Kozie Siodło i samotne skałki pętlą z Rościszowa

Długość trasy: 16,71 km
Czas przejścia: 5h 26m
Trudność: Wymagająca

Góry Sowie to atrakcyjny teren rekreacyjny dla miłośników turystyki pieszej. To niewysokie pasmo w Sudetach Środkowych idealnie nadaje się na wędrówki rodzinne o każdej porze roku. Proponowana całodzienna wycieczka prowadzi leśnymi duktami z możliwością podziwiania sowiogórskich pejzaży, ale też momentami wyjątkowo skalistego krajobrazu, jak na takie niewysokie pasmo górskie. Jeśli pragniemy pospacerować zgodnie z zasadą slow life, to opisywana trasa będzie jak najbardziej odpowiednia – bez pośpiechu i dużego ruchu turystycznego, w otoczeniu natury i dodatkowo z przyjemnymi miejscami służącymi odpoczynkowi po drodze.

Rościszów – Lasocin – Stara Jodła – Kozie Siodło – Taras pod Kozią Równią – Pod Przełęczą Jugowską – Czarny Rycerz – Śpiewak – Stara Jodła – Lasocin – Rościszów

Autor:
Małgorzata Juchniewicz

Małgorzata Juchniewicz

Licencjonowana pilotka wycieczek, przewodniczka terenowa, pasjonatka górskich wędrówek

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu przy Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Rościszowie, skąd po przejściu ok. 50 m skręcamy w lewo na Lasocin i dalej wzdłuż osady, zielonym znakowanym szlakiem dochodzimy do Starej Jodły.
  2. Od Starej Jodły nadal kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem , aż do Koziego Siodła.
  3. Z Koziego Siodła obieramy szlak żółty , który przez platformę widokową – Taras pod Kozią Równią, doprowadzi nas do punktu Pod Przełęczą Jugowską.
  4. Następnie przechodzimy na zielony szlak , którym maszerujemy w kierunku Czarnego Rycerza (odejście szlaków) i tam skręcamy na lewo, na czarny szlak prowadzący na Śpiewaka.
  5. Po dojściu do Śpiewaka zmieniamy szlak na niebieski , którym dojdziemy do Starej Jodły.
  6. Dalej zielonym szlakiem idziemy do Rościszowa, do miejsca startu naszej wycieczki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Na początku niewielkiego przysiółka Lasocin, po prawej stronie, mijamy gospodarstwo agroturystyczne „Cicha Woda”, gdzie funkcjonuje m.in. mini zoo oraz łowisko pstrąga. Jest to miejsce, w którym czas płynie wolniej, a sielskie otoczenie sprawia, że chce się tu odpocząć w cieniu różnorodnych drzew, ciekawej roślinności i chłodzie stawku, po którym pływają czarne łabędzie.
  2. Wycieczka prowadzi przez tereny Parku Krajobrazowego „Gór Sowich”, który Rozporządzeniem Wojewody Wałbrzyskiego został powołany w 1991 r. Mimo, że Park nie posiada wybitnych walorów przyrodniczych, to utworzono go głównie ze względu na wysokie walory krajoznawcze i krajobrazowe. Przeważającą część, wynoszącą 94% obszaru parku, porastają dolnoreglowe lasy świerkowe, bukowe lub mieszane z domieszką modrzewia, jawora, brzozy, sosny, lipy, klonu. W związku ze słabym zasiedleniem tego obszaru bogaty jest świat zwierzęcy. Z rzadkich ssaków występują tu muflon, borsuk, kuna leśna, jeleń, a z ciekawych gatunków ptaków gnieżdżą się sowa włochatka, bocian czarny i głuszec.
  3. Stara Jodła to duża polana położona na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich, która jest węzłem leśnych dróg i szlaków turystycznych (m.in. na Wielką Sowę). Nazwa wzięła się od rosnącej tutaj jodły, którą zobaczyć możemy jedynie na starych, ponad stuletnich pocztówkach. W latach 50-tych naszego wieku drzewo zaczęło usychać i ścięto je. Jodła rosnąca obecnie w tym miejscu jest drzewkiem młodym, posadzonym paręnaście lat temu. Trasa Rościszów - Stara Jodła to fragment Ścieżki Przyrodniczej Rościszów – Kamionki i dlatego po drodze napotkamy tablice informacyjne, tak jak i również na Starej Jodle.
  4. Kozie Siodło to rozległa przełęcz stanowiąca wyraźne, rozległe i dość głęboko wcięte obniżenie o łagodnych zboczach i dość stromych podejściach, wcinające się w gnejsowe podłoże. Przełęcz położona na wysokości 887 m n.p.m. oddziela wzniesienie Wielkiej Sowy od Koziej Równi i jest w całości porośnięta lasem świerkowym regla dolnego z domieszką buka. Miejsce chętnie uczęszczane ze względu na krzyżowanie się ważnych szlaków w Górach Sowich oraz infrastrukturę turystyczną. Przechodzi tędy Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza wyznaczony ze Świeradowa-Zdroju do Prudnika przechodzący przez Góry Izerskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kamienne, Sowie, Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Złote i Opawskie o łącznej długości ponad 400 km.
  5. Taras pod Kozią Równią to drewniana platforma widokowa przy leśnej drodze prowadzącej z Przełęczy Jugowskiej na Kozie Siodło poniżej zachodnich stoków Koziej Równi. Platforma została postawiona dzięki staraniom Stowarzyszenia Wielka Sowa i Nadleśnictwa Świdnica, przy współpracy dzierżoniowskich władz powiatowych. Z tarasu można zobaczyć Górę Zameczną, Błyszcz,  podgórskie miejscowości - Pieszyce i zachodnią część Dzierżoniowa oraz na drugim planie Masyw Ślęży i Raduni.
  6. Znajdując się na szlaku czarnym, znajdujemy się w jednym z najurokliwszych miejsc w Górach Sowich - w skalnym świecie skąpanym w wysokich świerkach, gdzie krajobraz jest wyjątkowo skalisty. Na odcinku ok 150 m skałki gnejsowe tworzą charakterystyczną grań, a pojedyncze filary skalne sięgają kilku metrów wysokości. Nasza wycieczka przebiega fragmentem „Ścieżki Sentymentalnej Kamionki”, która jest ścieżką edukacyjną, promującą poznawanie minionego świata XIX-wiecznej turystyki i miejsc historycznych w tym paśmie sudeckim. Do czasów II wojny światowej ścieżka była celem wędrówek ogromnej rzeszy turystów ze względu na charakterystyczną skałę zwaną przez miejscowych jako Czarny Rycerz, który według legendy miał czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców pobliskiej wsi Kamionki. Idąc ścieżką przechodzimy obok wyrobisk skalnych, gdzie niegdyś poszukiwano cennych minerałów i rud metali. Istniała tutaj kopalnia Wilhelm, założona w 1888r. oraz wydrążony rok później szyb Hermann, od którego odchodziły boczne chodniki o łącznej długości 250 m, ale także dwie krótkie sztolnie poziomu drugiego, po których zostały zapadliska w skarpie powyżej drogi. Kopalnia, jak wiele innych w tym rejonie, eksploatowała srebronośną galenę tkwiącą w żyłach barytowych. Charakterystycznym i atrakcyjnym elementem tego fragmentu trasy jest także drewniana kładka nad strumieniem przy niewielkim wodospadzie, gdzie można wsłuchać się w szum kaskady.
  7. Pod względem geologicznym Góry Sowie zbudowane są głównie z gnejsu - skały metamorficznej, jednej z trzech głównych typów skał budujących skorupę ziemską. Jest to najstarszy budulec skalny ze wszystkich gór w Polsce, a nawet w Europie i jak podają źródła, historia tego pasma górskiego sięga paruset milionów lat, więc Góry Sowie zalicza się do jednych z najstarszych gór w naszym kraju.
  8. Śpiewak to wąski grzbiet zrównany na poziomie 680 - 700 m stanowiący zakończenie ramienia Wielkiej Sowy opadającego ku wschodowi przez Gołębią w dolinę Pieszyckiego Potoku. Dominuje od zachodu nad górnymi zabudowaniami wsi Kamionki. Zbudowany jest z prekambryjskich gnejsów, które na grzbiecie tworzą ciąg skałek. Dawniej grzbietem Śpiewaka prowadziły dość uczęszczane trasy na Wielką Sowę. Na wysokości ok. 600 m n.p.m. znajduje się pozostałość pomnika Richarda Tamma, zasłużonego działacza dawnego Towarzystwa Sowiogórskiego, radcy szkolnego z Dzierżoniowa, inicjatora budowy wieży widokowej na Wielkiej Sowie, który zmarł w tym miejscu 21.05.1909 r. podczas wycieczki na szczyt. Na zboczu Śpiewaka odkryto w końcu XIX wieku złoża rudy ołowiu, na których powstała kopalnia Wilhelm. Ta kopalnia wydobywała rudy do 1892 roku. Po 1913 roku wszelkie prace w tej kopalni ustały.

