Wieża widokowa w Bruśniku z Ciężkowic do Bobowej

Długość trasy: 14,28 km
Czas przejścia: 4h 19m
Trudność: Umiarkowana

Jedna z kilku tras, która pozwoli nam odkryć, poznać i rozkoszować się urokiem Pogórzy. Taką mozaikę lasów, pól i historii, tej małej i dużej można odnaleźć właśnie w tym miejscu.

Ciężkowice – Kąśna Dolna – Bruśnik – Bobowa

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na rynku w Ciężkowicach. Zchodzimy do szosy krynickiej ulicą Grunwaldzką albo św. Andrzeja. Po dojściu do drogi głównej skręcamy w lewo, by po blisko 300 metrach napotkać szlak niebieski , którym będziemy przez najbliższy czas wędrować.
  2. Wraz z niebieskim szlakiem skręcamy na most na rzece Białej, kierujemy się na ulicę Jana Brońka i wkrótce wkraczymy do Kąśnej Dolnej.
  3. W Kąśnej skręcamy wraz ze szlakiem w pobliże parku z dworkiem Ignacego Jana Paderewskiego, przekraczając wcześniej potok Jastrzębianka.
  4. Po około 2 kilometrach od dworku, mijając pola i lasy, dojdziemy na początek szlaku zielonego, którym można dojść do stacji PKP w Pławnej.
  5. Nasza trasa nadal prowadzi szlakiem niebieskim biegnącym lokalnymi drogami. W połowie drogi między spotkaniem ze szlakiem zielonym, a wsią Bruśnik znajduje się wieża widokowa, która jest też świetnym punktem orientacyjnym.
  6. Po dojściu do Bruśnika i spotkaniu ze szlakiem żółtym (biegnącym z rejonu Jamnej do Pławnej), przy kościele skręcamy w lewo, by odsłoniętym terenem wspiąć się w rejon wsi Falkowa. W tym miejscu żegnamy szlak niebieski, a skorzystamy teraz ze szlaku zielonego , który systematycznie będzie schodził w dół po stoku. Po prawej stronie będziemy widzieć zabudowania wsi Brzana, położone nad potokiem Brzanka.
  7. Szlak zielony dociera do ulicy Pławienka, by po 100 metrach skręcić w ulicę Zamkową. Po przekroczeniu rzeki Białej docieramy do stacji PKP w Bobowej.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Atrakcyjne centrum Ciężkowic zachowuje wygląd galicyjskiego miasteczka. Miasto posiada rynek z domami z podcieniami, ratusz i kościół p.w. św. Andrzeja, ze słynącym łaskami obrazem „Ecce Homo”. W Ciężkowicach jest także szeroki wybór lokali gastronomicznych oraz Muzeum Przyrodnicze.
  2. W Kąśnej Dolnej znajduje się zabytkowy dworek,  którego właścicielem przez kilka lat był słynny pianista i polityk Ignacy Jan Paderewski. Aktualnie funkcjonuje tam Centrum Paderewskiego, prowadzące działalność koncertową i muzealną. Obok dworku znajduje się park ze zbiornikiem wodnym.
  3. Za Kąśną Dolną idąc szlakiem niebieskim napotykamy szlak zielony . Możemy przejść nim około 500 metrów w kierunku Pławnej, by wyszukać w lesie ciekawy ostaniec skalny zwany „Diablim Boiskiem”. Do trasy naszej wędrówki należy wrócić tą samą drogą.
  4. Z wieży widokowej w Bruśniku można podziwiać widok nie tylko na Pogórza, ale i Beskidy, a przy dobrej widoczności również Tatry. Obok wieży znajduje się wiata z możliwością rozpalenia grilla.
  5. W Bruśniku znajduje się zabytkowy kościół, pochodzący z początków XX wieku.
  6. Bobowa to kolejny przykład galicyjskiego miasteczka. Warto zwrócić uwagę na kościół Wszystkich Świętych, którego początki sięgają XIV wieku; na uwagę zasługuje także kościół św. Zofii z 2 połowy XV wieku; murowana synagoga z połowy XVIII wieku, dwór Długoszowskich; cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej i cmentarz żydowski.

Warianty i modyfikacje

  1. Chcąc skrócić drogę możemy zejść wcześniej do miejscowości Pławna, korzystając ze szlaku zielonego , który łączy się ze szlakiem niebieskim w rejonie Kąśnej. W tym wariancie nie dotrzemy jednak do wieży widokowej.
  2. Inną możliwością skrócenia trasy jest zejście spod kościoła w Bruśniku do Pławnej korzystając ze szlaku żółtego , a następnie zielonego .

Wskazówki praktyczne

  1. Zarówno Ciężkowice, jak i Bobowa znajdują się przy linii kolejowej jak i ruchliwych drogach numer 977 i 981. Ułatwia to dostanie się do opisanych miejsc komunikacją zbiorową. Do Ciężkowic kursują busy z Tarnowa, natomiast w obu miejscowościach (jak również w Pławnej), zatrzymują się pociągi relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Piwniczna-Zdrój.
14.28 km
233.75 m
292.21 m
292.77 m
12/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 19m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img