Beskidzkie Morskie Oko pętlą z Szymbarku

Długość trasy: 6,89 km
Czas przejścia: 2h 23m
Trudność: Wymagająca

Interesująca pod względem krajoznawczym i przyrodniczym wycieczka w północnej części Beskidu Niskiego w poszukiwaniu ciekawostek Maślanej i Jeleniej Góry. Celem naszej wędrówki będzie największe w Beskidach osuwisko, zaś główną atrakcją jeziorko osuwiskowe nazywane Beskidzkim Morskim Okiem. W Szymbarku – położonym w dolinie rzeki Ropy – znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia.

Szymbark centrum – Jelenia Góra (684 m n.p.m.) – Beskidzkie Morskie Oko – Szymbark Łęgi

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w centrum Szymbarku przy węźle szlaków. Obieramy szlak zielony w kierunku Maślanej Góry. Idziemy dość ostro pod górę, za nami ładny widok na dolinę Ropy. Dalej wyraźnym grzbietem ścieżką przez las. Następnie skrajem rezerwatu przyrody „Jelenia Góra” dochodzimy do szczytu o tej samej nazwie (Jelenia Góra 684 m n.p.m.).
  2. Trzymając się zielonych znaków dochodzimy do obniżenia między Maślaną a Jelenią Górą. W tym miejscu skręcamy w lewo na szlak znaczony biało-niebieskim kwadratem (drogowskaz: Beskidzkie Morskie Oko 15 minut). Wąską, zarośniętą ścieżką schodzimy ostro w dół.
  3. Dochodzimy do drogi szutrowej. W tym miejscu skręcamy w lewo i po chwili dochodzimy do jeziorka osuwiskowego zwanego Beskidzkim Morskim Okiem.
  4. Od jeziorka wędrujemy wygodną drogą przez las, trzymając się szlaku oznaczonego biało-niebieskim kwadratem . Po ok. 20 minutach dochodzimy do drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo.
  5. Czeka nas teraz ładny krajobrazowo odcinek. Asfaltową nawierzchnię wynagradza ciekawa panorama na dolinę Ropy oraz okoliczne wzniesienia Beskidu Niskiego (widać m.in. Łysą i Miejską Górę). Niżej otwiera się widok na Chełm górujący nad Grybowem. Po ok. 40 minutach dochodzimy do głównej drogi i przystanku autobusowego w Szymbarku Łęgi, gdzie kończymy wycieczkę.  

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Beskidzkie Morskie Oko to jeziorko osuwiskowe położone nad Szymbarkiem na stokach Maślanej Góry na północnym krańcu Beskidu Niskiego. Osuwiska na stokach Maślanej Góry i sąsiedniej Jeleniej Góry zdarzały się w przeszłości kilkukrotnie, a pierwsze udokumentowane zjawisko miało miejsce w 1784 roku. To, o którym tutaj piszemy, powstało po wielkim osunięciu się mas ziemi w 1913 roku, po długotrwałych opadach deszczu. W tym czasie na terenie osuwiska powstało aż 24 jeziorka. Do naszych czasów ostało się jedno – to, które nazywamy dziś Beskidzkim Morskim Okiem. Warto dodać, że osunięcie się takich mas ziemi zniszczyło wówczas wiele hektarów lasu, zniszczone były pola uprawne, łąki oraz gospodarstwa przysiółka Szklarki. Wygląd jeziorka zależy od ilości opadów deszczu. Bywa, że wody w jeziorku jest dużo, a głębokość dochodzi nawet do 4 metrów. Bywa i tak – zwłaszcza w okresie suszy – że jeziorko przypomina wielką kałużę.
  2. Rezerwat przyrody „Jelenia Góra” utworzony na południowych stokach Jeleniej Góry chroni dobrze zachowany fragment zespołu jaworzyny górskiej ze stanowiskiem rzadkiej paproci – języcznika zwyczajnego. Ochronie podlega także buczyna karpacka z dużym udziałem jodły.
  3. W Szymbarku warto zwiedzić Skansen Wsi Pogórzańskiej oraz XVI-wieczny dwór obronny (kasztel) będący cennym zabytkiem architektury renesansowej w Polsce. Nieopodal znajduje się ładny, drewniany kościół św. Wojciecha z 1782 roku. Pamiątką po czasach I wojny światowej są cmentarze wojenne (zaprojektowane przez Hansa Mayra). W przysiółku Wólka – ok. 1,5 km na południe od centrum miejscowości, po drugiej stronie rzeki Ropy – znajduje się dawna drewniana cerkiew greckokatolicka zwana „cerkwią na Wólce” (obecnie kościół rzymskokatolicki).

