Czarny Staw Gąsienicowy przez Halę Gąsienicową z Kuźnic

Długość trasy: 16,06 km
Czas przejścia: 5h 21m
Trudność: Trudna

Piękny, tatrzański staw, urokliwie położony u podnóża najhonorniejszego szlaku w Polsce – Orlej Perci. Popularnością i urokiem konkuruje z Morskim Okiem. Podążają tu turyści w każdym wieku i z różną kondycją, podejście na samą Halę Gąsienicową daje jednak niejednemu w kość.

Po drodze wstąpimy do schroniska bryłą przypominającego zamczysko, jednak we wnętrzu z bardzo nowoczesnym barem i toaletami. Gośćmi bywali tu Asnyk, Witkacy czy Makuszyński.

Kuźnice – Dolina Jaworzynka – Karczmisko (Przełęcz między Kopami) – Hala Gąsienicowa – Czarny Staw Gąsienicowy – Karczmisko – Boczań – Kuźnice

Autor:
Maja Sindalska

Maja Sindalska

Przewodnik Tatrzański

Plan wycieczki

  1. Punktem startowym wycieczki jest rondo Jana Pawła II w Zakopanem.
  2. Wchodzimy w ulicę Przewodników Tatrzańskich (kier. południowy) i delikatnie pod górę podążamy nią ok. 2 km, aż do dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch (Kuźnice). Ten odcinek można pokonać również lokalnym busem.
  3. Przed schodami do kolejki skręcamy w lewo i kierujemy się przez mostek aż do punktu sprzedaży biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tuż za budką skręcamy w prawo w szlak żółty .
  4. Wędrujemy szlakiem żółtym aż do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim na tzw. Karczmisku (Przełęczy między Kopami).
  5. Nie skręcamy w lewo lecz kontynuujemy prosto wzdłuż ławeczek szlakiem niebieskim .
  6. Po wejściu na Halę Gąsienicową (zabudowania) podążamy szlakiem niebieskim wybierając jego prawą odnogę (pomijając schronisko) aż nad Czarny Staw Gąsienicowy.
  7. Wracamy na Halę Gąsienicową i Karczmisko szlakiem niebieskim , po swoich śladach.
  8. Na Karczmisku nie skręcamy w szlak żółty, lecz kontynuujemy szlakiem niebieskim przez Boczań aż do punktu sprzedaży biletów TPN.
  9. Wracamy na rondo Jana Pawła II ulicą Przewodników Tatrzańskich.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Czarny Staw Gąsienicowy to przepiękny, głęboki akwen otoczony najtrudniejszym z polskich szlaków - Orlą Percią. Nad jeziorem góruje Kościelec i jego zwaliste ściany, a także Kozi Wierch 2291m npm - najwyższy szczyt położony całkowicie na terytorium naszego kraju. Panoramy dopełniają Granaty - trzy wierzchołki, przez które przebiega Orla Perć.
  2. Zarybienie jeziora jest sztuczne i zostało wprowadzone przez człowieka zanim powstał na tym terenie park narodowy. Występują tu obce dla fauny Tatr pstrągi źródlane.
  3. Na środku Czarnego Stawu znajduje się wysepka – niegdyś planowano wybudować tu mauzoleum Juliusza Słowackiego, na szczęście ten pomysł nie został zrealizowany.
  4. W lawinie, która przewaliła się z Małego Kościelca przez szlak letni zginął w 1909r. Mieczysław Karłowicz. Jego śmierć bezpośrednio przyczyniła się do powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W miejscu wypadku stoi dziś obelisk z granitu (idąc nad staw należy patrzeć w lewą stronę w dół niedługo po wyjściu z lasu). Jest to jedno z dwóch miejsc, gdzie zobaczymy swastykę w Tatrach. Drugim są elementy dekoracyjne barierek w schronisku Murowaniec (widoczne przy toaletach na schodach). Dawniej znak ten, zwany krzyżykiem niespodzianym, był dla górali symbolem szczęścia.
  5. Szlak przebiega obok tzw. Betlejemki – jest to budynek Polskiego Związku Alpinizmu i tu szkolą się oraz nocują taternicy – osoby wspinające się w Tatrach. Na Hali Gąsienicowej znajduje się także budynek IMiGW z małym ogrodem badawczym oraz leśniczówka i strażnicówka. Szlak biegnie też przy zabytkowym szałasie pasterskim, przy którym można usiąść na ławce i odpocząć.
  6. Schronisko Murowaniec zostało wybudowane w latach 20. ubiegłego wieku przez żołnierzy Wojska Polskiego. Ich pracę upamiętnia tablica w zewnętrznej ścianie budynku wmurowana w 2019r. Bryła schroniska przypomina zamczysko. Jest to jeden z najpopularniejszych obiektów noclegowych w Tatrach z uwagi na bliskość wspaniałych terenów wspinaczkowych i wielu szlaków turystycznych (m.in. najtrudniejszego – Orlej Perci). W sezonie dyżurują tu ratownicy TOPR. Zimą śpią tu narciarze korzystający z tras Kasprowego Wierchu i kursanci szkoleń zimowych.
  7. Z Karczmiska (Przełęczy między Kopami) możemy podziwiać przepiękną panoramę Podhala i dalszych pasm górskich – Beskidu Żywieckiego, Gorców i Pienin, a także Tatry Wysokie. TPN zamontował tu ławki by odpocząć po trudach podejścia i zrobić sobie przerwę z pięknymi widokami. W pobliskich borówczyskach często grasują niedźwiedzie.
  8. W rejonie wspomnianego Karczmiska w 2013r. wydarzył się wypadek porażenia dwójki turystów piorunem. Nastąpiło zatrzymanie akcji serca u jednego z nich. Dzięki szybkiej akcji ratunkowej turyści przeżyli, ale należy uważać na wędrówki do schroniska podczas burzowej pogody, szlaki przebiegają przez mocno odkryty teren.

