Czarny Staw Gąsienicowy przez Halę Gąsienicową z Kuźnic
Piękny, tatrzański staw, urokliwie położony u podnóża najhonorniejszego szlaku w Polsce – Orlej Perci. Popularnością i urokiem konkuruje z Morskim Okiem. Podążają tu turyści w każdym wieku i z różną kondycją, podejście na samą Halę Gąsienicową daje jednak niejednemu w kość.
Po drodze wstąpimy do schroniska bryłą przypominającego zamczysko, jednak we wnętrzu z bardzo nowoczesnym barem i toaletami. Gośćmi bywali tu Asnyk, Witkacy czy Makuszyński.
Kuźnice – Dolina Jaworzynka – Karczmisko (Przełęcz między Kopami) – Hala Gąsienicowa – Czarny Staw Gąsienicowy – Karczmisko – Boczań – Kuźnice
Plan wycieczki
- Punktem startowym wycieczki jest rondo Jana Pawła II w Zakopanem.
- Wchodzimy w ulicę Przewodników Tatrzańskich (kier. południowy) i delikatnie pod górę podążamy nią ok. 2 km, aż do dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch (Kuźnice). Ten odcinek można pokonać również lokalnym busem.
- Przed schodami do kolejki skręcamy w lewo i kierujemy się przez mostek aż do punktu sprzedaży biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tuż za budką skręcamy w prawo w szlak żółty .
- Wędrujemy szlakiem żółtym aż do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim na tzw. Karczmisku (Przełęczy między Kopami).
- Nie skręcamy w lewo lecz kontynuujemy prosto wzdłuż ławeczek szlakiem niebieskim .
- Po wejściu na Halę Gąsienicową (zabudowania) podążamy szlakiem niebieskim wybierając jego prawą odnogę (pomijając schronisko) aż nad Czarny Staw Gąsienicowy.
- Wracamy na Halę Gąsienicową i Karczmisko szlakiem niebieskim , po swoich śladach.
- Na Karczmisku nie skręcamy w szlak żółty, lecz kontynuujemy szlakiem niebieskim przez Boczań aż do punktu sprzedaży biletów TPN.
- Wracamy na rondo Jana Pawła II ulicą Przewodników Tatrzańskich.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Czarny Staw Gąsienicowy to przepiękny, głęboki akwen otoczony najtrudniejszym z polskich szlaków - Orlą Percią. Nad jeziorem góruje Kościelec i jego zwaliste ściany, a także Kozi Wierch 2291m npm - najwyższy szczyt położony całkowicie na terytorium naszego kraju. Panoramy dopełniają Granaty - trzy wierzchołki, przez które przebiega Orla Perć.
- Zarybienie jeziora jest sztuczne i zostało wprowadzone przez człowieka zanim powstał na tym terenie park narodowy. Występują tu obce dla fauny Tatr pstrągi źródlane.
- Na środku Czarnego Stawu znajduje się wysepka – niegdyś planowano wybudować tu mauzoleum Juliusza Słowackiego, na szczęście ten pomysł nie został zrealizowany.
- W lawinie, która przewaliła się z Małego Kościelca przez szlak letni zginął w 1909r. Mieczysław Karłowicz. Jego śmierć bezpośrednio przyczyniła się do powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W miejscu wypadku stoi dziś obelisk z granitu (idąc nad staw należy patrzeć w lewą stronę w dół niedługo po wyjściu z lasu). Jest to jedno z dwóch miejsc, gdzie zobaczymy swastykę w Tatrach. Drugim są elementy dekoracyjne barierek w schronisku Murowaniec (widoczne przy toaletach na schodach). Dawniej znak ten, zwany krzyżykiem niespodzianym, był dla górali symbolem szczęścia.
- Szlak przebiega obok tzw. Betlejemki – jest to budynek Polskiego Związku Alpinizmu i tu szkolą się oraz nocują taternicy – osoby wspinające się w Tatrach. Na Hali Gąsienicowej znajduje się także budynek IMiGW z małym ogrodem badawczym oraz leśniczówka i strażnicówka. Szlak biegnie też przy zabytkowym szałasie pasterskim, przy którym można usiąść na ławce i odpocząć.
