Łopień z Chyszówek

Długość trasy: 4,16 km
Czas przejścia: 1h 26m
Trudność: Wymagająca

Interesująca pod względem krajoznawczym i przyrodniczym wycieczka na owiany legendami szczyt Łopienia położony w centralnej części Beskidu Wyspowego. Po drodze piękny las mieszany oraz pyszne widoki ze szczytowej polany Jaworze. Masyw Łopienia skrywa wiele ciekawostek i tajemnic wartych odkrycia. Szczyt zaliczany do Korony Beskidu Wyspowego jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Chyszówki Przełęcz im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego – Łopień (960 m n.p.m.) – Chyszówki

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w miejscowości Chyszówki, na przełęczy Marszałka Rydza-Śmigłego. Będziemy wędrować szlakiem zielonym . Idziemy bitą drogą, po chwili wchodzimy do lasu. Szlak wiedzie łagodnie pod górę. Po ok. 20 minutach marszu dochodzimy do rozwidlenia dróg.
  2. Szlak zielony skręca delikatnie w lewo, zaś szlak narciarski (oznaczony pomarańczowo-czarnym paskiem) w prawo (szlak narciarski również doprowadza na szczyt Łopienia). Dalej za zielonymi znakami .
  3. Szlak na tym odcinku robi się bardziej stromy, prowadzi dość ostro pod górę kamienistą ścieżką. Wędrujemy przez las.
  4. Dochodzimy na szczyt Łopienia (960 m n.p.m.) i rozległej, wierzchołkowej polany Jaworze. Tu wiata, ławeczki, tablica informacyjna, znacznik szczytu. Z tego miejsca warto podejść kilkadziesiąt metrów na zachód, na polankę Widny Zrąbek, skąd roztacza się piękna panorama na okolicę.
  5. Ze szczytu schodzimy do Chyszówek tą samą drogą lub szlakiem narciarskim (oznaczonym pomarańczowo-czarnym paskiem). Możemy też kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym w kierunku Dobrej (patrz: Warianty i modyfikacje).

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Łopień (960 m n.p.m.) to wyniosły szczyt położony w środkowej części Beskidu Wyspowego, nazywany przez okoliczną ludność Złotopieniem. Szczyt jest chętnie odwiedzany przez turystów, bowiem zaliczany jest do Korony Beskidu Wyspowego oraz do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Masyw Łopienia – owiany licznymi legendami – jest bardzo interesujący pod względem krajoznawczym i przyrodniczym. W okolicy Łopienia Środkowego znajduje się unikatowe torfowisko nazywane też „bagnami łopieńskimi”. Na północnych stokach Łopienia została zlokalizowana Jaskinia Zbójecka o łącznej długości korytarzy ponad 430 metrów. Jaskinia jest miejscem schronienia dla nietoperzy podkowców małych. Dawniej była – jak mówią podania ludowe – kryjówką dla zbójników. Obecnie torfowisko wraz z jaskiniami należą do sieci Natura 2000 jako „Uroczysko Łopień”.
  2. Kilkadziesiąt metrów na zachód od szczytowej polany Jaworze znajduje się niewielka polanka zwana Widnym Zrąbkiem. Z tego miejsca roztacza się wspaniała panorama na Beskid Wyspowy oraz dolinę górnej Łososiny. Na polance stoi krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II.
  3. Chyszówki to wieś położona u podnóża Mogielicy i Łopienia oraz przełęcz o tej samej nazwie. Na przełęczy znajduje się pomnik ku czci marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, drewniany krzyż oraz pomnik ku czci żołnierzy Armii Krajowej postawiony w tym miejscu w 1998 roku. Z przełęczy roztacza się ładna panorama na okolicę. Ciekawie prezentuje się stąd pasmo Łososińskie, nieco dalej szczyty Beskidu Wyspowego: Golców, Cichoń i Ostra. Przełęcz (zwana też przełęczą Marszałka Rydza-Śmigłego) jest dobrą bazą wypadową w masyw Łopienia i Mogielicy.
  4. Szlak zielony, którym będziemy wędrować na szczyt Łopienia, na tym odcinku pokrywa się z Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego. Szlak ten o długości ponad 300 km wiedzie przez najpopularniejsze szczyty Beskidu Wyspowego, wykorzystując istniejące już szlaki. W terenie jest oznaczony symbolem: GSBW. Turyści, którzy przejdą cały szlak, mogą otrzymać pamiątkową odznakę turystyczną z wizerunkiem rysia.

Warianty i modyfikacje

  1. Ze szczytu Łopienia możemy zejść na przełęcz Chyszówki szlakiem narciarskim, który jest oznaczony pomarańczowo-czarnym paskiem (na niektórych mapach ten odcinek jest niekiedy oznaczony jako szlak rowerowy). Ze szczytu kierujemy się za drogowskazem: Chyszówki 2,7 km. Jest to wariant dla tych, którzy nie chcą wracać po własnych śladach. Szlak narciarski – mimo że dłuższy – jest bardziej komfortowy niż szlak zielony, łagodnie trawersuje zbocza Łopienia.
  2. Ze szczytu Łopienia możemy zejść zielonym szlakiem do miejscowości Dobra. Ze szczytowej polany Jaworze kierujemy się na północny-wschód, następnie przecinamy wąski pas lasu i wychodzimy na niewielką polanę Myconiówka. W tym miejscu skręcamy w lewo (szlak czarny wiedzie na wprost do Tymbarku). Znowu zagłębiamy się w las i schodzimy dość stromo kamienistą ścieżką. Odbijając w lewo od szlaku możemy dojść do interesującej grupy jaskiń. Zejście z Łopienia do Dobrej zajmie nam ponad godzinę. Do Dobrej kursują bardzo często autobusy z Limanowej i Mszany Dolnej.

Wskazówki praktyczne

  1. Chyszówki znajdują się w powiecie limanowskim, w gminie Dobra. Samochód najlepiej zaparkować na przełęczy im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, tuż przy zielonym szlaku na Łopień. W słoneczne weekendy miejsca parkingowe bardzo szybko się zapełniają, bowiem z tego miejsca łatwo rozpocząć wędrówkę zarówno na Łopień, jak i Mogielicę.
  2. Na miejsce startu możemy przyjechać komunikacją publiczną z Limanowej, jednak kursy realizowane są przede wszystkim w dni powszednie. Wysiadamy na przystanku Chyszówki – pomnik przełęcz.
  3. Szlak wiedzie ładnym, mieszanym lasem dość stromą, kamienistą ścieżką. Na szczycie znajduje się wiata oraz ławeczki do odpoczynku. Trasa jest typowo terenowa, zatem na wycieczkę zabierzmy wygodne obuwie turystyczne.
  4. Prowiant na drogę można kupić w sklepie w Chyszówkach lub w pobliskim Jurkowie. Jeśli chcemy zjeść ciepły posiłek, warto rozważyć wizytę w karczmie „Baranówka” w Jurkowie, oddaloną od przełęczy ok. 4 km.
Tak
4.16 km
262.04 m
266.68 m
266.68 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 26m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img