Z Rzepiennika Biskupiego do Ciężkowic przez Wąwóz Czarownic

Długość trasy: 8,83 km
Czas przejścia: 2h 43m
Trudność: Umiarkowana

Trasa prowadząca przez Pogórze Ciężkowickie nie sprawi większych trudności podczas marszu. Przyjemną wędrówkę urozmaicą, zmuszając do zadumy, pamiątki z obu wojen światowych. Zwieńczeniem wrażeń będzie uroczy i owiany legendami wąwóz z „Wodospadem Czarownic”.

Rzepiennik Biskupi – Dąbry – Ciężkowice

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wyprawę zaczynamy w Rzepienniku Biskupim, nieopodal neogotyckiego kościoła. Szybko odnajdujemy szlak niebieski , który będzie nam towarzyszył prawie do końca wycieczki.
  2. Szlak niebieski prowadzi nas początkowo drogą nr 980, następnie skręcamy w prawo w boczną drogę, a z niej wchodzimy w las.
  3. Po minięciu przysiółka Dąbry dochodzimy do drogi. Szlak prowadzi nas ulicą Partyzantów, Zakole, Spacerową do Stawisk, gdzie skręcamy w lewo.
  4. Po około 200 metrach schodzimy z drogi kierując się ścieżką między zabudowaniami, która zaprowadzi nas do urokliwego pomnika przyrody „Wodospad Ciężkowicki” zwanego też „Wodospadem Czarownic”.
  5. Po jego zwiedzeniu trafiamy na ulicę Tysiąclecia, skręcamy w prawo i około 200 metrów maszerujemy na północny - zachód, w stronę miasta. Znaki niebieskie skręcają na lewo, w stronę rezerwatu „Skamieniałe Miasto”, my jednak, około 100 metrów idziemy nadal drogą, aż napotkamy szlak czarny , który zaprowadzi nas do rynku w Ciężkowicach.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Teren obfituje w historię I i II wojny światowej. W Rzepienniku będzie to mogiła zamordowanych przez Niemców Żydów z getta oraz cmentarz partyzantów AK z oddziału Regina II poległych w X 1944 r. Z okresu I wojny światowej są to cmentarze numer 141 w Przedmieściu Małym oraz 137 w samych Ciężkowicach, na cmentarzu parafialnym.
  2. Kościół neogotycki w Rzepienniku Biskupim z II połowy XIX w. jest pierwszym kościołem neogotyckim wzniesionym na terenie diecezji tarnowskiej.
  3. Pomnik przyrody „Wodospad Ciężkowicki” to dwuprogowa, 14-metrowa kaskada wypreparowana w piaskowcach ciężkowickich i owiana legendami.
  4. Atrakcyjne centrum Ciężkowic zachowuje wygląd galicyjskiego miasteczka. Znajduje się tutaj rynek z domami z podcieniami, ratusz i kościół pw. św. Andrzeja, ze słynącym łaskami obrazem „Ecce Homo”.
  5. W Ciężkowicach znajdziemy szeroki wybór lokali gastronomicznych oraz Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, gdzie poznamy wiele ciekawych informacji na temat gatunków zwierząt i roślin zamieszkujących region Pogórza Karpackiego.

Warianty i modyfikacje

  1. Z ulicy Tysiąclecia po wyjściu z wąwozu z wodospadem można kontynuować zwiedzanie atrakcji przyrodniczych Ciężkowic, gdyż szlak niebieski kieruje się na zachód w stronę rezerwatu „Skamieniałe Miasto”. Jednak dokładne oglądnięcie wszystkich skałek na terenie rezerwatu wraz z proponowaną trasą może zająć bardzo dużo czasu i sił. Lepiej zwiedzanie tych atrakcji pozostawić na osobną wycieczkę.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Rzepiennika można dostać się z Tarnowa wykorzystując połączenia autobusowe. Z rynku w Ciężkowicach można już bez problemu dostać się z powrotem busem do Tarnowa.
  2. Nie ma stacji PKP w Ciężkowicach. Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się we wsi Bogoniowice, i odległy jest o niecałe 2 km od rynku Ciężkowic. Na stacji zatrzymują się pociągi relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Piwniczna-Zdrój.
8.83 km
128.80 m
222.24 m
211.24 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 44m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img