Święty Kamień w Zalewie Wiślanym

Długość trasy: 10,03 km
Czas przejścia: 2h 57m
Trudność: Umiarkowana

Wędrówka wzdłuż brzegu Zalewu Wiślanego do pomnikowego głazu narzutowego, Świętego Kamienia. Przyjemny spacer na każda porę roku skrajem Wysoczyzny Elbląskiej i klifów abrazyjnych z widokami na Zalew Wiślany, historią Prusów i legendą o Olbrzymie i Gigancie w tle.

Tolkmicko plaża –  Święty Kamień – Tolkmicko plaża

Autor:
Benita Przewodniczka

Benita Przewodniczka

Przewodnik terenowy PTTK

Plan wycieczki

  1. Wycieczką rozpoczynamy przy tolkmickiej plaży i udajemy się na wschód za znakami szlaku czerwonego i żółtego .
  2. Docieramy do MOR przy Green Velo i odbijamy w lewo na rozwidleniu za znakami żółtego szlaku , który doprowadzi nas do brzegu Zalewu Wiślanego i Świętego Kamienia.
  3. Wracamy do Tolkmicka tą samą drogą.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Tolkmicko, miasteczko portowe powstałe w końcu XIII wieku, z zachowanym średniowiecznym układem, zabytkowym kościołem z XIV wieku pod wezwaniem św. Jakuba, z pięknie zachowanymi gotyckimi polichromiami i barokowym wystrojem,  plażą i portem, z możliwością popłynięcia statkiem do Krynicy Morskiej.
  2. Święty Kamień, głaz narzutowy przyniesiony przez cofający się lodowiec skandynawski 15.000 lat temu. Jest pomnikiem przyrody nieożywionej, ma 13,8 metrów w obwodzie i 2,2 metry wysokości. Według opinii historyków i badaczy był ołtarzem ofiarnym Pogezan – plemienia Prusów zamieszkujących te tereny przed podbojem krzyżackim. Na górnej powierzchni kamienia znajduje się wgłębienie w formie misy. Składano tam ofiary z ryb w podziękowaniu dla boga urodzaju Kurche za obfite połowy. Ze Świętym Kamieniem związana jest legenda o 2 braciach - Olbrzymie i Gigancie, z których jeden mieszkał w lasach koło Tolkmicka, a drugi na Mierzei Wiślanej.  Z powodu sprzeczki o wspólny topór, jeden z nich chciał rzucić w brata kamieniem, ale głaz wyśliznął mu się z ręki i spadł w pewnej odległości od brzegu i leży tam do dziś.
  3. Kolej Nadzalewowa, linia kolejowa, która w zamyśle niemieckich projektantów miała połączyć Elbląg z Królewcem. W latach 1897–1899 zbudowano odcinek łączący Elbląg z Braniewem poprowadzony piękną widokowo trasą wzdłuż brzegu Zalewu Wiślanego. Dziś trasa jest nieczynna i zarasta roślinnością, jednak zachowały się przystanki i dworce, tak jak ten z końca XIX wieku, w Tolkmicku.

Warianty i modyfikacje

  1. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie Tolkmicka. Przespacerować się do portu, odwiedzić pobliską plażę i wykąpać się w Zalewie Wiślanym, przy sprzyjającej pogodzie. W ratuszu znajduje się Muzeum Regionalne z lokalnymi wystawami i informacją turystyczną, oraz taras widokowy, z którego można podziwiać miasto i okolice z góry. Koniecznie trzeba zobaczyć odrestaurowany dworzec Kolei Nadzalewowej.
  2. Bardziej zaprawieni terenowo turyści mogą, idąc w stronę Świętego Kamienia, po około kilometrze zejść wydeptaną ścieżką ze szlaku w lewą stronę, na tory Kolei Nadzalewowej i wędrować torami (linia nieczynna i zarośnięta) lub ścieżką obok nich. Po kolejnym kilometrze można zejść na umocniony brzeg Zalewu Wiślanego i wędrować wąską lub szerszą (w zależności od stanu wód Zalewu) plażą. Niekiedy będzie trzeba pokonać pnie zwalonych drzew, co dodaje wycieczce atrakcyjności. W takiej wersji docieramy do Świętego Kamienia plażą, z widokiem na wieże Fromborka, a wracamy szlakiem.      

Wskazówki praktyczne

  1. Do Tolkmicka najlepiej dojechać z Elbląga samochodem, drogą 503, która malowniczo prowadzi wzdłuż Zalewu Wiślanego. Z Elbląga można dojechać autobusem PKS lub busami firmy Tolko, których rozkład znajdziemy w Internecie. Samochód w Tolkmicku można zostawić na parkingu przy plaży obok restauracji Fregata (czynnej w sezonie letnim).
  2. Na trasie wycieczki znajduje się MOR na trasie rowerowej Green Velo z wiatą, ławeczkami i toaletą.
  3. Większa część spaceru odbywa się drogą utwardzoną dostępną da wózków i rowerów, jednak ostatnie kilkaset metrów zejścia szlakiem żółtym jest strome i dość nierówne.
  4. W Tolkmicku znajduje się bogata i różnorodna baza noclegowa – od pola namiotowego, po domki i pensjonaty. Warto zostać tam kilka dni, bo okolica pozwala na wiele ciekawych wycieczek.
  5. Najsmaczniejszą rybę zjemy w Tolkmicku w Smażalni ryb „Ryneczek”.
Tak
10.03 km
51.97 m
122.64 m
122.64 m
8/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 57m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img