Dolina Pięciu Stawów Polskich
Najpiękniejsza dolina Tatr Polskich, wcale nie taka łatwa do „zdobycia”, z najwyżej położonym schroniskiem górskim w naszym kraju.
Wycieczka Doliną Roztoki to podróż przez dzikie lasy reglowe i kosodrzewinę wzdłuż wijącego się jej dnem lodowatego potoku. Niesamowitych wrażeń wizualno-dźwiękowych, a także mgiełki chłodzącej dostarcza majestatyczny Wodospad Siklawa. Obowiązkowo należy zerknąć w 80-metrową głębię Wielkiego Stawu Polskiego oraz na otaczającą Dolinę Pięciu Stawów Polskich Orlą Perć – najhonorniejszy szlak Tatr! A na deser – spróbować pysznej szarlotki w schronisku. Jesienią straszy tu turystów rykowisko jeleni, a wiosną można oglądać na śniegu świstaki budzące się ze snu zimowego.
Wycieczka latem bez trudności technicznych, jednak zimą tylko dla zaawansowanych turystów.
Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki – Siklawa – Wielki Staw Polski – Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – trawers Niżnej Kopy – Dolina Roztoki – Wodogrzmoty Mickiewicza – Palenica Białczańska
Plan wycieczki
- Punktem startowym wycieczki jest parking Palenica Białczańska.
- Kierujemy się w stronę punktu sprzedaży biletów TPN, a następnie za bramką na drogę asfaltową (szlak czerwony) .
- Po ok 40min spaceru dojdziemy do wodospadów - Wodogrzmotów Mickiewicza - i tuż za nimi sporego placu ze stołami piknikowymi. Dokładnie w tym miejscu skręcamy w prawo, w szlak zielony odbijający z drogi stromo pod górę w las.
- Szlak po chwili wypłaszczy się i będziemy wędrować Doliną Roztoki, szlakiem zielonym aż do skrzyżowania ze szlakiem czarnym, ok 1,5h.
- Kontynuujemy wędrówkę szlakiem zielonym , mijając majestatyczny Wodospad Siklawa, a następnie wspinając się stromo na próg Doliny Pięciu Stawów Polskich.
- Szlak ten doprowadzi nas do kolejnej krzyżowki (45min), tuż przy mostku na potoku wypływającym z Wielkiego Stawu Polskiego. Skręcamy tu w lewo, w szlak niebieski .
- Po ok 10 minutach miniemy najpierw leśniczówkę TPN, a następnie dotrzemy do schroniska.
- By wrócić na parking proponujemy ze schroniska udać się na szlak czarny , którego początek znajduje się po zachodniej stronie budynku, zaraz za stolikami i wejściem do toalety.
- Po ok 30 minutach dotrzemy do szlaku zielonego w Dolinie Roztoki, którym kontynuujemy w dół aż do Wodogrzmotów Mickiewicza i stamtąd asfaltem i jednocześnie szlakiem czerwonym wracamy na parking Palenica Białczańska. Zejście ze schroniska nie powinno zająć nam więcej niż 2h.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Dolina Pięciu Stawów Polskich to najpiękniejsza dolina polskich Tatr. Jej stawy piętrzą się na 200m deniwelacji, a najokazalej podziwiać jej urok można z Orlej Perci, która otacza ją od północnej strony, lub ze Świstowej Kopy.
- Przedni, Mały, Wielki, Czarny i Zadni – to stawy tworzące tę dolinę, ale tak naprawdę zbiorników wodnych znajduje się tu więcej niż 5. Schronisko położone jest nad Przednim Stawem Polskim.
- Wielki Staw Polski to najgłębszy staw polskich Tatr. Jego głębokość sięga 80m. Kilkadziesiąt lat temu w stawie tym utopił się niedźwiedź, pod którym załamał się wiosenny lód. Możemy podziwiać go do dziś w Muzeum Tatrzańskim, gdyż został spreparowany.
- Gdy dotrzemy szlakiem zielonym do Wielkiego Stawu Polskiego – z mostku lub brzegu podziwiać możemy piękny, stożkowy głaz zatopiony w wodzie – miejsce obowiązkowej sesji fotograficznej każdego przybywającego tam turysty. Skała ta to część moreny czołowej, a cała dolina została wrzeźbiona przez lodowce kilka milionów lat temu.
- Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich wybudowane w połowie XX w. jest jednym z najbardziej obleganych schronisk tatrzańskich. Nie bez powodu – to stąd prowadzą aż cztery szlaki na Orlą Perć, a wielu wspinaczy jako swój cel wybiera pobliską Zamarłą Turnię. Warto nadmienić, że jest to najwyżej położone schronisko w Polsce. I oferuje tzw. glebę, czyli nocleg na każdym możliwym wolnym kawałku podłogi. Zdradzę Wam sekret, że w przypadku gleby – najwygodniej się śpi na parapecie ;)
- Wodospad Siklawa to najwyższy wodospad w polskich Tatrach! Osiąga 70m wysokości i spada przy wysokim poziomie wód aż trzema strugami.
