Maślana Góra ze Stróż do Szymbarku

Długość trasy: 12,01 km
Czas przejścia: 3h 52m
Trudność: Wymagająca

Wycieczka zalesionym grzbietem Maślanej Góry, wśród śpiewu ptaków i szumu drzew. Większa część trasy to cieniste wzniesienia, dające nam możliwość spotkana dzikiej zwierzyny i ciekawej roślinności.

Stróże – Wyskitna – Zielona Góra 690m n.p.m. – Maślana Góra 753m n.p.m. – Jelenia Góra 684m n.p.m. - Szymbark

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy przy kościele NMP Królowej Polski w Stróżach, gdzie odnajdujemy zielony szlak turystyczny . Ruszamy nim szosą na północ, by po chwili skręcić w prawo i pokonać potok Wyskotnianka, a następnie tory kolejowe.
  2. Mijamy kilka budynków i skręcamy w prawo na wschód, kontynuując marsz wśród grup zabudowań.
  3. Dochodzimy do Wyskitnej. Przy końcu wsi szlak skręca pod kątem prostym w prawo – schodzimy z drogi na ścieżkę. Zaczynamy podejście na masyw Maślanej Góry.
  4. Zielony szlak wiedzie grzbietem przez masyw Maślanej Góry przechodząc obok szczytu Zielonej Góry, by po kolejnym podejściu osiągnąć kulminację na szczytowej polance Maślanej Góry.
  5. Osiągamy kolejny szczyt na naszej trasie – Jelenią Górę, po czym już łagodniej schodzimy zielonym szlakiem z masywu.
  6. Wychodzimy z lasu, ścieżka ostro wiedzie nas w dół i wkrótce kończymy trasę w Szymbarku.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. We wsi Wyskitna towarzyszyć nam będą bardzo malownicze widoki, znajduje się tutaj również ciekawa kapliczka przydrożna, a na pograniczu z Gródkiem - rezerwat cisów, unikatowy w skali europejskiej.
  2. Na Maślanej Górze znajduje się polana z wieżą przekaźnika telekomunikacyjnego, a na jej zboczach osuwiskowe jeziorko „Beskidzkie Morskie Oko”.
  3. Na południowych stokach Jeleniej Góry znajduje się rezerwat przyrody - stanowisko paproci języcznik zwyczajny.
  4. W Szymbarku wart naszych odwiedzin jest Skansen Wsi Pogórzańskiej, gdzie na powierzchni 2 hektarów umieszczone zostały tradycyjne chałupy, budynki gospodarcze i warsztaty wiejskie z XIX wieku.
  5. W Szymbarku znajduje się kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, kościół św. Wojciecha oraz Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel, mieszczący się w dawnym dworze obronnym, będącym bardzo cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce.
  6. Dla miłośników historii ciekawym punktem może być „Przystanek Szymbark” - miejsce odpoczynku i rekreacji urządzone w sposób nawiązujący do Bitwy Gorlickiej z 1915 roku.

Warianty i modyfikacje

  1. Schodząc z Maślanej Góry możemy zboczyć z trasy by odwiedzić jeziorko „Beskidzkie Morskie Oko”, prowadzi do niego niebieski szlak spacerowy , wytyczony by ułatwić odnalezienie jeziorka, które w okresie letnim częściowo lub całkowicie wysycha. Następnie tą samą drogą wracamy do zielonego szlaku i kontynuujemy wycieczkę.
  2. Ze Stróż do Szymbarku można także przejść omijając masyw Maślanej Góry - drogą od północy i wschodu przez wsie Polną, Szalową, Bieśnik, Bystrą.

Wskazówki praktyczne

  1. Stróże leżą na trasie linii kolejowej, którą kursują liczne pociągi relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Piwniczna-Zdrój. Dzięki temu punkt startu naszej wycieczki jest dostępny nawet z dalszych zakątków kraju.
  2. Z Szymbarku możemy wrócić busem do Grybowa, który leży na trasie tej samej linii kolejowej co Stróże. Ponadto w Szymbarku zatrzymują się busy relacji Gorlice - Nowy Sącz.
  3. W Szymbarku można się posilić w restauracji obok Kasztelu.
12.01 km
442.68 m
460.68 m
448.68 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 53m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img