Modyń, Ostra i Jeżowa Woda pętlą z Młyńczysk

Długość trasy: 10,96 km
Czas przejścia: 3h 47m
Trudność: Wymagająca

Urozmaicona górska pętla we wschodniej części Beskidu Wyspowego, podczas której zdobędziemy kilka szczytów zaliczanych do Korony Beskidu Wyspowego. Po drodze piękne krajobrazy, dorodne drzewostany bukowe oraz wieża widokowa na Modyni, z której rozpościera się imponująca panorama. Modyń zwana „górą zakochanych” przyciąga rzesze turystów, zaś pasmo Ostrej skrywa kilka ciekawostek wartych odkrycia.

Młyńczyska – Cisowy Dział – Modyń (1029 m n.p.m.) – Zalesie os. Wierzyka – Pod Cichoniem – Przełęcz pod Ostrą – Ostra (925 m n.p.m.) – Jeżowa Woda (896 m n.p.m.) – Młyńczyska

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę zaczynamy w Młyńczyskach, przy głównej drodze, ok. 200 metrów poniżej kościoła. Będziemy wędrować szlakiem niebieskim . Kierujemy się za drogowskazem: Modyń 1 h 40 min. Droga asfaltowa pnie się pod górę, po ok. 40 minutach marszu osiągamy Cisowy Dział – tu kapliczka postawiona w 1957 roku, stacje drogi krzyżowej, ołtarz polowy, ławeczki. Rozpościera się stąd piękna panorama na okolicę.
 2. Docieramy do granicy lasu i zaczynamy ostre podejście na Modyń. Przed szczytem szlak łagodnieje, dołącza szlak żółty z Łącka. Dochodzimy na szczyt Modyni – tu węzeł szlaków, ławeczki, miejsce na rozpalenie ogniska oraz wieża widokowa.
 3. Ze szczytu schodzimy szlakiem czarnym (drogowskaz: Cichoń 1 h), dość stromo przez las. Po ok. 20 minutach marszu dochodzimy do drogi asfaltowej, która doprowadza do Zalesia (os. Wierzyka) – tu punkt wypoczynkowy, niewielki parking oraz charakterystyczny znak w kształcie serca z napisem „Modyń góra zakochanych”.
 4. Kontynuujemy wędrówkę czarnym szlakiem . Przecinamy drogę asfaltową i podchodzimy polną ścieżką wzdłuż zabudowań Zalesia. Przed wejściem do lasu warto popatrzeć za siebie – roztacza się stąd ładny widok na Modyń. Wędrujemy przez las. Dochodzimy do rozdroża pod Cichoniem i do szlaku zielonego , w tym miejscu skręcamy w prawo. Jeśli chcemy zdobyć szczyt Cichonia, należy skręcić w lewo (patrz: Warianty i modyfikacje).
 5. Wędrujemy szlakiem zielonym . Po prawej stronie polana, z której roztacza się ciekawy widok na Modyń, przed nami wieża widokowa na Skiełku, w oddali szczyty Beskidu Sądeckiego. Schodzimy do szosy Kamienica–Limanowa i przełęczy pod Ostrą.
 6. Przecinamy drogę asfaltową i zagłębiamy się w las. Czeka nas teraz bardzo karkołomny i stromy odcinek. Po ok. 500 metrach podejścia osiągamy zalesiony szczyt Ostrej (925 m n.p.m.). Dalej grzbietem wygodną ścieżką przez piękny, bukowy las. Łagodnie dochodzimy na szczyt Jeżowej Wody (896 m n.p.m.). Po ok. 200 metrach następuje połączenie ze szlakiem niebieskim .
 7. Wędrujemy przez chwilę szlakami niebieskim i zielonym przez bór świerkowy. Po ok. 400 metrach opuszczamy szlak zielony (który wiedzie dalej na Skiełek i do Łukowicy). Skręcamy w prawo i niebieskim szlakiem schodzimy do Młyńczysk – wpierw przez las, potem wśród pól. Dochodzimy do centrum Młyńczysk, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Przełęcz Cisowy Dział (801 m n.p.m.) – przy niebieskim szlaku z Młyńczysk na Modyń – to wyjątkowo ładne miejsce widokowe. Roztacza się stąd wspaniała panorama na okolicę, pięknie prezentuje się Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki. Na przełęczy stoi kapliczka postawiona w 1957 roku przez Ambrożego Pietrzaka w podzięce za ocalenie życia podczas II wojny światowej. Wzdłuż niebieskiego szlaku postawiono stacje drogi krzyżowej zaprojektowane przez Andrzeja Pasonia ze Starego Sącza. Nieco wyżej znajduje się ołtarz polowy oraz krzyż milenijny.
 2. Modyń (1029 m n.p.m.) to mocno wypiętrzony szczyt w Beskidzie Wyspowym, którego charakterystyczna sylwetka przypominająca grzbiet wieloryba wyróżnia się w panoramie okolicy. Na szczyt prowadzi kilka szlaków: niebieski z Młyńczysk przez Cisowy Dział, czarny z Zalesia, niebieski ze Zbludzy oraz żółty z Łącka przez Małą Modyń. Na szczycie stoi okazała wieża widokowa, z której roztacza się wspaniała panorama na m.in.: Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Sądecki, Magurę Spiską, Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie, doskonale widać też Tatry. Modyń zaliczana jest do Korony Beskidu Wyspowego oraz do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.
 3. Ostra (925 m n.p.m.) to szczyt zaliczany do Korony Beskidu Wyspowego oraz do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Podejście zielonym szlakiem od strony przełęczy pod Ostrą – mimo że niedługie bo liczące zaledwie pół kilometra – jest bardzo strome i karkołomne. Zbocza Ostrej porośnięte są dorodną buczyną karpacką. Z południowych stoków Ostrej ładnie prezentuje się Modyń, na dalszym planie widoczny jest Beskid Sądecki.
 4. Jeżowa Woda to mało wybitny, zalesiony szczyt w paśmie Ostrej zaliczany do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Z osiedla Jeżowa Woda (jednego z najwyżej położonych w Beskidzie Wyspowym) roztacza się ładna panorama na okolicę – widać stąd m.in. najwyższe szczyty Beskidu Wyspowego (Mogielicę, Ćwilin oraz Łopień), pasmo Łososińskie oraz Kamionną nad Żegociną.
 5. Przełęcz pod Ostrą zwana jest też przełęczą Ostra-Cichoń. Jest to najwyżej położona spośród dostępnych komunikacyjnie przełęczy w Beskidzie Wyspowym – wiedzie tędy droga łącząca Limanową z Kamienicą wybudowana w latach sześćdziesiątych XX wieku. Przy tej drodze, nieco poniżej przełęczy, jest altana oraz parking na kilka samochodów. Przez przełęcz prowadzi szlak zielony, który pokrywa się ze Szlakiem Papieskim wiodącym z Limanowej przez Łukowicę, Skiełek, pasmo Ostrej i dalej na Mogielicę.

