Giewont klasycznie

Długość trasy: 16,77 km
Czas przejścia: 5h 53m
Trudność: Trudna

Najpopularniejszy i najbardziej charakterystyczny szczyt Tatr Polskich.

Każdy turysta przebywający w Zakopanem patrzy na Giewont łakomie i marzy o zdobyciu tej pięknej góry, swoistego Śpiącego Rycerza, czuwającego nad całym Podhalem.

Wycieczka dostarcza wielu pięknych doznań wizualnych, panorama ze szczytu zachwyci nawet najbardziej wybrednego turystę. Jednak wejście tam nie jest takie proste jakby się wydawało, do pokonania mamy ok. 900 m w pionie, ładnych kilka km w poziomie, a w kopule szczytowej również stromizny ułatwione łańcuchami, gdzie będziemy się wspinać już z użyciem rąk. Góra charakterna ze względu na kapryśną, tatrzańską, burzliwą pogodę, wyślizgane skały i ciągnące tam tłumy.

Zakopane – Kuźnice – Hala Kondratowa – Przełęcz Kondracka – Giewont – Grzybowiec - Dolina Strążyska – Droga pod Reglami - Zakopane

Autor:
Maja Sindalska

Maja Sindalska

Przewodnik Tatrzański

Plan wycieczki

  1. Punktem startowym wycieczki jest rondo Jana Pawła II w Zakopanem.
  2. Wchodzimy w ulicę Przewodników Tatrzańskich (kier. południowy) i delikatnie pod górę podążamy nią ok. 2 km, aż do dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch (Kuźnice). Ten odcinek można pokonać również lokalnym busem.
  3. Przed schodami do kolejki skręcamy w lewo i odbijamy w pierwszą uliczkę w prawo wybrukowaną kocimi łbami. Powinniśmy znajdować się na początku szlaku niebieskiego , który docelowo zaprowadzi nas na Giewont.
  4. Drogą i jednocześnie szlakiem niebieskim, kontynuujemy wędrówkę pod linami kolejki, przez punkt poboru opłat za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego i Klasztor Albertynek. Tuż za płotem klasztoru szlak niebieski rozwidla się – skręcamy w jego lewą odnogę, schodząc z brukowanej drogi w las. Po minięciu dołem Polany Kalatówki, szlak niebieski ponownie rozwidli się – tu znów wybieramy skręt w lewo. Ominiemy w ten sposób Hotel Kalatówki i skrócimy nieco przejście.
  5. Kontynuujemy wycieczkę podążając za znakami niebieskimi do Schroniska na Hali Kondratowej (1333 m n.p.m.), a następnie aż na grań – na Przełęcz Kondracką (1725 m n.p.m.) i dalej w prawo – na Wyżnią Kondracką Przełęcz (skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym).
  6. Za przełęczą szlak niebieski rozwidla się i od tej chwili obowiązuje ruch jednokierunkowy. Na szczyt Giewontu (1894 m n.p.m.) wchodzimy prawą stroną, schodzimy lewą.
  7. Podczas zejścia docieramy ponownie do Wyżniej Przełęczy Kondrackiej, gdzie skręcamy w prawo w szlak czerwony w kierunku Przełęczy w Grzybowcu, Polany Strążyskiej (bufet) i przez Dolinę Strążyską, aż do wyjścia z TPN, czyli punktu poboru opłat. Tu skręcamy w prawo w szlak czarny (Drogę pod Reglami). Docieramy nim do Wielkiej Krokwi i dalej, ul. B. Czecha aż do Ronda Jana Pawła II, czyli punktu startowego wycieczki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Trasa wycieczki przy dość małej odległości od Zakopanego i stosunkowo krótkim czasie wędrówki obfituje w przepiękne tatrzańskie widoki. Ze szczytu będziemy podziwiać znad 600-metrowej przepaści panoramę Zakopanego i Pasma Gubałowskiego, Babiej Góry i Gorców, a po południowej stronie Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich, od Hawrania, przez Orlą Perć, Świnicę, Czerwone Wierchy, aż po Osobitą.
  2. Po drodze miniemy sztucznie wykarczowane niegdyś pastwiska z malowniczo usytuowanymi schroniskami górskimi: Polanę Kalatówki, Halę Kondratową oraz Polanę Strążyską. Wiosną można podziwiać, szczególnie na tej pierwszej, przepiękne dywany krokusów. Wzdłuż szlaków występują liczne okazy kwiatów: goryczki, pierwiosnki i najbardziej wypatrywane przez turystów – szarotki. Wszystkie znajdujące się tu kwiaty są pod ochroną. Kto ma więcej szczęścia spotka sarny czy lisy żerujące w lasach tuż przy schroniskach, a najwięksi szczęściarze - w borówczyskach – największego z występujących w Tatrach ssaków – niedźwiedzia brunatnego.
  3. Na szczycie Giewontu znajduje się masywny metalowy krzyż o wysokości 15 m. Został on ufundowany i postawiony przez mieszkańców Zakopanego by uczcić 1900-setną rocznicę urodzin Jezusa Chrystusa. Oglądając Giewont z Zakopanego, można dostrzec, iż krzyż stanął na wąsie Śpiącego Rycerza. Niestety ta metalowa konstrukcja stała się swoistym piorunochronem dla Tatr i bardzo niebezpiecznym jest znajdowanie się podczas burzy choćby w okolicy Giewontu. Wszyscy zapamiętamy tragiczną burzę z 22.08.2019 r., kiedy to od uderzeń piorunów zginęło 4 turystów, a 157 zostało rannych.
  4. Podczas wycieczki warto zwrócić uwagę na same Kuźnice, które są jednym z cenniejszych zabytków Zakopanego. Niegdyś istniał tu ośrodek hutniczy i do dziś zachowały się niektóre z budynków z XIX w. Odrestaurowana została wozownia, spichlerz, fundamenty dworu, park z fontanną, a także siedziba szkoły dla kobiet, w której dziś mieści się Dyrekcja TPN.
  5. Modernistyczny budynek dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch z 1936 r. to kolejny ciekawy zabytek Kuźnic. Sam rozmach budowy zapiera dech w piersiach – powstała ona w rekordowym czasie 7 miesięcy, momentami pracowało przy niej 1000 osób! Jak na tamte czasy można tę budowę nazwać wyczynem zarówno technicznym jak i architektonicznym, szczególnie, że większość prac miała miejsce zimą. Budowa kolejki pociągnęła za sobą m.in. powstanie Hotelu Górskiego na Kalatówkach, nieopodal którego przebiega nasz niebieski szlak na Giewont.
  6. Pod koniec trasy nasze oczy ucieszy Wielka Krokiew z 1925 r. – duma narodowa Polski, naturalna skocznia narciarska im. Stanisława Marusarza o rozmiarze 140 m. Aktualne rekordy skoczni to ponad 140 m, aż ciężko sobie dziś nawet wyobrazić, że pierwsze oddawane z niej najdłuższe skoki liczyły mniej niż 40 m… Skocznię można zwiedzać przez cały rok, działa tu wyciąg krzesełkowy.

