Jodłowa Góra, Rosochatka i Rezerwat „Cisy w Mogilnie”
Atrakcyjna krajobrazowo i ciekawa pod względem przyrodniczym wycieczka na pograniczu Pogórza Rożnowskiego i Beskidu Niskiego. Podczas wędrówki zdobędziemy dwa szczyty – Jodłową Górę i Rosochatkę. Odwiedzimy także znajdujący się na północnych stokach Jodłowej Góry rezerwat przyrody chroniący dorodne okazy cisa. Będzie też okazja, by odpocząć na polanie z pięknym widokiem na okoliczne pasma górskie.
Paszyn dolina Lubinki – Jodłowa Góra (715 m n.p.m.) – Rosochatka (753 m n.p.m.) – Cieniawa – Ptaszkowa PKP
Plan wycieczki
- Wycieczkę rozpoczynamy w Paszynie, w dolinie Lubinki – w miejscu, gdzie niebieski szlak przecina drogę prowadzącą z Paszyna do Mogilna. Kierujemy się za znakami szlaku niebieskiego delikatnie w górę, drogą asfaltową, mijając po lewej stronie kapliczkę domkową. Następnie nawierzchnia zmienia się na szutrową.
- Po około 45 minutach marszu docieramy do rozległej polany widokowej pod szczytem Jodłowej Góry, na której stoi wiata turystyczna. Idziemy prosto i po chwili osiągamy szczyt Jodłowej (715 m n.p.m.). Po lewej stronie mijamy odbicie na ścieżkę przyrodniczą wiodącą do Rezerwatu „Cisy w Mogilnie”.
- Trzymając się szlaku niebieskiego wędrujemy przez las. Schodzimy w dół i osiągamy przełęcz zwaną „Wilczym Dołem”. Przecinamy drogę asfaltową i kierujemy się na wprost, rozpoczynając nieco monotonne podejście na Rosochatkę.
- Po około 20 minutach marszu osiągamy szczyt Rosochatki (753 m n.p.m.), na którym znajduje się wiata turystyczna i okolicznościowy krzyż. Ze szczytu schodzimy stromą ścieżyną przez las. Dochodzimy do rozległych łąk nad Cieniawą.
- Szlak doprowadza nas do drogi wojewódzkiej łączącej Nowy Sącz z Grybowem. Wędrujemy asfaltem, następnie skręcamy w prawo w kierunku Ptaszkowej. Szlak prowadzi przez wieś, kierując nas na stację PKP w Ptaszkowej, gdzie kończymy wycieczkę.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Rezerwat „Cisy w Mogilnie” znajduje się na północnych stokach Jodłowej Góry i obejmuje obszar 35 hektarów. Cis pospolity to wiecznie zielone drzewo, bardzo cenione w okresie średniowiecza. Z tego giętkiego i elastycznego drzewa wyrabiano wysokiej jakości łuki. W rezerwacie zachowało się kilkaset cisów otoczonych pięknym jodłowym lasem. Najstarszy cis ma około 560 lat. Przez teren rezerwatu poprowadzono ścieżkę przyrodniczą o długości 5 km wytyczoną w formie pętli.
- Rosochatka (753 m n.p.m) to zalesiony szczyt, wyróżniający się w panoramie, który góruje nad drogą między Nowym Sączem a Grybowem. Na szczycie znajduje się okolicznościowy krzyż oraz drewniana altana. Z łąk na południowych stokach Rosochatki rozciąga się ładna panorama na Beskid Niski – widać stąd Maślaną Górę, Chełm nad Grybowem, Suchą Homolę i Pasmo Jaworza. Cały grzbiet, do którego należą zarówno Rosochatka, jak i Jodłowa Góra, leży na granicy Pogórza Rożnowskiego i Beskidu Niskiego, choć wzniesienia te według regionalizacji zaliczane są już do Beskidu Niskiego.
- Nieopodal szczytu Jodłowej Góry (715 m n.p.m.) znajduje się widokowa polana, z której roztacza się wspaniała panorama na Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy oraz Gorce. W pobliżu wiaty na Jodłowej Górze stoi pomnik partyzantów z II wojny światowej.
