Mogielica pętlą z Przełęczy Rydza-Śmigłego

Długość trasy: 9,60 km
Czas przejścia: 3h 12m
Trudność: Wymagająca

Niezwykle widokowa trasa na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego - Mogielicę. Wygodny dojazd do punktu rozpoczęcia wycieczki, elementy historyczne i w szczególności piękne panoramy na Beskidy i Tatry zachęcą nas do wyboru tej wycieczki.

Przełęcz Rydza-Śmigłego (696 m n.p.m.) – Polana Wyśnikówka – Mogielica – Kopa (1170m n.p.m.) - Przełęcz Rydza-Śmigłego

Autor:
Robert Bajorek

Robert Bajorek

Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy od Przełęczy Rydza-Śmigłego.  Podążamy szlakiem pieszym oznaczonym kolorem zielonym .
  2. Przechodzimy przez widokową polanę Wyśnikówkę. Nie jest ona zaznaczona ani w terenie ani na mapie. Jest to dobry moment na zrobienie sobie przerwy.
  3. Mijając wieżę na szczycie obowiązkowo należy zejść ze szlaku na prawo w kierunku krzyża papieskiego.
  4. Następnie zmieniamy kierunek drogi na szlak żółty . Dochodząc do głównej drogi asfaltowej skręcamy w lewo.
  5. Ostatni etap wędrówki to krótki spacer szlakiem czerwonym do Przełęczy Rydza-Śmigłego.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Przełęcz Rydza-Śmigłego nawiązuje nazwą do wydarzeń historycznych dotyczących I wojny światowej.  W rejonie przełęczy w nocy 23  listopada wojska dowodzone przez majora Rydza-Śmigłego stoczyły potyczkę ze szwadronem zwiadowczym kawalerii kozaków (wojska rosyjskie). Jej wynikiem było wzięcie do niewoli 83 żołnierzy wrogiej armii.  Aby upamiętnić to wydarzenie przełęcz nazwano nazwiskiem zwycięskiego dowódcy. W okresie PRL-u ze względów politycznych jej nazwę zmieniono na Przełęcz Chyszówki (od nazwy miejscowości). W tym miejscu postawiono kamienny obelisk oraz krzyż na pamiątkę walk Legionów Polskich i żołnierzy Armii Krajowej w latach 1914-44.  Ponadto przebiega tutaj trasa narciarstwa biegowego.  Przełęcz jest bardzo widokowa.
  2. Polana Wyśnikówka jest jedną z trzech polan znajdujących się w masywie Mogielicy. Pozostałe nazywają się Stumorgowa i Cyrla.  Polany powstawały w wyniku cyrlenia (cyrhlenia). Była to metoda stosowana przez Wołochów (ludność pasterska zamieszkująca trudno dostępne tereny) polegająca na wypalaniu lasów. Na takim terenie były wypasane później owce. Obecnie większość takich polan jest nieużytkowana i stopniowo zarastają. Z polany rozpościera się piękny widok na inne szczyty Beskidu Wyspowego,  Gorców, Tatr oraz Beskid Żywiecki z wyróżniającym się szczytem Babiej Góry.
  3. Na szczycie, zwanym inaczej Kopą znajduje się wieża widokowa. Szczyt i jego północne stoki objęte są ochroną. Na tym terenie utworzono rezerwat przyrodniczny. Jego celem jest ochrona głuszca i innych ptaków. Dodatkowo po północnej stronie, nieopodal zielonego szlaku znajduje się ambona skalna nazwana zbójnickim stołem. Związana jest z nią legenda o miejscowych zbójnikach, którzy zrabowane łupy liczyli na wspomnianej wychodni skalnej.
  4. Po południowej stronie Kopy znajduje się krzyż papieski. Został postawiony aby upamiętnić wędrówki Karola Wojtyły przez szlaki Beskidu Wyspowego. Pod krzyżem wysokim na 3 metry widnieje tablica z inskrypcją. Słowa Jana Pawła II " Gdy patrzę na piękno krajobrazu widzę, że On jest i wtedy zaczynam się modlić".  Tutaj mamy do czynienia z kolejną bardzo widokową panoramą. Na omawianym terenie przebiega tzw. Szlak Papieski Limanowski, prowadzący z Jurkowa przez Mogielicę do Limanowej. 
  5. Schodząc z Mogielicy szlakiem zielonym przechodzić będziemy przez polanę, na której znajduje się tablica informacyjna, gdzie rozpoczyna się inny szlak. Jest to ścieżka historyczno-edukacyjna Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej im. kpt. Juliana Krzewickiego.

Warianty i modyfikacje

  1. Spod wieży widokowej warto podejść na Polanę Stumorgową, z której rozpościerają się piękne widoki na Gorce i Tatry. W tym celu odbijamy w prawo połączonymi szlakami żółtym i niebieskim . Po odwiedzeniu polany wracamy pod wieżę i kontynuujemy zejście szlakiem żółtym.
  2. Mogielicę można zdobywać z różnych kierunków. Od strony zachodniej z miejscowości Jurków (szlak niebieski), Półrzeczki (szlak zielony, później żółty), od południa parking we wsi Gryblówka (szlak niebieski), od wschodu miejscowość Zalesie i Przełęcz Słopnicka (szlak zielony). Wymienione propozycje nie uwzględniają powrotu do miejsca, z którego rozpoczynamy wędrówkę.

Wskazówki praktyczne

  1. Na Przełęczy Rydza-Śmigłego znajduje się parking dla samochodów osobowych. Jest on płatny, ale poniżej przy ulicy znajduje się kolejny bezpłatny parking na kilkanaście samochodów.
  2. Do punktu startu trasy możemy również dojechać busem relacji Limanowa - Chyszówki. Wysiadamy na ostatnim przystanku (Chyszówki, Pomnik). Więcej połączeń znajdziemy do oddalonej ok. 4km od przełęczy miejscowości Jurków. Rozkłady jazdy najlepiej sprawdzić na stronie internetowej powiatu limanowskiego.
  3. Bądźmy uważni podążając szlakiem zielonym. Pamiętajmy aby nie skierować się w przeciwną stronę tj. na Łopień. Nasza wędrówka wiedzie w przeciwną stronę niż umiejscowiony krzyż i obelisk.
  4. Odcinki leśne trasy w kilku miejscach przecina strumyk więc nawet przy braku opadów możemy natrafić na mokre kamienie. Podejście jest momentami stosunkowo strome, z dużą ilością luźnych kamieni.
  5. Na Polanie Wyśnikówce można rozpalić ognisko.
  6. Teren bogaty jest w trasy narciarskie.

Beskid Wyspowy - galeria zdjęć Wiktora Barona

Tak
9.60 km
560.48 m
567.40 m
567.40 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 12m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img