Ścieżka przyrodnicza Rościszów - Kamionki

Długość trasy: 6,20 km
Czas przejścia: 1h 55m
Trudność: Umiarkowana

Spokojna, spacerowa trasa wiodąca przez malownicze i mało znane zakątki Gór Sowich dedykowana fanom leśnych wędrówek, podczas której odpoczniemy w cieniu drzew i nasycimy oczy górskimi pejzażami. Wycieczka doskonała dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko, ze względu na jej edukacyjny charakter. Z tablic informacyjno - dydaktycznych umieszczonych na ścieżce dowiemy się jak powstały Góry Sowie, jakie tajemnice i skarby niegdyś kryły, jakie zwierzęta je zamieszkują i jaka roślinność w nich występuje. Doskonała propozycja na spędzenie leniwego dnia w otoczeniu gór i lasów.

Rościszów – Lasocin – Rozdroże nad Lasocinem – Lasocin gajówka – Stara Jodła – „Drewniany Kamień” – Siedem Sówek  – Kamionki Dolne

Autor:
Małgorzata Juchniewicz

Małgorzata Juchniewicz

Licencjonowana pilotka wycieczek, przewodniczka terenowa, pasjonatka górskich wędrówek

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na mostku nad potokiem Sowim i Kłomnicy w Rościszowie (przy wjeździe do Lasocina), gdzie znajduje się duża mapa informująca o przebiegu ścieżki przyrodniczej .
  2. Trzymamy się cały czas ścieżki przyrodniczej, podążając za jej znakami aż do wsi Kamionki Dolne, gdzie kończymy trasę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. W kilku miejscach, tj. na początku ścieżki i na końcu oraz przy Siedmiu Sówkach umieszczono skrzyneczki z okolicznościowymi, pamiątkowymi pieczątkami dokumentującymi przejście trasy.
  2. Większość ścieżki biegnie przez tereny Parku Krajobrazowego „Gór Sowich”.
  3. Pierwszą atrakcją turystyczną na ścieżce przyrodniczej jest dawny cmentarz ewangelicki. Nekropolia pochodzi z XIX w. i przez wiele dziesięcioleci służyła jako miejsce pochówku. Po II Wojnie Światowej funkcje grzebalne zostały zaprzestane. Na terenie cmentarza zachowało się sporo nagrobków, które zasługują na uwagę, tak jak zabytkowy drzewostan.
  4. Charakterystyczną atrakcją przy trasie ścieżki jest Siedem Sówek – jeden z najmłodszych na Dolnym Śląsku pomników przyrody nieożywionej (grupa skał). Miejsce związane z legendarnym powstaniem Gór Sowich.
  5. Przy zejściu do wsi Kamionki mijamy Kościół p.w. Aniołów Stróżów w Kamionkach z lat 1792 - 95 z krzyżem pokutnym znajdującym się w murze kościelnym z wyraźnie wyrytym w krzyżu narzędziem zbrodni – nożem. Krzyże pokutne to średniowieczne zabytki, które licznie spotykamy na Dolnym Śląsku. Krzyż wykuwał własnoręcznie morderca. Stawiano go w miejscu zbrodni jako jeden z elementów pokuty lub gestu pojednania z rodziną zabitego. Zwyczaj stawiania kamiennych krzyży upowszechnił się w średniowieczu i funkcjonował do XVI wieku.
  6. W Kamionkach Dolnych vis – a – vis przystanku autobusowego, w budynku dawnego zakładu przemysłu bawełnianego znajduje się „Muzeum Góry Sowie Region Sudety”. W Muzeum znajdziemy militaria, okazy fauny i flory, sprzęty codziennego użytku, maszyny, narzędzia rolnicze oraz z dziedziny techniki, pamiątki po lokalnych zakładach włókienniczych niegdyś na tych terenach prężnie funkcjonujących.  

Warianty i modyfikacje

  1. Istnieje możliwość pieszego powrotu do Rościszowa, skąd startowaliśmy. W tym celu należy wrócić do Kościoła w Kamionkach i dalej czerwonym szlakiem przez Spalony Las dojść do Rozdroża nad Lasocinem, skąd zielonym szlakiem przez Lasocin dojdziemy do mostku nad potokiem Sowim i Kłomnicy, gdzie rozpoczęliśmy wycieczkę ścieżką przyrodniczą.
  2. Trasę można również zacząć od miejscowości Kamionki Dolne (przystanek autobusowy) i skończyć w Rościszowie, który jest skomunikowany z Kamionkami (autobusy miejskie ZKM Bielawa). Jeśli chcielibyśmy wrócić pieszo do Kamionek, to musimy wrócić się do punktu kontrolnego Rozdroże nad Lasocinem i czerwonym szlakiem przez Spalony Las dojdziemy do Kamionek Dolnych, skąd wyruszyliśmy.  

Wskazówki praktyczne

  1. Ścieżka jest bardzo dobrze oznakowana, oprócz standardowego znaku ścieżki spacerowej (biało-zielony kwadrat), umiejscowione są drogowskazy.
  2. Przy punkcie kontrolnym Stara Jodła znajduje się wiata, ławki i miejsce na ognisko.
  3. Ścieżka przyrodnicza częściowo biegnie po wytyczonych szlakach turystycznych (zielonym, żółtym i czerwonym).
  4. Trasa nie dla rodzin z dziećmi w wózkach, ponieważ po drodze są dwie wąskie kładki nad potokiem.
  5. Warto przejść tę trasę o każdej porze roku, ale najbardziej zjawiskowo jest jesienią.
  6. „Muzeum Góry Sowie Region Sudety” jest obiektem biletowanym, otwartym w godzinach 10.30 – 13.00.
  7. Na całej trasie brak punktów gastronomicznych.
6.20 km
191.80 m
231.68 m
233.68 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 55m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img