Cichoń z przełęczy Słopnickiej

Długość trasy: 5,91 km
Czas przejścia: 1h 50m
Trudność: Umiarkowana

Niedługa wędrówka na zalesiony szczyt Cichonia, który zaliczany jest do Korony Beskidu Wyspowego. Trasa z przełęczy Słopnickiej jest łatwa, a przy okazji piękna widokowo. Dorodne lasy jodłowo-bukowe porastające zbocza Cichonia były niegdyś ostoją głuszca. To idealna propozycja na spokojny górski spacer i rodzinny wypad za miasto.

Przełęcz Słopnicka – Cichoń (926 m n.p.m.) – Przełęcz Słopnicka

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy powyżej przełęczy Słopnickiej, na dużym parkingu przy stadionie LKS Zalesianka Zalesie. Kierujemy się ok. 200 metrów w stronę przełęczy Słopnickiej (tu wiata, mapka z opisem atrakcji oraz kapliczka). Przechodzimy przez ulicę, trzymając się zielonego szlaku . Odsłaniają się pierwsze widoki, z charakterystyczną sylwetką Mogielicy na pierwszym planie. Dalej drogą asfaltową dochodzimy do osiedla Piechotówka – rozciąga się stąd piękna panorama na Beskid Wyspowy i Gorce.
  2. Po ok. 20 minutach marszu opuszczamy drogę asfaltową. Szlak zielony skręca w prawo. Wędrujemy kamienistą dróżką wśród pól – przed nami widać cel wędrówki czyli zalesiony grzbiet Cichonia. Po prawej stronie widzimy Modyń z wieżą widokową na szczycie. Podchodzimy do granicy lasu, za nami roztacza się jeszcze bardziej rozległa panorama na Beskid Wyspowy.
  3. Następnie szlak wiedzie łagodnie pod górę, pośród bukowo-jodłowego lasu. Dochodzimy do znacznika szczytu. Właściwy szczyt Cichonia (926 m n.p.m.) jest dalej – ok. 400 metrów na wschód od tabliczki. Z tego miejsca możemy kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym w kierunku przełęczy pod Ostrą, zejść czarnym szlakiem do Zalesia lub wrócić na przełęcz Słopnicką po własnych śladach.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Cichoń (926 m n.p.m.) to zalesiony szczyt w paśmie Ostrej i jednocześnie najwyższa kulminacja w tym paśmie. Pasmo Ostrej liczy ok. 4 km długości i rozciąga się od przełęczy Słopnickiej na zachodzie po doliny Łukowicy i Jastrzębika na południowym-wschodzie. Cichoń zwany jest też Tokoniem, zapewne od występujących tu niegdyś głuszców (toki, tokowiska to okres godowy u głuszców, podczas których ptaki wydają charakterystyczne odgłosy). Grzbietem pasma prowadzi szlak zielony – wiedzie tędy również Szlak Papieski prowadzący z Limanowej przez Łukowicę i dalej na Mogielicę, upamiętniający wędrówki księdza Karola Wojtyły (późniejszego papieża Jana Pawła II) w latach pięćdziesiątych XX wieku. Północne zbocza Cichonia są strome, porośnięte dorodną buczyną karpacką, zaś zachodnie – łagodne. Szczyt zaliczany jest do Korony Beskidu Wyspowego oraz do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Grzbietem prowadzi Główny Szlak Beskidu Wyspowego.
  2. Z zielonego szlaku z przełęczy Słopnickiej na Cichoń rozciągają się piękne, rozległe panoramy. Jest to jeden z ładniejszych widokowo szlaków we wschodniej części Beskidu Wyspowego. Z osiedla Piechotówka widać znakomicie Beskid Wyspowy, z Mogielicą na czele, a także inne szczyty: Łopień, Paproć, Miejską Górę nad Limanową, Kamionną, Kostrzę, pasmo Łososińskie. Idąc w kierunku Cichonia po prawej stronie mijamy charakterystyczną sylwetkę Modyni z wieżą widokową na szczycie. Pięknie prezentują się stąd także Gorce z wieżami na Gorcu i Lubaniu.
  3. Droga przez przełęcz Słopnicką (758 m n.p.m.) łącząca Słopnice z Zalesiem została wybudowana w drugiej połowie XIX wieku. Mimo że droga przez długi czas nie posiadała asfaltowej nawierzchni, aż to lat sześćdziesiątych XX wieku stanowiła główne połączenie między Limanową a Kamienicą. Wtedy to bowiem wybudowano drogę przez przełęcz Ostra-Cichoń, która przejęła część ruchu. Przez przełęcz prowadzi zielony szlak turystyczny, którym możemy dojść na Cichoń (i dalej na Ostrą) oraz na Mogielicę przez Wyrębiska Szczawskie.