- Idąc zielonym szlakiem Doliną Roztoki, już powyżej górnej granicy lasu, w kosodrzewinie miniemy dolną stację kolejki towarowej schroniska. Tu zaopatrzenie dowożone jest quadem, a następnie wagonikiem wciągane na próg stawiarski, prosto do schroniska. Zdarzyło się i tak, że wagonikiem tym wjeżdżali TOPRowcy na akcję ratunkową podczas tragicznej wyprawy do turystów zasypanych w lawinisku pod Szpiglasowym Wierchem. W wyniku zejścia kolejnej lawiny zginęło wtedy dwóch młodych ratowników TOPR.
- Jesienią w Dolinie Roztoki doskonale słychać rykowisko jeleni.
Warianty i modyfikacje
- Ciekawym rozszerzeniem trasy jest zejście do schroniska Roztoka z Wodogrzmotów Mickiewicza, skosztowanie pysznego piernika i skorzystanie z niespotykanej wręcz gościnności gospodarzy. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza nie skręcamy w prawo lecz w lewo w szlak zielony , by po 10 minutach dotrzeć do malowniczo położonego, drewnianego, pięknego budynku. Powrót na początkową trasę zajmie nam 15 minut, tą samą drogą.
- Bliskość przejścia granicznego w Łysej Polanie umożliwia zrobienie zakupów u naszych południowych sąsiadów w bogato zaopatrzonych przygranicznych sklepikach.
Wskazówki praktyczne
- Morskie Oko to najpopularniejszy cel turystyczny w Tatrach. Parking Palenica Białczańska w sezonie pęka przez to w szwach, gdyż z niego startują tysiące turystów udających się nad nasz najpiękniejszy polski staw. Na wycieczkę należy przyjechać przed godziną 8, po której latem tworzą się już gigantyczne korki na drodze dojazdowej.
- Parkingi na Palenicy Białczańskiej, Łysej Polanie oraz na drodze pomiędzy nimi są płatne i można je zarezerwować online na stronie e-bilety TPN. Bez takiej rezerwacji, gdy wszystkie miejsca są zajęte przez kierowców, którzy wykupili miejsca przez internet, nie ma możliwości zaparkowania. Można się wtedy ratować parkingiem po stronie słowackiej, jednak wszyscy to robią i ciężko tam o miejsce. Cena online może być niższa niż opłata na miejscu.
- Z parkingu na Łysej Polanie w sezonie można podjechać busem na Palenicę Białczańską, przystanek znajduje się tuż za rondem.
- Jeśli nie uda nam się zarezerwować parkingu, TPN przygotował darmowe parkingi zastępcze w Małem Cichem i Bukowinie Tatrzańskiej (przy drodze głównej są bannery) i stamtąd można podjechać płatnym busem na Palenicę Białczańską.
- Najprostszy dojazd, jeśli mieszkamy w Zakopanem, to bus z Dworca Głównego
- Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilet możemy zakupić online, upoważnia on do wejścia poza kolejką.
- Zimą wytyczamy trasy inaczej niż latem ze względu na zagrożenie lawinowe i absolutnie nie wolno chodzić przez Siklawę, a szlak czarny zmienia swój przebieg. Szczegóły znajdziecie tu: Zimowy szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
- W kilku miejscach trasa przebiega przez strome odcinki. W okresie przejściowym niezbędne jest posiadanie raczków, a zimą raków, czekana oraz lawinowego abc i biegłej umiejętności używania tego sprzętu. Kije trekkingowe ułatwią utrzymywanie równowagi.
- Toalety zorganizowane są w toi-toiach, znajdziemy je na parkingu w Palenicy Białczańskiej, zaraz za bramkami TPN oraz przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Następna toaleta znajduje się dopiero w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
- Dolina Białki (której częścią jest Dolina Roztoki) to rejon lubiany przez niedźwiedzie. Odradzamy wędrówek po zmroku aż do zapadnięcia tych ogromnych ssaków w sen zimowy. Zabrania tego zresztą regulamin TPN.
Mapa
Najbliższe trasy
Czarny Staw Gąsienicowy przez Halę Gąsienicową z Kuźnic
Długość trasy: 16,06 km
Czas przejścia: 5h 21m
Trudność: Trudna
Dolina Strążyska i wodospad Siklawica
Długość trasy: 4,04 km
Czas przejścia: 1h 17m
Trudność: Umiarkowana
Przez spiskie łąki na Przełęcz nad Łapszanką
Długość trasy: 10,31 km
Czas przejścia: 3h 13m
Trudność: Umiarkowana