Z Łużnej do Bobowej przez Szalową

Długość trasy: 13,46 km
Czas przejścia: 3h 59m
Trudność: Umiarkowana

Urocza wędrówka Pogórzem Ciężkowickim pozwalająca poznać zalety i piękno pogórskich wsi i miasteczek, ich atmosferę, bogatą historię, zabytkowe budowle i ciekawe obiekty. Wycieczka pokazuje też piękno pogórskiej przyrody oraz kojący, pagórkowaty krajobraz.
 
Łużna – droga do Szalowej – Szalowa – las Koczanka – Bobowa rynek

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu pod kościołem św. Marcina Biskupa w Łużnej.
  2. Spod kościoła idziemy zwiedzić pomnik w Łużnej.
  3. Dochodzimy do szosy Zborowice-Klęczany, skręcamy w prawo i podążamy nią niewielki odcinek na północny-wschód, po czym skręcamy w lewo.
  4. Dochodzimy drogą do mostku na Szalowce i idziemy dalej do Szalowej.
  5. Odnajdujemy zielony szlak turystyczny i ruszamy nim w kierunku ogólnie zachodnim, z drobnymi odchyleniami.
  6. Za znakami zielonego szlaku wędrujemy do ul. Węgierskiej w Bobowej, kończymy wycieczkę na rynku.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Wzdłuż całej trasy wycieczki towarzyszyć nam będą piękne krajobrazy, otwarty teren i atmosfera pogórskiej wsi.
  2. Łużna – kościół parafialny św. Marcina. Neogotycki, trójnawowy, zbudowany z cegły i kamienia w XIX wieku, Barokowy krucyfiks z XVII wieku, pochodzący prawdopodobnie z kaplicy braci polskich. Liczne stare obrazy z XVII wieku.
  3. Łużna – pomnik poległych i zamordowanych w latach 1939-1945. Na terenie Łużnej odbyła się także część Operacji Gorlickiej, w wynik której wieś została zniszczona.
  4. Łużna – cmentarze wojenne nr 120, 122, 123 z I wojny światowej. Cmentarz 123 z drewnianą gontyną to największy pod względem zajmowanej powierzchni cmentarz wojenny z I wojny światowej w Galicji Zachodniej; w 2016 roku został dodany do obiektów historycznych na liście znaków dziedzictwa europejskiego. W Polsce są tylko 4 takie obiekty.
  5. Szalowa – kościół pw. św. Michała Archanioła, drewniany, 1739–1756, kaplica pw. Miłosierdzia Bożego, poł. XVIII wieku, cmentarz kościelny, klasycystyczny dwór z XVIII wieku.
  6. Bobowa – Galeria Koronki Klockowej,  gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych z XIV/XV wieku, kościół cmentarny pod wezwaniem św. Zofii, synagoga (obecnie szkoła), kirkut żydowski z ohelem, cmentarz wojenny nr 133 z I wojny światowej, dwór Długoszowskich z XVII wieku zwany „zamkiem”, fortyfikacje z XVII wieku, zamczysko Berdechów.

Warianty i modyfikacje

  1. Wycieczkę warto rozszerzyć o wizytę na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej. W tym celu za pomnikiem skręcamy w lewo, mijamy Spółdzielnię Mleczarską i podążamy drogą w kierunku północno - wschodnim. Po zwiedzeniu cmentarza wracamy pod pomnik i kontynuujemy wycieczkę w stronę szosy 977.
  2. Z Łużnej możemy dotrzeć do Bobowej omijając Szalową - idąc w kierunku Zborowic na zachód, skręcając w lewo w którąś z dalszych dróg, np. przez Stróżną i dochodząc do szlaku zielonego dalej.

Wskazówki praktyczne

  1. W Łużnej zatrzymują się autobusy relacji Gorlice - Kraków oraz busy relacji Gorlice - Bobowa. Dzięki temu nie powinniśmy mieć problemu z powrotem do punktu startu wycieczki, warto jednak pamiętać, że więcej busów może kursować w dni robocze i nauki szkolnej.
  2. Dobrym pomysłem może być też pozostawienie samochodu w Bobowej (np. na rynku), dojazd busem do Łużnej i przejście trasą kończąc bezpośrednio przy pozostawionym samochodzie.
  3. Bobowa leży na trasie linii kolejowej, którą kursują liczne pociągi relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Piwniczna-Zdrój. Ponadto z Bobowej możemy dostać się busem do Gorlic oraz Grybowa.
  4. Na trasie wycieczki możemy znaleźć sklepy spożywcze - w Łużnej, Szalowej oraz Bobowej.
13.46 km
107.14 m
150.65 m
170.55 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 59m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img