Rezerwat Dolina Potoku Rudno

Długość trasy: 3,60 km
Czas przejścia: 0h 57m
Trudność: Łatwa

Propozycja ciekawego spaceru w leśnej scenerii Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. Ukryta w leśnym gąszczu Dolina Potoku Rudno skrywa interesującą historię z przeszłości. Dzieje dawnego kamieniołomu porfirów Orlej, który działał w tym miejscu jeszcze przed II wojną światową, to materiał na fascynujący reportaż. Zapraszamy na wędrówkę, która łączy w sobie elementy geologii, historii i przyrody.

Zalas – Rezerwat przyrody „Dolina Potoku Rudno” – Zalas

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę zaczynamy za miejscowością Zalas (przy drodze asfaltowej prowadzącej z Zalasu do wsi Brodła), na leśnym parkingu – w miejscu, gdzie zielony szlak rowerowy skręca w las. Z parkingu idziemy asfaltową drogą około 200 metrów na północ, a następnie skręcamy w prawo na utwardzony leśny dukt.
 2. Wędrujemy leśną ścieżką (bez oznaczenia szlaku) przez około 30 minut. Dochodzimy do rozwidlenia dróg. W tym miejscu skręcamy w prawo na czerwony szlak rowerowy .
 3. Czeka nas teraz ciekawy odcinek wiodący wzdłuż potoku. Po obu stronach drogi można wypatrzeć pozostałości po obiektach dawnego kamieniołomu porfirów Orlej. Dochodzimy do miejsca biwakowego przy drodze asfaltowej – tu ławeczki i węzeł szlaków.
 4. Skręcamy w prawo. Asfaltowa drogą wiodąca przez Dolinę Rudna doprowadzi nas po około 15 minutach do leśnego parkingu, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Rezerwat przyrody „Dolina Potoku Rudno” został utworzony w 2001 roku. Zajmuje powierzchnię ponad 95 hektarów. Jest położony w północnej części Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. Obszarem ochrony objęto dolinę potoku Rudno, jak również teren dawnego kamieniołomu porfirów Orlej. Interesująca jest przyroda doliny. Oprócz kwaśnej buczyny i lasu grądowego występują tu też zbiorowiska łęgowe – są to trudno dostępne miejsca, w większości podmokłe, porośnięte roślinnością bagienną. W dolinie rośnie wiele chronionych gatunków roślin: wawrzynek wilczełyko, pióropusznik strusi, kłokoczka południowa. Duże wrażenie robi skupisko skrzypu olbrzymiego. Warto wspomnieć, że na terenie rezerwatu, w dawnym kamieniołomie Orlej, można zobaczyć skały pochodzenia wulkanicznego – są to porfiry wieku permskiego (300-250 mln lat temu).
 2. Kamieniołom Orlej to dawny, nieczynny już kamieniołom porfirów, który leży częściowo na terenie rezerwatu przyrody „Dolina Potoku Rudno”. Porfir wydobywano tu w latach 1932-1966, ale kamieniołom działał już wcześniej, pod koniec XIX wieku. Teren kamieniołomu jest mocno zarośnięty i trudno dostępny. Na naszej trasie (przy szlaku rowerowym) zobaczymy ruiny magazynu, a także pozostałości obiektów należących do dawnego kamieniołomu Orlej. Warto wspomnieć, że przez dolinę kursowała niegdyś kolejka wąskotorowa, którą transportowano urobek z kamieniołomu na stację kolejową w Okleśnej. Wyrobisko kamieniołomu jest jednym z najciekawszych stanowisk geologicznych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
 3. Rudniański Park Krajobrazowy to najmniejszy park krajobrazowy na terenie Małopolski. Leży na południowym krańcu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jego obszar rozciąga się pomiędzy Alwernią (na północnym-zachodzie) a Czernichowem (na południowym-wschodzie). Na terenie parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Dolina Potoku Rudno oraz Kajasówka, a także kilka kompleksów leśnych: Las Orlej, Las Kosiarz, Czarny Las. Ciekawostką tego terenu jest występowanie porfiru – czyli skały magmowej pochodzenia wulkanicznego, którą można odnaleźć w Lesie Orlej, na terenie dawnego kamieniołomu.

Warianty i modyfikacje

 1. Warto wydłużyć wycieczkę i pospacerować po dużym kompleksie leśnym wchodzącym w skład Rudniańskiego Parku Krajobrazowego – Lesie Orlej. W tym celu z leśnego parkingu kierujemy się w kierunku północno-zachodnim. Przez Las Orlej wiedzie zielony szlak rowerowy . Jest to wygodna leśna trasa, wiodąca częściowo wyasfaltowaną drogą.

Wskazówki praktyczne

 1. Na wycieczkę najłatwiej przyjechać samochodem. W miejscowości Zalas kierujemy się na drogę prowadzącą do wsi Brodła (skręcamy w ulicę św. Floriana). Przy drodze prowadzącej przez Dolinę Rudna znajdują się dwa niewielkie leśne parkingi. Polecamy pierwszy parking (jadąc od Zalasu), w miejscu gdzie zielony szlak rowerowy skręca w prawo. Na drugim parkingu po deszczu tworzą się błotniste kałuże. Nieopodal parkingu znajdują się ławeczki do odpoczynku.
 2. Do miejscowości Zalas kursują często busy z Krakowa. Wysiadamy na przystanku pod ośrodkiem zdrowia, kierujemy się ulicą Ks. Piotra Pawła Gawlikowskiego, a następnie ul. Ludwika Siudy. Na tym odcinku spotkamy czerwony szlak rowerowy, który doprowadzi nas do Doliny Potoku Rudno. Szlak wiedzie wśród pól, przez niewysokie wzniesienie Zalaski (380 m n.p.m.), która jest ciekawym punktem widokowym na okolicę. Spod ośrodka zdrowia do rezerwatu dojdziemy w około 30 minut.
 3. Nawierzchnia na trasie to utwardzona droga leśna. Przez Las Orlej wiedzie wąska droga asfaltowa (z zakazem ruchu samochodowego). Jest to dobra opcja dla turystów o słabszej kondycji, jak również dla rodzin z dziećmi. Trasa nadaje się także na rower.
Tak
3.60 km
64.40 m
67.51 m
66.51 m
5/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 57m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img