Morskie Oko

Długość trasy: 15,45 km
Czas przejścia: 4h 53m
Trudność: Wymagająca

Najpiękniejsze tatrzańskie jezioro z panoramą zapierającą dech w piersiach i - co wcale nie dziwi - najpopularniejszy cel wycieczek w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Morskie Oko to największe jezioro całych Tatr, jedno z niewielu naturalnie zarybionych w tym paśmie górskim, a jego głębokość sięga 51m. Szlak prowadzący Doliną Rybiego Potoku, którym będziemy wędrować, w całości jest wyasfaltowaną drogą, po której bez problemu można poruszać się z wózkiem dziecięcym.

Palenica Białczańska 984m n.p.m. - Morskie Oko 1399m n.p.m. - Parking Palenica Białczańska 984m n.p.m.

Autor:
Maja Sindalska

Maja Sindalska

Przewodnik Tatrzański

Plan wycieczki

  1. Punktem startowym wycieczki jest parking Palenica Białczańska.
  2. Kierujemy się w stronę punktu sprzedaży biletów TPN, a następnie za bramką na drogę asfaltową (szlak czerwony ).
  3. Kontynuujemy drogą aż do schroniska nad Morskim Okiem.
  4. Wracamy tą samą trasą.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Morskie Oko to najpiękniejsze jezioro tatrzańskie z uwagi na otaczające je strzeliste turnie Mnicha, Mięguszowieckich Szczytów czy naszego najwyższego szczytu – Rysów. Warto wybierać się nad nie w piękną pogodę by móc w pełni podziwiać jego walory. Spotkamy tu tysiące turystów, miniemy też wielu przewodników prowadzących grupy dzieci i młodzieży. Zdecydowanie musimy być przygotowani na tłumy.
  2. Na drodze do Morskiego Oka została zorganizowana ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi. Warto z nich skorzystać by dowiedzieć się o budowie dolin polodowcowych czy o lawinach przecinających szlak.
  3. Z drogi zobaczymy podręcznikowy przykład u-kształtnej doliny polodowcowej (Białej Wody) na zboczach Młynarczyka. Oraz najwyższy szczyt Tatr, Słowacji i Karpat zarazem – Gerlach.
  4. Wodogrzmoty Mickiewicza to zespół trzech głośnych wodospadów,  przy czym z mostu dobrze widać jedynie środkowy z nich – o nazwie Pośredni. Nazwę nadano na pamiątkę sprowadzenia prochów wieszcza do Polski w 1890r. Kto ma lęk wysokości poczuje tu trwogę!
  5. Przed Wodogrzmotami Mickiewicza znajduje się mini-muzeum, które warto odwiedzić, by zrozumieć dlaczego wyrzucając ogryzek w las sprowadzamy śmierć na niedźwiedzia. Można tu kupić napoje, peleryny i pamiątki.
  6. Przy schronisku nad Morskim Okiem rozpoczynają się dwa trudne tatrzańskie szlaki – na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem oraz na Rysy. Oprócz zaawansowanych turystów możemy tu spotkać również taterników wspinających się m.in. na ściany Kazalnicy, „Mięguszy” czy Mnicha.
  7. Tuż przed schroniskiem nad Morskim Okiem znajduje się budynek starej wozowni przekształcony na mieszkalny, w którym znajduje się dzisiaj tzw. Stare Schronisko. To najstarszy obiekt noclegowy naszych Tatr! Pochodzi on z 1891r.
  8. Nowe Schronisko znajduje się na morenie czołowej i serwuje znakomitą kuchnię polską. Mimo tłumów obsługa przebiega bardzo sprawnie.
  9. Dobrze zjeść można również w pawilonie na Włosienicy, obsługa serwuje nawet lody-świderki!
  10. Morskie Oko to naturalnie zarybiony staw. Pstrągi nie napotykają barier by dotrzeć tu Rybim Potokiem.
  11. Zimą słońce nie dociera do schroniska, zasłaniają je okoliczne granie.