- W okolicy znajduje się kilka ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc. Na uwagę zasługuje zabytkowy kościół Wszystkich Świętych w Ptaszkowej z XVI wieku, który znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Interesującym obiektem jest kaplica św. Anny w Mogilnie zbudowana w połowie XVI wieku, a także stojący w pobliżu drewniany kościół św. Marcina z XVIII wieku. Miłośnikom sztuki regionalnej polecamy wizytę w Muzeum Sztuki Ludowej w Paszynie, w którym możemy podziwiać wspaniałą kolekcję dzieł tworzonych przez miejscowych artystów.
Warianty i modyfikacje
- Wędrówkę możemy połączyć ze spacerem po Rezerwacie „Cisy w Mogilnie”. W takiej sytuacji za szczytem Jodłowej Góry odbijamy w lewo, za znakami ścieżki przyrodniczej. Jeśli wybierzemy ten wariant, musimy mieć większy zapas czasu, albowiem cała ścieżka przyrodnicza po rezerwacie liczy 5 km.
- Wycieczkę możemy zakończyć wcześniej w miejscowości Cieniawa, która znajduje się przy drodze łączącej Nowy Sącz z Grybowem. Pomijamy wówczas ostatni, 3-kilometrowy odcinek wędrówki asfaltem.
- Turyści o dobrej kondycji, którzy lubią dłuższe trasy, mogą rozpocząć wycieczkę w Nowym Sączu (w rejonie ulicy Chruślickiej) i dojść szlakiem niebieskim do Paszyna, zaliczając po drodze Kalwarię Sądecką i niewysokie Pasmo Mużenia. Jeśli wybierzemy ten wariant, do trasy podstawowej należy doliczyć dodatkowo około 9 km. Jest to malowniczy krajobrazowo odcinek, obfitujący w ładne widoki na Beskid Sądecki, Gorce i Beskid Wyspowy. Szlak wiedzie częściowo lasem, w większości jednak przebiega przez wysoko położone przysiółki należące do Nowego Sącza, Piątkowej i Boguszowej.
Wskazówki praktyczne
- Do Paszyna, skąd zaczynamy naszą wycieczkę, dojedziemy autobusem z Nowego Sącza. Natomiast do Ptaszkowej kursuje pociąg relacji Kraków–Krynica-Zdrój, a także liczne autobusy z Nowego Sącza i Grybowa.
- Turyści, którzy zechcą przyjechać na wycieczkę samochodem, mogą zostawić auto w Paszynie, na niewielkiej zatoczce, w pobliżu miejsca, gdzie niebieski szlak przecina drogę prowadzącą z Paszyna do Mogilna. Można podjechać też wyżej i zostawić auto na niebieskim szlaku, za kapliczką, przy zbiorniku wodnym (znajduje się tu nieduży placyk, na którym zmieszczą się 2-3 samochody). Jeśli wybierzemy wariant z dojazdem samochodem, wówczas po zdobyciu Jodłowej Góry i Rosochatki wracamy do auta tą samą drogą.
- Na trasie znajdują się dwie wiaty turystyczne, w których można schronić się na wypadek deszczu – nieopodal szczytu Jodłowej Góry oraz na Rosochatce.
- Nawierzchnia na trasie jest terenowa (w większości to leśne ścieżki) prócz początkowego i ostatniego odcinka, które wiodą asfaltem. Podejście na Rosochatkę oraz zejście ze szczytu jest nieco żmudne, ale niedługie.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Z Łużnej do Bobowej przez Szalową
Długość trasy: 13,46 km
Czas przejścia: 3h 59m
Trudność: Umiarkowana
Przez Pasmo Jaworzyny z Nawojowej do Rytra
Długość trasy: 14,22 km
Czas przejścia: 4h 42m
Trudność: Wymagająca
Wieża widokowa w Bruśniku z Ciężkowic do Bobowej
Długość trasy: 14,28 km
Czas przejścia: 4h 19m
Trudność: Umiarkowana
Maślana Góra ze Stróż do Szymbarku
Długość trasy: 12,01 km
Czas przejścia: 3h 52m
Trudność: Wymagająca