnego .
  5. Ścieżka będzie prowadzić nas do z powrotem do doliny. Wycieczkę zakończymy w tym samym miejscu, w którym rozpoczynaliśmy.  

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Naszą wędrówkę rozpoczynamy od wejścia do Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Jego nazwa bierze się od rzeki Poprad, która znajduje się w centrum tego parku i dzieli go na dwa pasma. Składają się na niego pasmo Radziejowej oraz Jaworzyny Krynickiej.  Początek trasy wiedzie w dolinie rzeki Roztoka Ryterska, będąca największym lewym dopływem Popradu na terenie Polski.
  2. Będziemy mijać „Pomnik Partyzantom Ziemi Sądeckiej”.  Jest to pomnik wykonany w bloku piaskowca. Poświęcony jest partyzantom, działających w czasie okupacji podczas II wojny światowej.  Tuż za pomnikiem znajduje się ujęcie wody źródlanej.  Pamiętajmy, iż w Popradzki Park Narodowy stanowi aż 20%  zasobów wód mineralnej całej Polski.
  3. Kolejnym ciekawym miejscem będą tzw. Wietrzne Dziury. Jest to okazałe zapadlisko skalne, powstałe w wyniku osunięciu podłoża. Jest to pomnik przyrody, na który składają się rumowiska i wychodnie skalne piaskowca magurskiego.
  4. W okolicach Wielkiej Przehyby będziemy mogli podziwiać widoki na Beskidy.  Miniemy kolejny symbol walki partyzanckiej. Jest to kamienna kapliczka z drewnianą figurką Chrystusa Frasobliwego. Tablica z inskrypcją: „Przechodniu, wspomnij o walkach kurierów i partyzantów nowosądeckich w latach 1939-45”.
  5. Miejscem, w którym odpoczniemy po mozolnym podejściu będzie górskie schronisko turystyczne PTTK na Przehybie. Historia tego obiektu jest burzliwa. Schronisko działało już przed II wojną światową.  W okresie okupacji było miejscem spotkań partyzantów, przez co budynek został zniszczony przez oddziały Wermachtu.  Obecne schronisko wybudowano w 1957r. Głównym budulcem był kamień. Miejsce to niejednokrotnie odwiedzał Karol Wojtyła. Przy schronisku znajduje się również kaplica pw. Dobrego Pasterza, gdzie w sezonie letnim w niedzielę odprawiane są msze święte. Obok mieści się tzw. Jaskówka, w której stworzono izbę pamięci patrona schroniska, prof. K. Sosnowskiego oraz ośrodek muzealny Klubu Turystyki Górskiej.  Obok schroniska powstała platforma, z której przy dobrej pogodzie doskonale widać Tatry.
  6. Pokonując kolejne szczyty zdobywamy najwyższą górę Beskidu Sądeckiego czyli Radziejową. Wybudowana została tutaj drewniana wieża o wysokości 22 metrów. Jest to już trzeci obiekt, który postawiono w miejsce poprzednich wież. Z niej rozpościera się widok na Pieniny, Tatry i Dolinę Popradu.  Na północnych stokach szczytu założono rezerwat o nazwie Baniska. Jest to rezerwat leśny, utworzony w celu ochrony pierwotnego fragmentu lasu (najstarsze drzewa mają około 200 lat). W rezerwacie znajdziemy jeziorka osuwiskowe zwane baniami (lub młakami) i stąd nazwa rezerwatu. Na szczycie znajduje się również pomnik tysiąclecia Polski i betonowy obelisk.
  7. Ostatnim etapem wędrówki jest  trasa gminnym szlakiem. Jest to ścieżka przyrodnicza o nazwie „Rogasiowy Szlak”. Szlak zaprojektowano w oparciu o 2 warianty jego przejścia. Szlak nawiązuje do lektury szkolnej Marii Kownackiej pt. „Rogaś z Doliny Roztoki”. Na szlaku przygotowano łącznie 14 przystanków z tablicami opisującymi faunę i florę Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Im bliżej zakończenia wycieczki, teren doliny będzie robił się coraz bardziej stromy.

Warianty i modyfikacje

  1. Na Przełęczy Żłobki możemy kontynuować wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Wielki Rogacz, Niemcową, Kordowiec. Wówczas wycieczkę zakończymy w Rytrze.  Pamiętajmy, iż jest to trasa znacznie dłuższa wymagająca dobrego zaplanowania wycieczki w czasie całego dnia.
  2. Możemy również wydłużyć wędrówkę o zejście Rogasiowym Szlakiem przez dolinę Małej Roztoki. W tym celu odbijamy w prawo na Rozdrożu Mićkowskim, będącym przystankiem nr 5 Rogasiowego Szlaku.

Wskazówki praktyczne

  1. Przy końcu drogi asfaltowej w Roztoce Ryterskiej można bezpłatnie zaparkować samochód.
  2. Do punktu startu wycieczki możemy również się dostać komunikacją publiczną. Wybrane kursy autobusów relacji Nowy Sącz - Piwniczna-Zdrój, przejeżdżają przez Roztokę Ryterską, zawracając obok ośrodka narciarskiego RyterSKI. Z kolei do Nowego Sącza kursują liczne połączenia autobusowe i kolejowe, nawet z odległych miejscowości.
  3. W Roztoce Ryterskiej działa park linowy Ablandia.  Obiekt posiada duże zróżnicowanie tras i atrakcji. Funkcjonuje również gastronomia.
  4. Schronisko PTTK na Przehybie świadczy usługi noclegowe. Zróżnicowane pokoje mogące pomieścić do 45 osób. Funkcjonuje gastronomia. Dodatkowo organizowane są różnego rodzaju kursy np. obozy zimowe z nauką jazdy na nartach.
  5. Podejście i zejście do doliny Roztoki Ryterskiej jest stosunkowo strome.
Tak
Tak
22.00 km
804.44 m
968.36 m
969.36 m
21/30 (trudna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
7h 18m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img