Warianty i modyfikacje

 1. Warto wydłużyć wędrówkę, by zdobyć jeszcze jeden szczyt zaliczany do Korony Beskidu Wyspowego – Cichoń (926 m n.p.m.). Kiedy dojdziemy czarnym szlakiem do rozdroża pod Cichoniem i widokowej polany, skręcamy w lewo na szlak zielony . Szlak wiedzie łagodnie pod górę pośród bukowo-jodłowego lasu. Tabliczka z nazwą Cichonia jest ok. 400 metrów na zachód od właściwego szczytu. Wracamy na trasę po własnych śladach. Cichoń zaliczany jest także do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.
 2. Wycieczkę możemy zacząć w Zalesiu (osiedle Wierzyka). Przy głównej drodze znajduje się punkt wypoczynkowy z ławeczkami, bezpłatny parking oraz charakterystyczny znak w kształcie serca z napisem „Modyń góra zakochanych”. Z tego miejsca możemy udać się na wędrówkę szlakiem czarnym na Modyń (ok. 1 godzina marszu) lub w przeciwnym kierunku – na Cichoń (ok. 45 minut marszu).
 3. Wycieczkę możemy zacząć z niewielkiego parkingu znajdującego się poniżej przełęczy pod Ostrą (przy drodze z Zalesia do Limanowej). Przy parkingu znajduje się wiata turystyczna oraz mapa Beskidu Wyspowego. Z tego miejsca idziemy szosą ok. 400 metrów na przełęcz pod Ostrą. Tu spotykamy szlak zielony , którym możemy dotrzeć na Ostrą i Jeżową Wodę (skręcając w prawo) lub na Cichoń (skręcając w lewo).

Wskazówki praktyczne

 1. Do Młyńczysk kursują autobusy z Limanowej. Wysiadamy na przystanku „Młyńczyska kościół”. Samochód najlepiej zaparkować na parkingu naprzeciwko kościoła, przy głównej drodze nieopodal Ochotniczej Straży Pożarnej (w tym miejscu znajduje się wiata turystyczna oraz mapa Beskidu Wyspowego).
 2. Na trasie nie ma schroniska, zatem należy wcześniej zadbać o prowiant na drogę. Dobrym miejscem na odpoczynek jest przełęcz Cisowy Dział z ładnym widokiem na okolicę. Dłuższy postój można zaplanować na szczycie Modyni – znajdują się tu ławeczki oraz miejsce na rozpalenie ogniska.
 3. Trasa wiedzie w zróżnicowanym terenie (droga asfaltowa, leśne ścieżki, kamienista nawierzchnia). Podczas wycieczki czekają nas dwa trudniejsze odcinki – dość forsowne podejście na Modyń z Cisowego Działu oraz bardzo strome i karkołomne podejście na Ostrą. Ten odcinek może nastręczyć trudności zwłaszcza po deszczu. Na wędrówkę zabierzmy sprawdzone obuwie turystyczne.
Tak
10.96 km
400.64 m
660.56 m
660.56 m
17/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 47m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img