Warianty i modyfikacje

  1. Niemalże obowiązkowym wariantem tej wycieczki jest wizyta w schronisku Murowaniec. Na Hali Gąsienicowej, w miejscu, gdzie idąc w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego szlak niebieski rozwidla się tuż za budynkiem PZA „Betlejemka”, skręcamy w lewą odnogę i delikatnie obniżamy się mijając szałas po lewej stronie. Po ok dwóch minutach dotrzemy od strony zaplecza do schroniska. Mimo bliskości, jest ono niewidoczne z tego punktu. Jednak dobrze widoczny znak pomoże odnaleźć właściwy kierunek. Następnie, gdy wyjdziemy już ze schroniska i skierujemy się w prawo w stronę stołów, mijamy je i podążamy szerokim szlakiem niebieskim aż do skrzyżowania z oryginalnie opisaną niebieską trasą i skręcamy w lewo nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Wskazówki praktyczne

  1. Hala Gąsienicowa wygląda przepięknie w sierpniu, podczas kwitnienia różowej wierzbówki kiprzycy.
  2. Bufet w schronisku Murowaniec oferuje bogaty wybór dań kuchni polskiej i włoskiej oraz pyszną kawę.
  3. Obowiązuje zakaz karmienia kaczek i ryb nad Czarnym Stawem Gąsienicowym (jak i w całych Tatrach), a także kąpieli w stawie.
  4. Zimą przy wysokim zagrożeniu lawinowym jedyne bezpieczne podejście na Halę Gąsienicową to szlak czarny z Brzezin. Odradzamy zimowe wyjścia nad Czarny Staw Gąsienicowy jeśli nie posiadamy dużej dawki wiedzy lawinowej, sprzętu i towarzystwa, często należy wędrować tam zimowym obejściem, które nie jest oczywiste.
  5. Parking przy Rondzie Jana Pawła II jest płatny w parkometrach. Należy się zapoznać z aktualną instrukcją na urządzeniu, gdyż bardzo często zmieniają się tam zasady płatności.
  6. Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilet możemy zakupić online, upoważnia on do wejścia poza kolejką.
  7. Schroniska tatrzańskie zwykle w okresie przed Bożym Narodzeniem (listopad/grudzień) są zamknięte i przeprowadzają remonty, niemożliwe może być nawet kupno picia.
  8. Toalety znajdują się w Kuźnicach (w restauracjach, hotelach) oraz w schronisku i są płatne.
Tak
Tak
16.06 km
719.60 m
805.28 m
805.28 m
19/30 (trudna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 21m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Tatry Zakopane

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img