Modyń – wieża widokowa z Młyńczysk

Długość trasy: 7,07 km
Czas przejścia: 2h 26m
Trudność: Wymagająca

Niedługa, ale atrakcyjna widokowo wycieczka na „górę zakochanych” w Beskidzie Wyspowym. Naszym celem będzie Modyń oraz stojąca na szczycie wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama na okoliczne pasma górskie. Zróżnicowana trasa spodoba się małym i dużym wędrowcom. Modyń zaliczana jest do Korony Beskidu Wyspowego oraz do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.

Młyńczyska – Przełęcz Cisowy Dział – Modyń (1029 m n.p.m.) wieża widokowa – Młyńczyska

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy pod kościołem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Młyńczyskach. Idziemy główną drogą około 100 metrów w kierunku południowo-wschodnim, dochodzimy do rozwidlenia dróg i niebieskiego szlaku . W tym miejscu skręcamy w prawo, kierując się za drogowskazem: Do Krzyża oraz Modyń 1 h 40 min.
  2. Wędrujemy niebieskim szlakiem wąską, asfaltową drogą pośród ładnych widoków na Beskid Wyspowy. Po około 40 minutach marszu dochodzimy do osiedla Wyrębiska i na przełęcz Cisowy Dział – tu ładna kapliczka i imponująca panorama na okolicę. Skręcamy w prawo. Mijamy kolejne stacje drogi krzyżowej. Dochodzimy do krzyża milenijnego i ołtarza polowego.
  3. Dalej niebieski szlak prowadzi przez chwilę polną drogą. Przed wejściem do lasu warto obejrzeć się za siebie – w panoramie dominuje zalesiony szczyt Jasieńczyka.
  4. Wchodzimy do lasu, szlak staje się stromy i kamienisty. Wędrujemy pod górę przez bukowy las. Około 300 metrów przed szczytem szlak łagodnieje, w tym miejscu dołącza szlak żółty z Łącka.
  5. Dochodzimy na szczyt Modyni. Tu węzeł szlaków, ławki, stoły, wieża widokowa, miejsce na ognisko. Ze szczytu możemy wrócić do Młyńczysk po własnych śladach lub zejść szlakiem niebieskim do Zbludzy, szlakiem czarnym do Zalesia lub szlakiem żółtym do Łącka (patrz: Warianty i modyfikacje).

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Modyń (1029 m n.p.m.) zwana też „górą zakochanych” to szczyt położony w południowo- wschodniej części Beskidu Wyspowego. Jego charakterystyczna, zalesiona sylwetka przypominająca grzbiet wieloryba wyróżnia się w panoramie okolicy. Jeszcze kilka lat temu Modyń nie była zbyt częstym celem wędrówek. Sytuacja uległa zmianie, kiedy na szczycie stanęła wieża widokowa, która w krótkim czasie stała się dużą atrakcją turystyczną regionu. Rzadko odwiedzany dotychczas szczyt zyskał ogromną popularność. Kazimierz Sosnowski – autor przewodnika po Beskidach Zachodnich – pisał o Modyni w latach trzydziestych XX wieku: „Mało uczęszczana ta góra. Od północy stroma i dzika, buczyną aż po podłużny wierzchołek zarosła”. Na Modyń prowadzi kilka szlaków: opisany tutaj szlak niebieski z Młyńczysk, szlak czarny z Zalesia, szlak niebieski ze Zbludzy oraz piękny widokowo szlak żółty z Łącka przez Piechówkę i Małą Modyń. Z wieży widokowej roztacza się imponująca panorama na m.in.: Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Sądecki, Magurę Spiską, Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie, dobrze widać też Tatry. Przez szczyt wiedzie Główny Szlak Beskidu Wyspowego (to długodystansowy szlak liczący około 320 km). Szczyt jest zaliczany do Korony Beskidu Wyspowego oraz do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.
  2. Przez przełęcz Cisowy Dział wiedzie niebieski szlak turystyczny z Młyńczysk na Modyń. To malowniczy punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama na okolicę. Pięknie prezentuje się stąd Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki. Warto zerknąć w kierunku wschodnim na zalesiony szczyt Jasieńczyka, na który nie prowadzi znakowany szlak turystyczny. Cisowy Dział jest ładnie zagospodarowany turystycznie – znajdują się tu stacje drogi krzyżowej zaprojektowane przez Andrzeja Pasonia ze Starego Sącza oraz krzyż milenijny i ołtarz polowy. Warta uwagi jest kapliczka postawiona w 1957 roku przez Ambrożego Pietrzaka (ps. „Słowik) w podzięce za uratowanie życia.

