Sałasz i Jaworz z Laskowej do Limanowej

Długość trasy: 13,65 km
Czas przejścia: 4h 28m
Trudność: Wymagająca

Ciekawa wycieczka o dużych walorach krajobrazowych, której celem jest zdobycie szczytu Sałasza położonego w Paśmie Łososińskim w Beskidzie Wyspowym. Po drodze kilka malowniczych polan oraz wspaniała panorama, jaka roztacza się z Miejskiej Góry nad Limanową. Trasa obfituje w atrakcje lokalne i ciekawostki historyczne. Podczas wędrówki odwiedzimy trzy cmentarze z okresu I wojny światowej oraz dwa urokliwe dworki z XVII i przełomu XVIII/XIX wieku.

Laskowa – Korab (727 m n.p.m.) – Sałasz (905 m n.p.m.) – Sałasz Zachodni – Miejska Góra (716 m n.p.m.) – Limanowa

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Laskowej. Idziemy szlakiem koloru czarnego wąską asfaltową drogą, dochodząc do przysiółka o nazwie Rozpite. W tym miejscu koniec asfaltu, zadaszona wiata oraz ładna panorama na Pogórze Rożnowskie i Beskid Wyspowy. Podchodzimy lasem, osiągając szczyt Korabu (727 m n.p.m.). Kilkadziesiąt metrów od szlaku znajduje się cmentarz wojenny nr 359.
  2. Czeka nas teraz ładny krajobrazowo odcinek. Następnie szlak czarny wiedzie pięknym, bukowym lasem. Po chwili napotykamy szlak koloru niebieskiego , którym dochodzimy do szczytu Sałasza (905 m n.p.m.). Z tego miejsca można kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na wschód, by zdobyć szczyt Jaworza.
  3. Z Sałasza schodzimy szlakiem niebieskim (kierunek: Limanowa). Mijamy wierzchołek Sałasza Zachodniego, z polany podszczytowej roztacza się wspaniała panorama na okoliczne pasma górskie. Dochodzimy do przysiółka Sarczyn i przystanku autobusowego. Przechodzimy koło wyciągu narciarskiego i po chwili docieramy do granicy lasu.
  4. Leśna droga doprowadza do szczytu Miejskiej Góry (716 m n.p.m.). Jeśli chcemy dojść do Krzyża Milenijnego, musimy zejść ze szlaku niebieskiego i skręcić w prawo w szeroką szutrową drogę. Do celu dotrzemy w około 10 minut.
  5. Wracamy na szlak niebieski tą samą drogą. Ostatni odcinek lasem prowadzi dość monotonnie w dół. Dochodzimy do asfaltu. Idziemy ulicą Leśną, przekraczamy tory kolejowe. Dochodzimy do ulicy Kilińskiego, która doprowadza do rynku w Limanowej, gdzie kończymy wycieczkę.  

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Laskowa to malownicza miejscowość położona w dolinie Łososiny. Warto zobaczyć drewniany dwór z 1677 roku, jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w województwie małopolskim. Powyżej kościoła znajduje się cmentarz wojenny nr 358 z czasów I wojny światowej, na którym pochowano żołnierzy, którzy zginęli w tym rejonie na początku grudnia 1914 roku. Około 1,5 km od czarnego szlaku znajduje się bardzo ciekawy prywatny Skansen na Jędrzejkówce, który można zwiedzać.
  2. Na szczycie Korabu (727 m n.p.m.) znajduje się cmentarz wojenny nr 359, na którym spoczywa 20 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 13 żołnierzy armii rosyjskiej poległych w grudniu 1914 roku.
  3. Sałasz (905 m n.p.m.) to zalesiony szczyt w Paśmie Łososińskim w Beskidzie Wyspowym, który jest położony między Sałaszem Zachodnim a Jaworzem. Polany pod Sałaszem były dawniej wykorzystywane przez pasterzy do wypasu owiec. Niższy, ale bardziej widokowy jest Sałasz Zachodni, przez który przechodzi niebieski szlak z Limanowej. Poniżej szczytu od strony południowej roztacza się piękna panorama na Beskid Wyspowy, Gorce, Magurę Spiską, a także Tatry.
  4. Miejska Góra (716 m n.p.m.) nad Limanową to szczyt o wybitnych walorach widokowych. Z tarasu pod krzyżem milenijnym roztacza się wspaniała panorama na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, na ostatnim planie widać też wierzchołki Gorców. Przy dobrej pogodzie można dostrzec sylwetkę Babiej Góry oraz Tatry. Krzyż Milenijny o wysokości 37 metrów jest dobrze rozpoznawalny w krajobrazie okolicy. Pięknie prezentuje się w nocy, kiedy jest podświetlony.
  5. Limanowa uważana jest za stolicę Beskidu Wyspowego. W miejscowości znajduje się kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Na uwagę zasługują: Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, Dwór Marsów z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym mieści się Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, cmentarz wojenny nr 366 z okresu I wojny światowej oraz Park Miejski.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę można wydłużyć, zdobywając szczyt Jaworza (918 m n.p.m.). W tym celu z Sałasza kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim w kierunku wschodnim. Szlak wiedzie przez las długim grzbietem. Odcinek ten nie jest wymagający. Z Jaworza na Sałasz dojdziemy w około 40 minut. Pod szczytem Jaworza znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się wspaniała panorama na Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Pogórze Rożnowskie i Kotlinę Sądecką, przy dobrej widoczności można zobaczyć też Tatry.
  2. Trasę można znacząco skrócić, parkując samochód pod dolną stacją wyciągu narciarskiego „Limanowa Ski” w Mordarce. Stąd możemy wyruszyć szlakiem niebieskim na Miejską Górę lub w drugą stronę – na Sałasz. Jest to dobra opcja dla tych, którzy nie mają czasu lub sił na całodniową wędrówkę.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Laskowej i Limanowej kursują autobusy z Krakowa i Nowego Sącza. Turyści, którzy przyjadą na wycieczkę własnym samochodem, mogą po zakończeniu wędrówki wrócić  autobusem z Limanowej do Laskowej, bowiem na tym odcinku kursy realizowane są bardzo często.
  2. W Laskowej samochód można zaparkować w centrum tej miejscowości, na parkingu pod kościołem. W centrum Limanowej znajduje się kilka parkingów – na ul. B. Czecha, pod limanowską bazyliką, w pobliżu rynku czy na rogu ulic Mikołaja Kopernika i Leśnej przy niebieskim szlaku.
  3. Na trasie znajduje się kilka miejsc do odpoczynku. Pod szczytem Sałasza umiejscowiono drewnianą wiatę i ławeczki. Na szczycie Jaworza znajduje się zadaszona wiata oraz mapka regionu. Ławki i stoły znajdują się także na czarnym szlaku w pobliżu wzniesienia Korab, na Miejskiej Górze nad Limanową oraz na szczycie Sałasza Zachodniego.
  4. Sezonowa mała gastronomia działa na Miejskiej Górze oraz w pobliżu wyciągu „Limanowa Ski”. Z restauracji i sklepów można skorzystać już po zejściu do Limanowej. W Laskowej – na początku naszej wędrówki – znajdują się sklepy i restauracja, gdzie możemy się posilić i zakupić prowiant na drogę.

Beskid Wyspowy - galeria zdjęć Wiktora Barona

13.65 km
561.28 m
659.12 m
578.12 m
17/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 28m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img