Wielka Sowa pętlą z Przełęczy Walimskiej

Długość trasy: 8,92 km
Czas przejścia: 2h 50m
Trudność: Umiarkowana

Rodzinna trasa na Wielką Sowę - najwyższy szczyt Gór Sowich, zaliczany do Korony Gór Polski. Masyw Wielkiej Sowy stanowi najatrakcyjniejszą część całego pasma. Większość szlaku przebiega przez urozmaicony gatunkowo las: buki, świerki, brzozy, a pod samym szczytem rosną sosny i kosodrzewina. Na polanie szczytowej usytuowana jest kamienna wieża widokowa, z której można podziwiać jedne z najpiękniejszych górskich panoram Sudetów.

Przełęcz Walimska parking (762 m n.p.m.) - Wroniec (835 m n.p,m.) - Rozdroże pomiędzy Sowami (961 m n.p.m.) - Wielka Sowa (1015 m n.p.n.) - Mała Sowa (972 m n.p.n.) - Jelenia Polana (815 m n.p.m.) - Przełęcz Walimska parking (762 m n.p.m.)

Autor:
Małgorzata Juchniewicz

Małgorzata Juchniewicz

Licencjonowana pilotka wycieczek, przewodniczka terenowa, pasjonatka górskich wędrówek

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu na Przełęczy Walimskiej, skąd niebieskim szlakiem wędrujemy na szczyt Wielkiej Sowy.
  2. Po zdobyciu Wielkiej Sowy wracamy fragmentem tego samego niebieskiego szlaku (Cesarska Droga), by po około 15 minutach, przy Rozdrożu pomiędzy Sowami wejść na szlak żółty prowadzący na siodło pomiędzy Wielką a Małą Sową.
  3. Po minięciu Małej Sowy, dalej żółtym szlakiem dochodzimy do Jeleniej Polany, z której udając się w prawo, fioletowym szlakiem dochodzimy do parkingu na Przełęczy Walimskiej, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Wycieczka prowadzi przez tereny Parku Krajobrazowego „Gór Sowich”, i mimo że Park nie posiada wybitnych walorów przyrodniczych, to utworzono go głównie ze względu na wysokie walory krajoznawcze i krajobrazowe.
  2. Na Przełęczy Walimskiej przy parkingu znajdują się pozostałości fundamentów wybudowanego pod koniec XIX w. schroniska turystycznego Sieben Kurfürsten (siedmiu elektorów - nazwa pochodząca od rosnących w pobliżu siedmiu świerków).
  3. Kręty odcinek drogi wiodącej z Pieszyc (Rościszów) przez Przełęcz Walimską do miejscowości Walim jest jednym z odcinków specjalnych, odbywającego się co roku Rajdu Świdnickiego. Droga ta została nazwana im. Janusza Kuliga, słynnego polskiego kierowcy rajdowego.
  4. Po drodze mijamy kilka punktów widokowych, z których rozpościera się ładna panorama Gór Sowich.
  5. Ok. 200 m od szczytu Wielkiej Sowy mijamy ruiny wojskowego schronu narciarskiego, który został zniszczony po II Wojnie Światowej. Było to najwyżej położone schronisko w Górach Sowich.
  6. Kamienna wieża widokowa na Wielkiej Sowie została zbudowana w 1906 r. Mierzy 25 metrów wysokości. Z obiektu można podziwiać jedne z najpiękniejszych górskich panoram Sudetów: Wzgórza Włodzickie, Góry Stołowe, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, a przy dobrej pogodzie nawet oddaloną o ok. 100 km w linii prostej Śnieżkę oraz Ślężę z Wrocławiem. Wokół wieży mamy do dyspozycji dobrą infrastrukturę turystyczną: miejsca na ognisko / grill, WC, mini bar z pamiątkami. W sezonie letnim od czerwca do końca września, w każdą niedzielę o godz. 15 odprawiana jest msza w usytuowanej na polanie kaplicy.
  7. Szlak fioletowy, którym wracamy od Jeleniej Polany do Przełęczy Walimskiej, nazywany także Srebrną Drogą (lub zamiennie Drogą Gwarków), to jedyny oznakowany w ten sposób szlak w Polsce. Wiedzie on od Przełęczy Walimskiej do Przełęczy Sokolej. Prowadzi przez miejsca, które związane były z kruszcową odmianą górnictwa, czyli z wydobyciem srebra, tak popularnym niegdyś w Górach Sowich. Historia powstania tego szlaku owiana jest tajemnicą i nie ma konkretnych zapisów, które jednoznacznie wskazywałyby na jego powstanie. Istnieje teoria, że jeden z właścicieli schroniska turystycznego w ten sposób wyraził niezadowolenie w stosunku do Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, które nie przyjęło wniosku o powołanie nowego szlaku, więc mężczyzna postanowił wytyczyć szlak na własną rękę, nadając mu kolor fioletowy.

Warianty i modyfikacje

  1. Po zdobyciu Wielkiej Sowy, możemy tą samą drogą zejść do parkingu na Przełęczy Walimskiej, czyli niebieskim szlakiem .

Wskazówki praktyczne

  1. Na Przełęcz Walimską nie kursuje żaden transport publiczny; można dojechać autobusem komunikacji miejskiej (nr 21) z Dzierżoniowa lub Pieszyc do miejscowości Rościszów, na ostatnim przystanku wysiąść i pokonać dystans ok. 5 km asfaltową drogą (droga wojewódzka nr 383).
  2. Parking na Przełęczy Walimskiej, przez którą przebiega DW nr 383 łącząca Pieszyce (Rościszów) z Walimiem, Jedliną oraz Wałbrzychem, jest duży, bezpłatny i niestrzeżony
  3. Wejście z parkingu na niebieski szlak charakteryzuje się dość stromym, kamienistym podejściem, warto więc mieć odpowiednie, turystyczne obuwie (kamienistych fragmentów podczas całości przejścia jest sporo).
  4. Po drodze brak punktów gastronomicznych.
  5. Do maja 2023 roku wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest wyłączona z obsługi ruchu turystycznego, ze względu na trwający remont obiektu.
Tak
8.92 km
252.00 m
315.96 m
315.96 m
12/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 50m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img