Warianty i modyfikacje

  1. Dla tych, którzy nie lubią wracać po własnych śladach, proponujemy wycieczkę w formie pętli. Ze szczytu schodzimy dość stromo szlakiem czarnym , kierując się za drogowskazem: Cichoń 1 h. Po około 25 minutach marszu dochodzimy do asfaltowej drogi stokowej. W tym miejscu opuszczamy szlak czarny i skręcamy w prawo na tak zwaną Wierchową Drogę. Wędrujemy asfaltem (bez szlaku) pośród ładnych widoków na Beskid Wyspowy. Po około 2 km dochodzimy do centrum Młyńczysk, w pobliżu kościoła parafialnego.
  2. Wędrówkę możemy rozpocząć w Zalesiu (osiedle Wierzyka), skąd prowadzi na szczyt szlak koloru czarnego (drogowskaz: Modyń 1 h). Parkujemy na niewielkim parkingu przy głównej drodze, gdzie znajduje się charakterystyczny znak w kształcie serca z napisem „Modyń góra zakochanych”. Szlak czarny wiedzie najpierw asfaltem, potem dość stromo przez las.
  3. Wariant dla turystów, którzy nie muszą wracać do Młyńczysk po samochód. Ze szczytu Modyni możemy zejść żółtym szlakiem do Łącka, zdobywając po drodze Małą Modyń i Piechówkę. To ciekawy, ale długi szlak oferujący sielankowe widoki, między innymi na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki oraz wschodnią część Gorców. Szlak sprowadza do doliny Dunajca i znanej w regionie stolicy „Kwitnących Jabłoni”.

Wskazówki praktyczne

  1. Do miejscowości Młyńczyska, gdzie zaczynamy naszą wędrówkę, kursują autobusy z Limanowej i Kamienicy. Warto sprawdzić wcześniej rozkład jazdy, gdyż większość kursów realizowana jest tylko w dni nauki szkolnej.
  2. Samochód możemy zaparkować na niewielkiej zatoczce przy głównej drodze w Młyńczyskach, około 100 metrów poniżej kościoła parafialnego – w miejscu, gdzie stoi drogowskaz ze szlakiem niebieskim. Duży parking znajduje się pod kościołem i obok remizy. Możemy też wjechać wyżej, na przełęcz Cisowy Dział, wąską i stromą drogą asfaltową. Obok krzyża milenijnego na Cisowym Dziale znajduje się miejsce postojowe, na którym zmieszczą się cztery samochody. Z tego punktu na szczyt Modyni dojdziemy w około 50 minut.
  3. Na szczycie znajdują się ławki, stoły; jest też miejsce na ognisko. Dobrym miejscem na odpoczynek jest ładnie zagospodarowany turystycznie Cisowy Dział. W pobliżu krzyża milenijnego i ołtarza polowego znajdują się ławeczki. Warto się tu na chwilę zatrzymać, by nacieszyć oczy ładnymi widokami.
  4. Do wycieczki należy się przygotować jak do górskiej wędrówki. Szlak niebieski po wejściu do lasu jest dość stromy i żmudny. Łagodnieje około 300 metrów przed szczytem. Na wędrówkę zabierzmy sprawdzone obuwie turystyczne.
Tak
7.07 km
400.56 m
400.56 m
400.56 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 26m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img