Warianty i modyfikacje

  1. Z Cichonia możemy kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym i zejść na przełęcz pod Ostrą, gdzie zatrzymują się autobusy jadące do Limanowej. Ze szczytu schodzimy dość łagodnie przez las, następnie dochodzimy do widokowej polany – stąd ładna panorama na Beskid Wyspowy (po prawej stronie widać Modyń, przed nami wieża widokowa na Skiełku), w oddali Beskid Sądecki. Następnie dość stromo, kamienistą ścieżką, schodzimy na przełęcz pod Ostrą.
  2. Z Cichonia możemy kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym przez pasmo Ostrej, zdobywając kolejne szczyty Beskidu Wyspowego: Ostrą i Jeżową Wodę (zaliczane do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego). Trasa jest w większości zalesiona. Podejście na Ostrą jest bardzo strome. Z Jeżowej Wody schodzimy niebieskim szlakiem do Młyńczysk (do miejscowości kursują autobusy z Limanowej).
  3. Interesującym wariantem jest zejście z grzbietu Cichonia czarnym szlakiem do Zalesia (osiedle Warzyka). Przy drodze jest bezpłatny parking. Od znacznika szczytu kontynuujemy wędrówkę szlakiem zielonym. Po ok. 15 minutach marszu dochodzimy do rozwidlenia i widokowej polany, w tym miejscu skręcamy ostro w prawo na szlak czarny. Schodzimy przez las, ostatni odcinek wiedzie wśród zabudowań miejscowości. Dochodzimy do drogi asfaltowej w Zalesiu – tu parking, przystanek autobusowy, punkt wypoczynkowy z widokiem na Modyń.

Wskazówki praktyczne

  1. Na wycieczkę najlepiej przyjechać własnym transportem. Duży, bezpłatny parking znajduje się powyżej przełęczy Słopnickiej, przy stadionie LKS Zalesianka Zalesie, w pobliżu Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku można wypożyczyć narty biegowe oraz rowery. Na parkingu znajdują się wiaty turystyczne. Aby dojechać na parking, na przełęczy Słopnickiej skręcamy za znakami „Trasy Mogielica 3 km”, a po chwili skręcamy w lewo, kierując się za znakami: Wypożyczalnia 300 metrów, Stadion LKS Zalesianka.
  2. Do Zalesia kursują autobusy z Limanowej i Kamienicy. Wysiadamy na przystanku autobusowym pod kościołem św. Maksymiliana Kolbego w Zalesiu. Stąd wędrujemy na przełęcz Słopnicką około kilometr na północ ruchliwą szosą.
  3. Najbliższe sklepy, w których można kupić prowiant na drogę, znajdują się w Słopnicach oraz Zalesiu.
  4. Trasa – mimo że niedługa – jest zróżnicowana pod względem nawierzchni: asfalt, następnie kamienista i leśna ścieżka. Podejście na Cichoń od zachodu jest bardzo łagodne i wiedzie przez las. Na wędrówkę zabierzmy wygodne obuwie turystyczne.
Tak
5.91 km
171.44 m
226.12 m
226.12 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 50m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img