Białowodzka Góra z Tęgoborza

Długość trasy: 11,67 km
Czas przejścia: 3h 50m
Trudność: Wymagająca

Wycieczka pozwalająca nam na obejście i zdobycie Białowodzkiej Góry (616 m n.p.m.), wybitnego szczytu zamykającego od zachodu dolinę Dunajca, tuż przed taflą Jeziora Rożnowskiego. O jego atrakcyjności świadczy rozległa panorama na Pogórze Rożnowskie i Pasmo Jaworza i Sałasza, oraz utworzony tam rezerwat przyrody.

Tęgoborze – Białowodzka Góra – Tęgoborze

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w centrum Tęgoborza, przy ulicy Sądeckiej, będącej jednocześnie drogą nr 75 łączącą Nowy Sącz z Brzeskiem.
  2. Początkowo, wraz ze szlakiem zielonym maszerujemy ulicą św. Floriana, następnie po skręcie w lewo, ulicą św. Krzysztofa.
  3. Wspomnianą ulicą idziemy na południe, coraz bardziej nabierając wysokości. Wchodząc do lasu napotykamy tablicę, która informuje nas, że jesteśmy na terenie rezerwatu przyrody.
  4. Od szlaku zielonego, którym przyszliśmy z Tęgoborza odbija czerwony szlak gminny. Teraz nim obchodzimy leśną drogą szczyt od wschodu i od południa.
  5. Następnie przy rzadko rozrzuconych domach Łazów Marcinkowskich napotykamy żółty szlak PTTK biegnący z Marcinkowic. W miejscu spotkania skręcamy na prawo i kontynuujemy wędrówkę w stronę szczytu.
  6. W rejonie Białowodzkiej Góry naszą uwagę zwróci sporej wielkości kaplica z tarasem widokowym oraz pomnik upamiętniający wydarzenia historyczne. Znajdziemy tu także szlak zielony , który doprowadzi nas z powrotem do Tęgoborza.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Teren Białowodzkiej Góry to obszar rezerwatu przyrody, chroniącego zespół buczyny karpackiej i grądu oraz rzadkich gatunków roślin naskalnych.
  2. Na terenie rezerwatu znajduje się platforma widokowa, miejsce to jest również jedną z przypuszczalnych lokalizacji zamku Lemiesz. Widok z platformy jest częściowo przesłonięty przez drzewa.
  3. Nieco w bok od zielonego szlaku, we wsi Białawoda znajduje się kolejny punkt widokowy, z widokami na jezioro, Pogórze Rożnowskie oraz Nowy Sącz.
  4. W Tęgoborzu znajduje się murowany, parterowy dwór z przełomu XVIII/XIX w.
  5. Przy połączeniu szlaków żółtego i zielonego znajduje się kaplica pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i MB Fatimskiej oraz pomnik upamiętniający walczących za niepodległość Polski w czasach II wojny światowej i powojennych. Z tego miejsca rozpościera się wspaniała panorama.

Warianty i modyfikacje

  1. Na teren góry można również dostać się szlakiem żółtym PTTK lub czerwonym gminnym z Marcinkowic. Tam też można zakończyć ewentualny wariant trasy.

Wskazówki praktyczne

  1. Tęgoborze znajduje się przy ruchliwej drodze nr 75 łączącej Nowy Sącz z Brzeskiem, stąd też nie ma problemów z komunikacją publiczną. Przez Tęgoborze przejeżdżają busy z Brzeska oraz linie autobusowe relacji Kraków - Nowy Sącz.
  2. Dysponując samochodem można zaparkować go na parkingu przed lub za kościołem w Tęgoborzu. Następnie ulicą Kościelną przejść do ulicy św. Krzysztofa, przez którą prowadzi szlak zielony.
Tak
11.67 km
326.52 m
528.36 m
528.36 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 51m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img