Jasień, Kutrzyca, Krzystonów z Lubomierza do Szczawy

Długość trasy: 12,69 km
Czas przejścia: 4h 04m
Trudność: Wymagająca

Urozmaicona i atrakcyjna krajobrazowo trasa w zachodniej części Beskidu Wyspowego, podczas której zdobędziemy kilka szczytów zaliczanych do Korony Beskidu Wyspowego. Podczas wędrówki czekają na nas piękne widoki z polany Skalne, dorodne lasy bukowe, dzikie ostępy na stokach Krzystonowa oraz pozostałości po bogatej niegdyś w tym regionie gospodarce pasterskiej.

Lubomierz Przysłop – Myszyca – Miznówka – Jasień (1063 m n.p.m.) – Kutrzyca (1053 m n.p.m.) – Krzystonów (1013 m n.p.m.) – Mały Krzystonów (983 m n.p.m.) – Przełęcz Przysłopek – Szczawa Gryblówka

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę zaczynamy w Lubomierzu, na przełęczy Przysłop, w pobliżu przystanku autobusowego. Kierujemy się na północ wąską, asfaltową drogą, za znakami żółtego szlaku . Po ok. 500 metrach skręcamy w lewo, przechodzimy dróżką wśród pól, a następnie zagłębiamy się w las. Szlak trawersuje południowe stoki Myszycy.
  2. Dochodzimy do Nowej Polany (stąd ładny widok na Gorce), mijamy samotny domek i ponownie zagłębiamy się w las. Schodzimy – już łagodnie – do przełęczy Przysłopek, która rozdziela Jasień od Myszycy. Tu kilka gospodarstw, charakterystyczny szałas oraz ładny widok na Mogielicę.
  3. Przecinamy wąski pas lasu i wychodzimy na rozległą polanę Minówka. Rozciąga się stąd piękna panorama na północną część Gorców, z Kudłoniem na czele. Dalej szlak wiedzie lasem, po drodze mijamy oznaczony tabliczką szczyt Miznówki.
  4. Dochodzimy na szczyt Jasienia (1063 m n.p.m.). Dalej za żółtym szlakiem skręcamy w prawo. Przed nami polana Skalne z pięknym widokiem na okolicę: Beskid Wyspowy z Mogielicą na pierwszym planie, Beskid Sądecki, Góry Grybowskie i Gorce. Patrząc na zachód można dostrzec charakterystyczną sylwetkę Babiej Góry. Po chwili docieramy do Kutrzycy (1053 m n.p.m.) i kapliczki Matki Bożej Królowej Polski (stoi tu ławeczka, zatem to wspaniałe miejsce na odpoczynek).
  5. Zagłębiamy się w piękny, bukowy las. Dochodzimy do skrzyżowania z zielonym szlakiem (w tym miejscu możemy odbić z głównego grzbietu w prawo i zejść zielonym szlakiem na pobliską polanę Wały, na której latem działa studencka baza namiotowa).
  6. Żółtym szlakiem dochodzimy na szczyt Krzystonowa (1013 m n.p.m.). Dalej grzbietem, łagodnym terenem docieramy do niewielkiej polany Broda i szczytu Małego Krzystonowa. Następnie schodzimy dość stromo do przełęczy Przysłopek – tu duża wiata turystyczna oraz szeroka, utwardzona droga, którą wiedzie m.in. trasa narciarstwa biegowego po zboczach Mogielicy.
  7. W tym miejscu skręcamy ostro w prawo na szlak niebieski (szlak żółty wiedzie dalej na Mogielicę). Wędrujemy wygodną drogą stokową, następnie ścieżką przez las. Schodzimy do głównej drogi, w tym miejscu znajduje się duży, bezpłatny parking. Wycieczkę kończymy na przystanku autobusowym w Szczawie Gryblówce.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Jasień (1063 m n.p.m.) to wyniosły szczyt w Beskidzie Wyspowym, trzeci pod względem wysokości po Mogielicy i Ćwilinie. Zbocza Jasienia porasta dorodna buczyna karpacka, z dominacją buka i jodły. Z niewielkich polanek na południowych stokach Jasienia roztaczają się ładne widoki na Beskid Wyspowy i Gorce. Kutrzyca (1053 m n.p.m.) to północna kulminacja Jasienia. Na Kutrzycy znajduje się chętnie fotografowana kapliczka Matki Bożej Królowej Polski postawiona w 2012 roku. Jasień i Kutrzyca zaliczane są do Korony Beskidu Wyspowego.
  2. Polana Skalne to jeden z piękniejszych punktów widokowych w Beskidzie Wyspowym. Roztacza się stąd wspaniała panorama na Beskid Wyspowy (z Mogielicą na czele), Beskid Sądecki, Góry Grybowskie i Gorce. Patrząc na zachód można dostrzec charakterystyczną sylwetkę Babiej Góry. Przy dobrej pogodzie widać też Tatry. W dolnej części polany stoi szałas wykorzystywany przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic. Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia na polanie wypasano owce.
