Dolina Strążyska i wodospad Siklawica

Długość trasy: 4,04 km
Czas przejścia: 1h 17m
Trudność: Umiarkowana

Idealna dolinka tatrzańska na spacer z dziećmi.

Podczas tej wycieczki zobaczymy przy dobrej widoczności majestatyczną, północną ścianę Giewontu, a chętni jeden z tatrzańskich wodospadów - Siklawicę. Nagrodą dla dzieci za przejście mogą być pyszne gofry lub szarlotka w bufecie na Polanie Strążyskiej. Dodatkowy, kilkuminutowy spacer, zaowocuje możliwością skosztowania oscypka i zapoznania się z zasadami wypasu owiec.

Parking Dolina Strążyska – Polana Strążyska – Parking Dolina Strążyska

Autor:
Maja Sindalska

Maja Sindalska

Przewodnik Tatrzański

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego na końcu ul. Strążyskiej w Zakopanem.
 2. Po przejściu przez bramkę wędrujemy szlakiem czerwonym aż do bufetu.
 3. Wracamy tą samą trasą na ul. Strążyską.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Dolina Strążyska jest idealnym miejscem na spacer z małymi dziećmi zarówno latem jak i zimą (obowiązkowe raczki!). Wędrujemy równą, szeroką drogą z niewielkim przewyższeniem, wzdłuż wartkiego, górskiego Potoku Strążyskiego.
 2. Na początku ścieżki mijamy ptasi szpital TPN – są tu leczone ranne ptaki i dzikie zwierzęta.
 3. W Dolinie Strążyskiej zobaczymy kilka skałek piętrzących się nad drogą – Trzy Kominy – dziś wspinaczka na nie jest zabroniona, jednak ponad sto lat temu siostrzenica Marii Skłodowskiej – Curie, Helena Dłuska, miała tu nieszczęśliwy wypadek podczas próby samotnego wejścia i nabawiła się trwałego kalectwa.
 4. Na polanie tuż przed bufetem znajduje się głaz nazwany Sfinksem.
 5. Polana Strążyska posiada niesamowite walory widokowe – możemy obserwować z niej 600-metrową północną ścianę Giewontu. To stąd prowadzi jeden ze szlaków na Śpiącego Rycerza.
 6. Bufet oferuje dania barowe, napoje oraz desery. Nie można tu nocować.
 7. Dawniej Dolinę Strążyską nazywano Doliną Strążyska. Nazwa jej wzięła się od strągi – zagrody pasterskiej służącej do dojenia owiec.

Warianty i modyfikacje

 1. Wodospad Siklawica. Tworzą go dwie strugi o wysokości 10 i 13m. Od bufetu podążamy dalej w górę Polany Strążyskiej szlakiem żółtym aż do końca. Bryza od rozbijającej się o skały wody da przyjemną ochłodę latem. Wracamy tą samą trasą.
 2. Szlakiem czarnym biegnącym tuż przy parkingu możemy w krótkim czasie dojść w kierunku wschodnim do góralskiej bacówki przy wylocie Doliny ku Dziurze. Zobaczymy jak wytwarza się oscypki i spróbujemy (za opłatą) smacznych, świeżych serów regionalnych w sezonie pasterskim (V – IX). Jeśli mamy szczęście – będą się tu pasły owce, należy uważać na psy - owczarki podhalańskie - podczas zbliżania się do stada i najlepiej to robić w towarzystwie bacy.

Wskazówki praktyczne

 1. Na początek szlaku do Doliny Strążyskiej możemy dojechać miejskim autobusem z Zakopanego.
 2. Tuż przy punkcie z biletami znajduje się parking dla aut osobowych oraz stragany z pamiątkami.
 3. Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilet możemy zakupić online (e-bilety TPN), upoważnia on do wejścia poza kolejką.
 4. Siklawica jest szczególnie piękna po opadach deszczu.
 5. Zimą to ulubiona dolina dzieci do zjazdów na sankach i jabłuszkach, należy mieć raczki, by bezpiecznie przejść po wyślizganej drodze.
 6. Oprócz oscypków w bacówce warto spróbować delikatnego bundzu oraz żentycy (serwatki z mleka owczego). Dobrze to zrobić po wycieczce, gdyż niektórzy muszą się do picia żentycy przyzwyczaić i nie zawsze za pierwszym razem dobrze ją tolerują.
Tak
Tak
4.04 km
141.48 m
141.48 m
141.48 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 18m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Tatry Zakopane

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img