Jodłowa Góra, Rosochatka i Rezerwat „Cisy w Mogilnie”

Długość trasy: 9,71 km
Czas przejścia: 3h 06m
Trudność: Umiarkowana

Atrakcyjna krajobrazowo i ciekawa pod względem przyrodniczym wycieczka na pograniczu Pogórza Rożnowskiego i Beskidu Niskiego. Podczas wędrówki zdobędziemy dwa szczyty – Jodłową Górę i Rosochatkę. Odwiedzimy także znajdujący się na północnych stokach Jodłowej Góry rezerwat przyrody chroniący dorodne okazy cisa. Będzie też okazja, by odpocząć na polanie z pięknym widokiem na okoliczne pasma górskie.

Paszyn dolina Lubinki – Jodłowa Góra (715 m n.p.m.) – Rosochatka (753 m n.p.m.) – Cieniawa – Ptaszkowa PKP

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w Paszynie, w dolinie Lubinki – w miejscu, gdzie niebieski szlak przecina drogę prowadzącą z Paszyna do Mogilna. Kierujemy się za znakami szlaku niebieskiego delikatnie w górę, drogą asfaltową, mijając po lewej stronie kapliczkę domkową. Następnie nawierzchnia zmienia się na szutrową.
  2. Po około 45 minutach marszu docieramy do rozległej polany widokowej pod szczytem Jodłowej Góry, na której stoi wiata turystyczna. Idziemy prosto i po chwili osiągamy szczyt Jodłowej (715 m n.p.m.). Po lewej stronie mijamy odbicie na ścieżkę przyrodniczą wiodącą do Rezerwatu „Cisy w Mogilnie”.
  3. Trzymając się szlaku niebieskiego wędrujemy przez las. Schodzimy w dół i osiągamy przełęcz zwaną „Wilczym Dołem”. Przecinamy drogę asfaltową i kierujemy się na wprost, rozpoczynając nieco monotonne podejście na Rosochatkę.
  4. Po około 20 minutach marszu osiągamy szczyt Rosochatki (753 m n.p.m.), na którym znajduje się wiata turystyczna i okolicznościowy krzyż. Ze szczytu schodzimy stromą ścieżyną przez las. Dochodzimy do rozległych łąk nad Cieniawą.
  5. Szlak doprowadza nas do drogi wojewódzkiej łączącej Nowy Sącz z Grybowem. Wędrujemy asfaltem, następnie skręcamy w prawo w kierunku Ptaszkowej. Szlak prowadzi przez wieś, kierując nas na stację PKP w Ptaszkowej, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Rezerwat „Cisy w Mogilnie” znajduje się na północnych stokach Jodłowej Góry i obejmuje obszar 35 hektarów. Cis pospolity to wiecznie zielone drzewo, bardzo cenione w okresie średniowiecza. Z tego giętkiego i elastycznego drzewa wyrabiano wysokiej jakości łuki. W rezerwacie zachowało się kilkaset cisów otoczonych pięknym jodłowym lasem. Najstarszy cis ma około 560 lat. Przez teren rezerwatu poprowadzono ścieżkę przyrodniczą o długości 5 km wytyczoną w formie pętli.
  2. Rosochatka (753 m n.p.m) to zalesiony szczyt, wyróżniający się w panoramie, który góruje nad drogą między Nowym Sączem a Grybowem. Na szczycie znajduje się okolicznościowy krzyż oraz drewniana altana. Z łąk na południowych stokach Rosochatki rozciąga się ładna panorama na Beskid Niski – widać stąd Maślaną Górę, Chełm nad Grybowem, Suchą Homolę i Pasmo Jaworza. Cały grzbiet, do którego należą zarówno Rosochatka, jak i Jodłowa Góra, leży na granicy Pogórza Rożnowskiego i Beskidu Niskiego, choć wzniesienia te według regionalizacji zaliczane są już do Beskidu Niskiego.
  3. Nieopodal szczytu Jodłowej Góry (715 m n.p.m.) znajduje się widokowa polana, z której roztacza się wspaniała panorama na Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy oraz Gorce. W pobliżu wiaty na Jodłowej Górze stoi pomnik partyzantów z II wojny światowej.
  4. W okolicy znajduje się kilka ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc. Na uwagę zasługuje zabytkowy kościół Wszystkich Świętych w Ptaszkowej z XVI wieku, który znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Interesującym obiektem jest kaplica św. Anny w Mogilnie zbudowana w połowie XVI wieku, a także stojący w pobliżu drewniany kościół św. Marcina z XVIII wieku. Miłośnikom sztuki regionalnej polecamy wizytę w Muzeum Sztuki Ludowej w Paszynie, w którym możemy podziwiać wspaniałą kolekcję dzieł tworzonych przez miejscowych artystów.

Warianty i modyfikacje

  1. Wędrówkę możemy połączyć ze spacerem po Rezerwacie „Cisy w Mogilnie”. W takiej sytuacji za szczytem Jodłowej Góry odbijamy w lewo, za znakami ścieżki przyrodniczej. Jeśli wybierzemy ten wariant, musimy mieć większy zapas czasu, albowiem cała ścieżka przyrodnicza po rezerwacie liczy 5 km.
  2. Wycieczkę możemy zakończyć wcześniej w miejscowości Cieniawa, która znajduje się przy drodze łączącej Nowy Sącz z Grybowem. Pomijamy wówczas ostatni, 3-kilometrowy odcinek wędrówki asfaltem.
  3. Turyści o dobrej kondycji, którzy lubią dłuższe trasy, mogą rozpocząć wycieczkę w Nowym Sączu (w rejonie ulicy Chruślickiej) i dojść szlakiem niebieskim do Paszyna, zaliczając po drodze Kalwarię Sądecką i niewysokie Pasmo Mużenia. Jeśli wybierzemy ten wariant, do trasy podstawowej należy doliczyć dodatkowo około 9 km. Jest to malowniczy krajobrazowo odcinek, obfitujący w ładne widoki na Beskid Sądecki, Gorce i Beskid Wyspowy. Szlak wiedzie częściowo lasem, w większości jednak przebiega przez wysoko położone przysiółki należące do Nowego Sącza, Piątkowej i Boguszowej.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Paszyna, skąd zaczynamy naszą wycieczkę, dojedziemy autobusem z Nowego Sącza. Natomiast do Ptaszkowej kursuje pociąg relacji Kraków–Krynica-Zdrój, a także liczne autobusy z Nowego Sącza i Grybowa.
  2. Turyści, którzy zechcą przyjechać na wycieczkę samochodem, mogą zostawić auto w Paszynie, na niewielkiej zatoczce, w pobliżu miejsca, gdzie niebieski szlak przecina drogę prowadzącą z Paszyna do Mogilna. Można podjechać też wyżej i zostawić auto na niebieskim szlaku, za kapliczką, przy zbiorniku wodnym (znajduje się tu nieduży placyk, na którym zmieszczą się 2-3 samochody). Jeśli wybierzemy wariant z dojazdem samochodem, wówczas po zdobyciu Jodłowej Góry i Rosochatki wracamy do auta tą samą drogą.
  3. Na trasie znajdują się dwie wiaty turystyczne, w których można schronić się na wypadek deszczu – nieopodal szczytu Jodłowej Góry oraz na Rosochatce.
  4. Nawierzchnia na trasie jest terenowa (w większości to leśne ścieżki) prócz początkowego i ostatniego odcinka, które wiodą asfaltem. Podejście na Rosochatkę oraz zejście ze szczytu jest nieco żmudne, ale niedługie.
9.71 km
305.52 m
405.12 m
337.12 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 06m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img