Warianty i modyfikacje

  1. Do Kuźnic możemy dotrzeć busem z przystanku znajdującego się przed rondem lub z postoju busów na przeciwko restauracji „Kolibecka” na ul. B. Czecha. Jeździ tu też bus z dworca i Środkowych Krupówek.
  2. W przebiegu trasy omijamy Hotel Górski Kalatówki, by zaoszczędzić czas i skupić się na głównym celu wycieczki. Jednak oczywiście możemy go odwiedzić, przy rozwidleniu szlaku zaraz za Klasztorem Albertynek należy pójść w prawo, brukowaną drogą, za niebieskimi znakami. Następnie przy kolejnym skrzyżowaniu już za Kalatówkami – w prawo na Halę Kondratową.
  3. Z wylotu Doliny Strążyskiej nie musimy wracać pieszo do ronda Drogą pod Reglami. Można złapać stąd busa prosto na dworzec.

Wskazówki praktyczne

  1. Giewont to bardzo niebezpieczna góra podczas burzy, należy planować wycieczkę tylko przy stabilnej, dobrej pogodzie, latem wcześnie rano. Pioruny ściąga ogromny metalowy krzyż znajdujący się na szczycie, a szlak obity jest metalowym łańcuchem, który dodatkowo znacznie poszerza pole rażenia.
  2. Jest to najpopularniejszy szczyt po polskiej stronie Tatr, wędrówkę warto rozpocząć bardzo wcześnie rano, by uniknąć korków na szlaku – bywa i tak, że zamiast poświęcić 40 min. na wejście i zejście, musimy odstać ok. 2h, by pokonać jednokierunkową kopułę szczytową. Jest to ekstremalnie ważne przy niepewnej pogodzie – jeśli wyczuwamy, że możliwa jest burza – ze 100% pewnością nie uda nam się szybko awaryjnie zejść, bądźmy tego świadomi, że możemy utknąć na dobrą godzinę, podczas której może się tam rozpętać pogodowe piekło. Z uwagi na zatłoczenie należy zdecydowanie unikać tego szczytu szczególnie podczas świąt i długich weekendów.
  3. Kopuła szczytowa jest przejściem trudnawym technicznie. Należy się liczyć ze wspinaczką z użyciem rąk oraz przepaściami. Utworzono tu sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów, podczas ich pokonywania należy schować kije do plecaka, więc te muszą być składane. Istnieje możliwość uderzenia spadającym kamieniem. Nie jest to wycieczka przeznaczona dla małych dzieci.
  4. Na trasie znajduje się wiele stromych momentów, należy mieć na sobie zakryte obuwie, najlepiej sportowe, idealnie górskie podejściówki (buty mogą być jak najbardziej krótkie).
  5. Szlak przez Grzybowiec jest zamknięty od 1.12 do 15.05.
  6. Zimą trasa na Giewont ma zupełnie inny przebieg niż latem i należy się tam wybierać tylko gdy posiada się odpowiednią ku temu wiedzę lawinową i umiejętność używania sprzętu zimowego.
  7. Parking przy Rondzie Jana Pawła II jest płatny w parkometrach. Należy się zapoznać z aktualną instrukcją na urządzeniu, gdyż bardzo często zmieniają się tam zasady płatności.
  8. Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny.
  9. Schroniska tatrzańskie zwykle w okresie przed Bożym Narodzeniem (listopad/grudzień) są zamknięte i przeprowadzają remonty, niemożliwe może być nawet kupno picia.
  10. Toalety znajdują się w Kuźnicach, we wszystkich schroniskach górskich oraz przy drodze na Kalatówki i w Dolinie Strążyskiej (toi-toie).
Tak
Tak
16.77 km
1001.24 m
1023.48 m
1023.48 m
21/30 (trudna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 53m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Tatry Zakopane

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img