Warianty i modyfikacje

  1. Wycieczkę możemy zacząć w Szymbarku Łęgi, gdzie zaczyna się szlak spacerowy znaczony biało-niebieskim kwadratem , który doprowadza do jeziorka osuwiskowego. Z przysiółka Łęgi do jeziorka dojdziemy w ok. 1 godzinę 15 minut – odległość to ok. 3 km. Trasa wiedzie początkowo pod górę drogą asfaltową z ładnym widokiem na okolicę. Po ok. 40 minutach szlak skręca do lasu.
  2. Trasę możemy wydłużyć, zdobywając szczyt Maślanej Góry (753 m n.p.m.). W tym wariancie za wierzchołkiem Jeleniej Góry nie skręcamy w lewo na szlak oznaczony biało-niebieskim kwadratem, lecz kontynuujemy wędrówkę szlakiem zielonym . Na szczycie Maślanej Góry – w miejscu, gdzie znajduje się maszt przekaźnikowy – skręcamy w lewo w wyraźną szutrową drogę (bez znaków). Po ok. 15 minutach dochodzimy do rozwidlenia dróg. W tym miejscu znowu skręcamy w lewo. Szeroka szutrowa droga doprowadzi nas do Beskidzkiego Morskiego Oka i biało-niebieskiego szlaku spacerowego dochodzącego tu z przysiółka Łęgi.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Szymbarku możemy dojechać autobusami z Gorlic lub Nowego Sącza. Przez miejscowość przejeżdżają także autobusy relacji Gorlice–Wysowa-Zdrój. Wysiadamy na przystanku w centrum Szymbarku, w pobliżu skansenu i kasztelu. Jeśli chcemy dojść do Beskidzkiego Morskiego Oka szlakiem znaczonym biało-niebieskim kwadratem, nie robiąc całej pętli, wówczas najlepiej wysiąść na przystanku Szymbark Łęgi i stamtąd udać się na wędrówkę.
  2. Duży parking znajduje się w centrum Szymbarku, naprzeciwko skansenu. Auto możemy zaparkować także pod sklepem Arka w przysiółku Łęgi – w tym miejscu zaczyna się szlak spacerowy znaczony biało-niebieskim kwadratem, który doprowadza do jeziorka Morskie Oko.
  3. Trasa wiedzie w terenie leśnym (nie licząc ostatniego, asfaltowego odcinka, czyli zejścia do przysiółka Łęgi). Szlaki są dobrze oznaczone. Pewnym utrudnieniem może być zejście z przełączki między Jelenią Górą a Maślaną Górą ścieżką znaczoną biało-niebieskim kwadratem do drogi szutrowej. Odcinek ten bywa zarośnięty i prowadzi dość ostro w dół.
  4. W centrum Szymbarku znajduje się sklep, w którym możemy kupić prowiant na drogę. Duży sklep Arka znajduje się w przysiółku Łęgi – w tym miejscu zaczyna się szlak spacerowy znaczony biało-niebieskim kwadratem doprowadzający do Beskidzkiego Morskiego Oka.
  5. Jeśli chcemy zwiedzić skansen oraz kasztel w Szymbarku, sprawdźmy przed wycieczką godziny otwarcia obiektów. Informacje na temat zwiedzania znajdują się na stronach: https://muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/skansen-wsi-pogorzanskiej i https://muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku/historia-kasztelu.
6.89 km
389.08 m
389.40 m
387.40 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 23m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Beskid Niski Gorlice

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img