- Schronisko Murowaniec zostało wybudowane w latach 20. ubiegłego wieku przez żołnierzy Wojska Polskiego. Ich pracę upamiętnia tablica w zewnętrznej ścianie budynku wmurowana w 2019r. Bryła schroniska przypomina zamczysko. Jest to jeden z najpopularniejszych obiektów noclegowych w Tatrach z uwagi na bliskość wspaniałych terenów wspinaczkowych i wielu szlaków turystycznych (m.in. najtrudniejszego – Orlej Perci). W sezonie dyżurują tu ratownicy TOPR. Zimą śpią tu narciarze korzystający z tras Kasprowego Wierchu i kursanci szkoleń zimowych.
- Z Karczmiska (Przełęczy między Kopami) możemy podziwiać przepiękną panoramę Podhala i dalszych pasm górskich – Beskidu Żywieckiego, Gorców i Pienin, a także Tatry Wysokie. TPN zamontował tu ławki by odpocząć po trudach podejścia i zrobić sobie przerwę z pięknymi widokami. W pobliskich borówczyskach często grasują niedźwiedzie.
- W rejonie wspomnianego Karczmiska w 2013r. wydarzył się wypadek porażenia dwójki turystów piorunem. Nastąpiło zatrzymanie akcji serca u jednego z nich. Dzięki szybkiej akcji ratunkowej turyści przeżyli, ale należy uważać na wędrówki do schroniska podczas burzowej pogody, szlaki przebiegają przez mocno odkryty teren.
Warianty i modyfikacje
- Niemalże obowiązkowym wariantem tej wycieczki jest wizyta w schronisku Murowaniec. Na Hali Gąsienicowej, w miejscu, gdzie idąc w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego szlak niebieski rozwidla się tuż za budynkiem PZA „Betlejemka”, skręcamy w lewą odnogę i delikatnie obniżamy się mijając szałas po lewej stronie. Po ok dwóch minutach dotrzemy od strony zaplecza do schroniska. Mimo bliskości, jest ono niewidoczne z tego punktu. Jednak dobrze widoczny znak pomoże odnaleźć właściwy kierunek. Następnie, gdy wyjdziemy już ze schroniska i skierujemy się w prawo w stronę stołów, mijamy je i podążamy szerokim szlakiem niebieskim aż do skrzyżowania z oryginalnie opisaną niebieską trasą i skręcamy w lewo nad Czarny Staw Gąsienicowy.
Wskazówki praktyczne
- Hala Gąsienicowa wygląda przepięknie w sierpniu, podczas kwitnienia różowej wierzbówki kiprzycy.
- Bufet w schronisku Murowaniec oferuje bogaty wybór dań kuchni polskiej i włoskiej oraz pyszną kawę.
- Obowiązuje zakaz karmienia kaczek i ryb nad Czarnym Stawem Gąsienicowym (jak i w całych Tatrach), a także kąpieli w stawie.
- Zimą przy wysokim zagrożeniu lawinowym jedyne bezpieczne podejście na Halę Gąsienicową to szlak czarny z Brzezin. Odradzamy zimowe wyjścia nad Czarny Staw Gąsienicowy jeśli nie posiadamy dużej dawki wiedzy lawinowej, sprzętu i towarzystwa, często należy wędrować tam zimowym obejściem, które nie jest oczywiste.
- Parking przy Rondzie Jana Pawła II jest płatny w parkometrach. Należy się zapoznać z aktualną instrukcją na urządzeniu, gdyż bardzo często zmieniają się tam zasady płatności.
- Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilet możemy zakupić online, upoważnia on do wejścia poza kolejką.
- Schroniska tatrzańskie zwykle w okresie przed Bożym Narodzeniem (listopad/grudzień) są zamknięte i przeprowadzają remonty, niemożliwe może być nawet kupno picia.
- Toalety znajdują się w Kuźnicach (w restauracjach, hotelach) oraz w schronisku i są płatne.
Mapa
Najbliższe trasy
Dolina Strążyska i wodospad Siklawica
Długość trasy: 4,04 km
Czas przejścia: 1h 17m
Trudność: Umiarkowana
Przez spiskie łąki na Przełęcz nad Łapszanką
Długość trasy: 10,31 km
Czas przejścia: 3h 13m
Trudność: Umiarkowana