Warianty i modyfikacje

  1. Na szlaku czerwonym zorganizowane zostały 4 kamieniste skróty, ścinające zakosy drogi. Przy zimowym oblodzeniu bywają nie do pokonania bez raczków. Przyspieszają wędrówkę o około 15min.
  2. Ciekawym rozszerzeniem trasy jest zejście do schroniska Roztoka z Wodogrzmotów Mickiewicza, skosztowanie pysznego piernika i skorzystanie z niespotykanej wręcz gościnności gospodarzy. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza za ławami skręcamy w lewo w szlak zielony , by po 10 minutach dotrzeć do malowniczo położonego, drewnianego, pięknego budynku. Powrót na początkową trasę zajmie nam 15 minut, tą samą drogą.
  3. Ciekawym urozmaiceniem wycieczki nad Morskie Oko jest spacer wokół jeziora, szlakiem czerwonym , dwukierunkowym. Warto przyjrzeć się stożkowi napływowemu ze zboczy Miedzianego o pięknej nazwie Półwysep Miłości (zachodnia część) oraz odwiedzić Kapliczkę Szczęśliwych Powrotów (wschodnia część nieopodal schroniska), w której modlą się bardziej zaawansowani turyści o bezpieczne wyjścia.

Wskazówki praktyczne

  1. Morskie Oko to najpopularniejszy cel turystyczny w Tatrach. Parking Palenica Białczańska w sezonie pęka przez to w szwach, gdyż z niego startują tysiące turystów udających się nad nasze najpiękniejsze polskie jezioro. Na wycieczkę należy przyjechać przed godziną 8, po której latem tworzą się już gigantyczne korki na drodze dojazdowej.
  2. Parkingi na Palenicy Białczańskiej, Łysej Polanie oraz na drodze pomiędzy nimi są płatne i można je zarezerwować online na stronie e-bilety TPN. Bez takiej rezerwacji, gdy wszystkie miejsca są zajęte przez kierowców, którzy wykupili miejsca przez internet, nie ma możliwości zaparkowania. Można się wtedy ratować parkingiem po stronie słowackiej, jednak wszyscy to robią i ciężko tam o miejsce. Cena online może być niższa niż opłata na miejscu.
  3. Z parkingu na Łysej Polanie w sezonie można podjechać busem na Palenicę Białczańską, przystanek znajduje się tuż za rondem. 
  4. Jeśli nie uda nam się zarezerwować parkingu, TPN przygotował darmowe parkingi zastępcze w Małem Cichem i Bukowinie Tatrzańskiej (przy drodze głównej są bannery) i stamtąd można podjechać płatnym busem na Palenicę Białczańską.
  5. Najprostszy dojazd, jeśli mieszkamy w Zakopanem, to bus z Dworca Głównego.
  6. Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilet możemy zakupić online, upoważnia on do wejścia poza kolejką.
  7. Zimą trasa ta jest zagrożona lawinowo.
  8. Asfalt zimą bywa zalodzony i niezbędne może się okazać posiadanie raczków.
  9. Toalety zorganizowane są w toi-toiach, znajdziemy je na parkingu w Palenicy Białczańskiej, zaraz za bramkami TPN, przy Wodogrzmotach Mickiewicza i pierwszym skrócie. Następne są już płatne – w pawilonie na Włosienicy i w schronisku nad Morskim Okiem.
  10. Dolina Białki (której częścią jest Dolina Rybiego Potoku) to rejon lubiany przez niedźwiedzie. Odradzamy wędrówek po zmroku aż do zapadnięcia tych ogromnych ssaków w sen zimowy. W okresie od 1.04-30.11 zabrania tego zresztą regulamin TPN.
  11. Na drodze zabronione jest korzystanie z rowerów, hulajnóg oraz wprowadzenie psów.
  12. Drogą do Morskiego Oka jeżdżą auta oraz fasiągi (góralskie bryczki), należy zachować tam szczególną ostrożność.
  13. Dla osób niepełnosprawnych wydawane są przez TPN zezwolenia na wjazd autem.
Tak
Tak
15.45 km
420.04 m
421.08 m
421.08 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 53m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Tatry Zakopane

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img