  3. Krzystonów (1013 m n.p.m.) zaliczany jest do Korony Beskidu Wyspowego. Ma dwie kulminacje – zachodnią (tzw. Duży Krzystonów) oraz wschodnią (tzw. Mały Krzystonów z wylesioną niewielką polaną Broda). Pod szczytem Krzystonowa, na polanie Wały, przy zielonym szlaku, działa w miesiącach wakacyjnych baza namiotowa prowadzona przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Katowicach. To miejsce przyjazne dla każdego wędrowca, które służy turystom od 1985 roku. Można tu przenocować w namiocie, rozpalić ognisko, uzupełnić zapasy wody.
  4. Podczas wycieczki można zdobyć aż pięć szczytów zaliczanych do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego: Myszycę, Miznówkę, Jasień, Kutrzycę, Krzystonów.
  5. Część naszej trasy pokrywa się z Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego, który wiedzie wraz ze szlakiem żółtym na odcinku Jasień – Kutrzyca – Mały Krzystonów – Krzystonów – Przełęcz Przysłopek, a następnie razem ze szlakiem niebieskim do Szczawy Gryblówki. To długodystansowy szlak liczący ok. 320 km znaczony w terenie symbolem GSBW. Za przejście tego szlaku można zdobyć odznakę diamentowego, złotego lub srebrnego rysia.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę można skrócić i zejść zielonym szlakiem do miejscowości Szczawa Białe. W tym wariancie nie zdobędziemy szczytu Krzystonowa i Małego Krzystonowa. W zamian odwiedzimy urokliwą polanę Wały, na której w wakacje działa studencka baza namiotowa SKPB Katowice. Przed szczytem Krzystonowa skręcamy w prawo na szlak zielony. Szlak wiedzie przez las, momentami dość stromo. Wędrówkę kończymy na przystanku Szczawa (osiedle Białe), gdzie zatrzymują się autobusy relacji Kraków–Szczawnica.
  2. Trasę można wydłużyć, by zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielicę (1170 m n.p.m.). Z przełęczy Przysłopek pod Krzystonowem kontynuujemy wędrówkę szlakiem żółtym (który na tym odcinku pokrywa się ze szlakiem niebieskim). Szlak wiedzie łagodnie na polanę Przysłopek, następnie zaczyna się strome podejście przez las. Dochodzimy na Halę Stumorgową, skąd roztacza się piękna panorama na okoliczne pasma górskie. Jeszcze krótkie podejście i docieramy na szczyt Mogielicy – tu wieża widokowa, węzeł szlaków, ławki. Na przełęcz Przysłopek wracamy po własnych śladach. Schodzimy niebieskim szlakiem do Szczawy Gryblówki, gdzie kończymy wycieczkę.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Lubomierza (powiat limanowski) kursują autobusy z Krakowa (kierunek: Szczawnica), przejeżdżające m.in. przez Myślenice i Mszanę Dolną. Wysiadamy na przystanku Lubomierz Przysłop.
  2. Do Szczawy kursują autobusy relacji Kraków–Szczawnica. Szlak niebieski sprowadza do głównej drogi na przystanek autobusowy Szczawa Gryblówka, zaś szlak zielony (w wariancie skróconym) na przystanek Szczawa Białe.
  3. Samochód parkujemy na przełęczy Przysłop w Lubomierzu, przy głównej drodze, w pobliżu przystanka autobusowego. Znajduje się tu spory, bezpłatny parking. Duży parking znajduje się także przy głównej drodze w Szczawie Gryblówce, przy niebieskim szlaku prowadzącym na Mogielicę.
  4. Wycieczka jest typowo górska i zróżnicowana terenowo. Na wędrówkę zabierzmy sprawdzone obuwie turystyczne.
  5. Na trasie nie ma schroniska, zatem zadbajmy wcześniej o prowiant na drogę. Pod szczytem Krzystonowa, na polanie Wały, działa w sezonie wakacyjnym studencka baza namiotowa. Można tu uzupełnić zapasy wody, przybić pieczątkę do książeczki GOT lub schronić się od deszczu. Pamiętajmy, że aby dojść do bazy namiotowej, trzeba zejść z głównego grzbietu zielonym szlakiem na południe.
  6. Na trasie jest wiele ładnych miejsc widokowych. Odpoczynek można zaplanować na polanie Skalne z piękną panoramą na okolicę. Ognisko można rozpalić na polanie Wały przy bazie namiotowej. Wiata turystyczna znajduje się na przełęczy Przysłopek pod Małym Krzystonowem.
12.69 km
479.52 m
476.00 m
638.00 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 04m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img