Warianty i modyfikacje

  1. Zaprawieni piechurzy mogą wydłużyć wycieczkę o wejście na Wielką Sowę (najwyższy szczyt w Górach Sowich – 1015 m n.p.m.) Z Koziego Siodła na szczyt prowadzi czerwony szlak , którym po około 2 km osiągniemy cel. Z Wielkiej Sowy należy tą samą drogą zejść do Koziego Siodła.
  2. Pod Przełęczą Jugowską możemy skręcić w prawo i zielonym szlakiem udać się do baru górskiego "Jugówka", lub podejść jeszcze 600m dalej do schroniska PTTK "Zygmuntówka".

Wskazówki praktyczne

  1. Do Rościszowa (Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury, skąd zaczynamy trasę) dojedziemy autobusem komunikacji miejskiej z Dzierżoniowa oraz Pieszyc (autobus nr 21) i wysiadamy na przystanku Rościszów III (przedostatni przystanek we wsi). Dla turystów zmotoryzowanych informacja, że parking przy Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Rościszowie jest parkingiem niepłatnym, niestrzeżonym w centrum miejscowości.
  2. Gospodarstwo agroturystyczne „Cicha Woda” to obiekt całoroczny, gdzie warto zatrzymać się na pstrąga (najlepszy w Górach Sowich), ale nie tylko, bowiem w restauracji są serwowane także dania mięsne i wegetariańskie. Restauracja czynna codziennie od 8 do 21.
  3. Na trasie są dwa doskonałe miejsca na dłuższy odpoczynek – Stara Jodła i Kozie Siodło, gdzie są wiaty i ławki. Cenną informacją może być również to, że na Starej Jodle jest miejsce na ognisko i bardzo niewielki ruch turystyczny, więc piknik może być idealny.
  4. Schronisko PTTK "Zygmuntówka" znajdujące się ok. 600 m od Przełęczy Jugowskiej to obiekt całoroczny. Kuchnia wydaje posiłki do godz. 18, bar z pamiątkami i napojami czynny jest do zamknięcia schroniska.
  5. Bar górski "Jugówka" na Przełęczy Jugowskiej funkcjonuje poza sezonem w weekendy w godz. 9-17. W sezonie letnim codziennie do 18.
Tak
Tak
16.71 km
492.40 m
705.24 m
705.24 m
18/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 26m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img