Przez spiskie łąki na Przełęcz nad Łapszanką

Długość trasy: 10,31 km
Czas przejścia: 3h 13m
Trudność: Umiarkowana

Przełęcz nad Łapszanką to miejsce z najpiękniejszą panoramą na Tatry oraz zabytkową loretańską kapliczką, do której warto zaglądnąć i przeczytać o jej ciekawej historii. Trasa do przełęczy wiedzie rozległymi widokowymi polanami, po których można wędrować i nigdy nie znudzić się krajobrazem.

Trybsz - Pawlikowski Wierch 1016m n.p.m.  - Piłatówka 1004 m n.p.m. - Przełęcz nad Łapszanką

Autor:
Jacek Dziwisz

Jacek Dziwisz

przewodnik górski beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy miejscowości Trybsz, kierujemy się za znakami szlaku niebieskiego , początkowo chodnikiem przez wieś.
  2. Wchodzimy na drogę polną i kierujemy się łagodnie do wzniesienia Wierchowina.
  3. Trzymamy się szlaku niebieskiego. Przechodzimy przez przysiółek Pawliki.
  4. Dalej trasa wiedzie w kierunki Piłatówki i Pustego Wierchu.
  5. Docieramy do asfaltowej drogi prowadzącej z Jurgowa do Łapszanki.
  6. Jeszcze kawałek mało ruchliwą drogą i jesteśmy na przełęczy.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Miejsce startu naszej wycieczki to wieś Trybsz, położona na peryferiach Spisza. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVI w. Wieś warta odwiedzenia choćby ze względu na starą zabudowę. Zobaczymy tam także zabytkowy drewniany kościół św. Elżbiety Węgierskiej pochodzący z 1567r. Wewnątrz kościoła znajdują się malowidła, które miały tłumaczyć prostym góralom ewangelię (tzw. Biblia dla ubogich). Jedną z ciekawostek, która zasługuje na uwagę jest scena Wniebowzięcia i Koronacji Matki Boskiej na stropie prezbiterium, namalowana na tle panoramy Tatr.
  2. Wędrujemy grzbietem rozległego pasma, malowniczymi polami. Po naszej prawej stronie w dole mamy dolinę rzeki Białki, a dalej w głębi widok na ośrodek narciarski Kotelnica w Białce Tatrzańskiej.
  3. Pawliki to jedno z najwyżej położonych w Polsce osiedli (950 m n.p.m.). Mijamy  kilka drewnianych willi. Możemy tu także zobaczyć ciekawą kapliczkę z figurą Matki Boskiej w tzw. zakopiańskim stylu.
  4. Na przełęczy nad Łapszanką możemy spędzić dłuższą chwilę odpoczywając i delektując się panoramą Tatr. Warto jeszcze zwrócić uwagę na kapliczkę loretańską, zbudowaną w 1928 r. W kapliczce dzwon, którego dźwięk ostrzegał  mieszkańców przed nadchodzącą burzą. W 1967 roku, dzwoniąc na alarm burzowy,  zginął śmiertelnie rażony piorunem  młody mieszkaniec  Łapszanki - Franciszek Kapołka. Od tego tragicznego wydarzenia dzwon odzywa się tylko na Anioł Pański.

Warianty i modyfikacje

  1. Najbardziej atrakcyjne jest przejście  trasy w kierunki Przełęczy Nad Łapszanką. Wędrujemy wtedy ku Tatrom.
  2. W razie niekorzystnej pogody możemy podjechać do Czarnej Góry, pięć kilometrów od Trybsza.  Znajduje się tam Muzeum Kultury Ludowej Spisza, popularna Zagroda Korkoszów z XIX w.
  3. Jeżeli wystarczy nam czasu, latem gdy dzień jest długi, możemy jeszcze zwiedzić Rezerwat Przełom Białki, gdzie rzeka pięknie wije się pomiędzy skałami –Obłazową i Kramnicą.

Wskazówki praktyczne

  1. Do miejsca startu najlepiej dojechać własnym autem (warto zaplanować trasę na dwa auta, tak aby pozostawić drugie w miejscu zejścia ze szlaku). Busy kursują np. z Nowego Targu, ale trzeba się wcześniej upewnić czy dany kurs będzie realizowany.
  2. Auto możemy zaparkować w okolicy kościoła.
  3. Dojazd do przełęczy prowadzi wąską drogą (czasem trudno minąć się w drodze), ale mieszkańcy są przyzwyczajeni do odwiedzających to miejsce turystów.

Spisz - Galeria zdjęć Wiktora Barona

10.31 km
329.96 m
366.24 m
90.24 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 13m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img